UPS 2015 yılı 3. Çeyrek sonuçlarını açıkladı

UPS, (NYS:UPS) 2015’in üçüncü çeyreğinde seyreltilmiş hisse başına kazancını 1,39 dolar olarak açıkladı, bu da geçen yılın aynı dönemine göre %5,3’lük bir atışı ifade ediyor. %10’dan daha fazla artan uluslararası faaliyet kârı, şirket genelindeki sonuçları da yükseltti ve 507 milyon dolara ulaştı.

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve yakıt ek ücretlerindeki azalma, toplam geliri 14,2 milyon dolara düşürdü. Gelir, kurdan bağımsız olarak %1,8 oranında arttı. Gelir yönetimi çalışmaları, baz oran iyileştirmeleriyle sonuçlandı.

Şirket, bu çeyrekte Coyote Logistics’in satın alım sürecini tamamladı. Bu satın alma, UPS’e genişletilmiş kapasite sağlıyor olacak. Coyote’nin 100 milyon dolardan fazla sinerji yaratması bekleniyor.

UPS’in CEO’su David Abney “Değişken ekonomik koşullara rağmen üçüncü çeyrek sonuçları uzun vadeli girişimlerimizdeki güçlü ilerlemeyi yansıtıyor,” dedi. “Müşterileri ve geliştirilmiş hissedar değerini desteklemek için bu stratejilere bağlı kalıyoruz.”

Şirketin toplam gönderileri, ABD hava yolu taşımacılık hizmetleri ve Avrupa’da sınır ötesi gönderilerle geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %1,9 oranında artarak 1,1 milyar pakete ulaştı.

 

Nakit Akışı

30 Eylül’de sona eren 9 aylık dönemde UPS, 4,6 milyar dolar serbest nakit akışı elde etti. Şirket, geçen yıla oranla %9’luk bir artışla 1,9 milyar dolar kar payı ödedi. Aynı zamanda yaklaşık 2 milyar dolar tutarındaki 20 milyon hissesini yeniden satın aldı.

ABD Yurt İçi Paket Gönderimi                                              

8,9 milyar dolarlık ABD yurt içi geliri, geçen yılın aynı çeyreğinde %1,9 daha fazlaydı. Daha düşük yakıt ek ücret oranları gelir büyümesini azalttı ve paket başına geliri yaklaşık 250 baz puana düşürdü. Güçlü baz oran iyileştirmeleri de ürün ve müşteri karışımındaki değişikliklerle dengelendi.

Günlük gönderiler, temel olarak daha hızlı büyüyen premium havayolu hizmetleri nedeniyle %0,6’nın üstündeydi. Ertelenmiş Havayolu hizmetleri %13’e yükselirken       e-ticaret firmalarının ürünlerini havayolu hizmetleriyle göndermeyi seçmesiyle UPS Next Day Air %4 daha arttı. Yavaşlayan endüstriyel üretimin etkisiyle, geçen yılın aynı dönemine göre B2B gönderilerinde yaşanan azalma nedeniyle, karayolu hizmetlerinde nispeten düşüş yaşandı. Bu sırada tüm B2C ürünlerde büyüme hızı bu çeyrekte arttı.

%14,2’lik faaliyet marjı ile birlikte faaliyet kârı, %1,6 oranında azalarak 1,3 milyar dolar oldu. Yakıt ek ücret gelirinde yıldan yıla değişim, faaliyet sonuçlarında gerilemeye neden olarak yakıtla ilgili giderlerden çok daha hızlı düştü.

 

Uluslararası Paket Gönderimi             

Uluslararası faaliyet kârı %10 artarak 507 milyon dolara ulaştı. Faaliyet marjı ise %17,1’e yükseldi. Faaliyet sonuçları gelir kalitesi iyileştirmeleri, ulaştırma ağı geliştirmeleri ve ihracat hacmi büyümesinden fayda elde etmeye devam ediyor.

Kurun negatif etkisine göre düzeltilmiş toplam uluslararası gelir, %0,4 arttı. Ayrıca daha düşük yakıt ek ücret geliri, paket tesliminde yaklaşık 350 baz puan düşüşüyle sonuçlandı. Temel baz oranlar dünyanın tüm bölgelerinde arttı.

Günlük ihracat gönderileri geçen yıla göre %1,2 arttı. Avrupa’nın sınır ötesi ve ABD’nin gelen gönderilerindeki artış, Asya ve ABD ihracatındaki azalmayı dengeledi.

 

Tedarik Zinciri ve Nakliye                        

Tedarik Zinciri ve Nakliye geliri çok az bir oranla 2,4 milyar dolara yükseldi. Daha düşük Forwarding geliri ve Parsiyel Taşımacılık tonajı, Coyote Logistics’ten gelen gelirin eklenmesiyle dengelendi. Coyote’nin işlem ücretlerindeki yaklaşık 20 milyon dolara rağmen segmentin toplam faaliyet kârı 219 milyon dolara yükseldi. Faaliyet marjı önceki yıllık dönemde %9,1 olacak şekilde genişledi.

UPS, Coyote Logistics’in satın alınmasını çeyreğin ortasına doğru sonuçlandırdı. Ekim ayında UPS’in Freight Aracılığı ekibi Coyote’nin dünya standartlarındaki sipariş yönetimi platformuna geçiş yaparak ürün sunuşumuzu daha da güçlendirdi.

Freight Forwarding iş birimi, bu yılın başında başlayan gelir kalitesi girişimlerinden kâr elde etmeye devam ediyor. Tonaj ve gelirin düşük olmasına rağmen ulaştırma ağı ve fiyatlandırmaya yönelik gelişmeler işletme kârını önemli ölçüde artırdı.

Dağıtım iş birimi, sağlık ve havacılık sektörlerine hizmet vermek için altyapısını oluşturmaya devam ediyor. Büyüme, dövizin çevrilmesinin etkileriyle azalırken gelir az miktarda arttı.

UPS’in Freight geliri, çeyrek boyunca düşük yakıt ek ücretleri ve azaltılan Parsiyel Taşımacılık tonajı nedeniyle %8,6 düştü. Yakıt ek ücretlerindeki değişiklikler, gelir büyümesi oranında yaklaşık 600 baz puan azalmasına katkıda bulundu. Seçici fiyatlandırma girişimleriyle birlikte esnek pazar talebinin de bu düşüşe katkısı oldu.

 

Genel Bakış

UPS’in Finans Direktörü Richard Peretz şunları söyledi: “İş birimlerimizin güçlü bir şekilde yürütülmesi sonucu pozitif ivme elde ediyoruz. Bu durum, tüm yılın hisse başı kârında en üst noktaya ulaşacağımız konusunda bize güven veriyor.”

Şirketin 2015 tam yıl için seyreltilmiş hisse başı kazancı 2014 yılı düzeltilmiş sonuçlarına göre hedef aralığı 5,05 ila 5,30 dolar artarak, yani %6 ila %12 arasında olması bekleniyor.

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]