Şehir içi otobüsleri daha verimli, daha sessiz ve daha hafif

ZF Friedrichshafen AG, midibüsler ve şehir içi ve şehirlerarası otobüsler için sunduğu geniş ürün gamını Ekim 2015’te Busworld Kortrijik fuarında tanıtıyor.

Yenilikler arasında start/stop fonksiyonu eklenerek yenilenen ZF-EcoLife şanzıman yer alıyor. Konvansiyonel dizel şehir içi otobüslerde bu fonksiyon yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor. Aktarma organlarında ilave bir elektik motoru gerekmemesi maliyet ve kurulum alanı bakımından kazanç sağlıyor. AVE 130 Elektroportal aksta yapılan yenilikler elektrik tahrikli otobüsler için uygun bir çözümdür. Teknoloji şirketi ürün gamı ile günümüz ve gelecekteki otobüs uygulamalarına yönelik taleplerin tümünü karşılıyor. Verimlilik, güvenlik ve otonom sürüş gibi otomotiv mega trendler ZF için sosyal ve politik uzun dönem faktörler olarak ve ayrıca yeni ürün geliştirirken sürücüler ve yolcular için konforu arttırmada önemli rol oynuyor.

Dünya çapındaki kentleşme trendi, küresel mega şehirlerde trafik sıkışıklıkları artmakta, iyileştirilmiş uluslar arası çevre standartları çerçevesinde özellikle toplu taşıma sektöründe yüksek performanslı, ses ve emisyonu düşük yolcu taşımacılığı konseptleri sürekli gelişmektedir. “Toplu taşıma sektörünü, şirketleri ve şehirleri rahatlatan ve aynı zamanda yolcular için güvenli ve konforlu sürüş sağlayan verimli ve ekonomik sistem teknolojileri talep edilmektedir,” diye açıklayan ZF Friedrichshafen AG Şehir içi ve Şehirlerarası Otobüsleri Aktarma Sistemleri Bölüm Başkanı Andreas Moser, “Bu yüzden sürekli olarak ürünlerimizi geliştirmek için çalışıyoruz. Fonksiyonel yenilikler, hafif tasarımlar veya tahrik sistemlerinin elektrikli hale getirilmesi bu süreçlerde önemli rol oynamaktadır” diyerek sözlerini sürdürdü.

ZF-Ecolife: Tek şanzıman, iki lansman

6 vitesli ZF-Ecolife otomatik şanzıman sürekli ürün geliştirmenin mükemmel bir örneğidir. Bu yılki Busworld Kortrijk farında teknoloji şirketi yakıt tüketimi verimliliği ve yüksek performanslı mevcut konvansiyonel otobüs şanzımanları şehir içi uygulamalarda yakıt tüketimini yüzde 10’a varan oranda azaltan yenilikçi start/stop fonksiyonunu ilk kez sundu. Mühendisler tork konvertör ve kavramayı güçlendirerek şanzımanı yeniledi. Bu fonksiyon için ilave bir elektrik motoru gerekmemesi, maliyet ve kurulum alanı yönünden kazanç sağlıyor. Diğer yenilik ise EcoLife Coach şanzıman seçeneğinde şehirlerarası ve seyahat otobüsleri için şanzıman giriş torku 2.300 Nm’ye kadar yükseltilmiştir.

AVE 130 Elektroportal Aks gelecek için şekillendirildi

ZF’nin şehir içi otobüsler için geliştirdiği başarılı AVE 130 Elektroportal aksın yeni nesli 2015 yılında pazara sunulacaktır. Tekerleğe yakın iki motorun önemli ölçüde arttırılan performansı ve tork değerleri; verimli ve elektrik tahrikli alçak tabanlı aksını toplu taşıma kuruluşları için daha da cazip hale getirmektedir. Aksa entegre iki adet su soğutmalı asenkron motorun güç değerleri 2 x 120kW’den 2 x 125kW’ye yükseltilmiştir. Aynı zamanda elektrik motorların efektif nominal voltajı 350V’den 400V’ye çıkartılırken maksimuma tork değeri 2 x 465Nm’den 2 x 485Nm’ye ulaşmıştır. Ayrıca, yeni AVE 130 kullanılması halinde aracın arka kısmında konvansiyonel tahrik ve kardan milleri gerekmediğinden ayakta ve oturan yolcu sayısı arttırılmıştır. İki adet entegre elektrik motoru sayesinde merkezi elektrik motorlu tüm diğer çözümlere kıyasla 500 kg daha hafiftir.

Tüm otobüs sınıfları için aks sistemleri ile daha güçlü ürün gamı

Busworld Kortrijk fuarında ZF‘nin ürün lansmanları arasında otobüsler için AV 133 alçak taban aksı da yer almaktadır. Dünyaca bilinen AV 132 aksın yerini alan AV 133, modern BRT (Bus Rapid Transit – Metrobüs) trafik konseptleri ve modern araçlar için yeniden tasarlanmıştır.

AV 133’ün alüminyum körük taşıyıcı versiyonu ağırlık yönünden 45 kg’lık bir avantaj sağlar. Midibüsler için yeni aks programı A/AV 110 bu segmentteki ürün gamını tamamlamakta.

ZF’nin aktarma organları çözümleri optimum yakıt tüketimi sağlar

Toplu taşıma sektörünü geliştirmek için sadece ileri teknolojiler önemli rol oynamaz. Şanzıman ve aks sistemlerinin verimliklerini arttırmak için birbiriyle uyumları en iyi şekilde sağlanmalıdır. ZF, bu nedenle toplu taşıma kuruluşları için ilave ve modüler bir hizmet konsepti sunar. Güzergah üzerinde detaylı yol ve araca özgü parametrelerin analizi için rotaya dayalı aktarma organları danışmanlık hizmeti verilir. Bu analiz ile ZF’nin uzmanları ideal araç konfigürasyonunu belirler. Danışmanlık hizmeti sayesinde otobüslerin sürüş esnasındaki yakıt tüketimleri yüzde 4’e varan oranda azaltılmıştır.

Check Also

Citroen’den ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı!

Citroen ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı eylülde de devam ediyor. Citroen, en ideal yükleme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]