TANAP borularını Arkas Lojistik taşıyor

Arkas Lojistik, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için üretilen boruları taşıyor. Proje taşıma büyüklüğü, stratejik önemi, kalite standartları ve güvenlik şartları ile referans niteliğinde.

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 gaz sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasını amaçlayan TANAP, Türkiye’ye Ardahan’ın Posof ilçesinden giriş yaparak Edirne İpsala’ya kadar uzanarak 20 ilden geçecek. Hedef 1850 km boru hattının 400 km’sini taşımak Arkas Lojistik, TANAP’ın yüzde 30 boru üretimini yüklenen Tosyalı Holding kuruluşu Tosçelik Profil ve Saç Endüstri A.Ş tarafından üretilen 56’ boruların Multimodal Proje Taşımacılığı yöntemi ile taşınmasını sağlıyor. Proje boruları; Osmaniye-Toprakkale Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Tosçelik Boru üretim tesislerinden, özel üretim dorse ve tırlar ile alınıp Toprakkale Tren İstasyonu’nda bulunan operasyon sahasına transfer ediliyor. Arkas’ın demiryolu taşımacılığı yapan şirketi AR-GÜ tarafından projeye tahsis edilen vagonlara iş makineleri yardımıyla yüklenerek Yozgat-Kayseri- Niğde- Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş- Malatya-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars’ta bulunan tren istasyonlarına getiriliyor. Vagonlardan vinç ile alınan borular Arkas Lojistik’e ait TIRlarla TANAP Boru Stok sahalarına güvenli bir şekilde ulaştırılıyor.  Arkas Lojistik proje kapsamında toplam 1850 km boru hattının 400 km’sini taşımayı hedefliyor.

İş güvenliği esas 

Arkas Lojistik proje için boru taşımacılığına ve Avrupa standartlarına uygun özel olarak dizayn edilen ekipmanlar kullanıyor. Kadrosunda bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği (ISG) uzmanları, deneyimli operasyon ekipleri ve özel eğitimli çalışanları ile ISG kurallarına uyularak güvenlik ve kalite standartları maksimize ediliyor. Bunun yanında şoförlere zor arazi şartlarında araç kullanabilmeleri için özel olarak akredite kurumlar tarafından eğitimler verildi. Kullanılan araçlar ise 7/24 takip ediliyor. Boru taşıma, yükleme ve indirme işlerinde kullanılan özel aparatların uluslararası akredite kuruluşlar tarafından sağlamlık ve kalite onayı da bulunuyor.

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]