Nvidia Teknoloji Konferansında Öne Çıkanlar

Bu yılki konferans oldukça ilgi çekici konu başlıklarına sahip. En çok ilgi çeken konu ise kuşkusuz son zamanların en popüler teknolojisi yapay gerçeklik. Nvidia kurucusu Jen-Hsun Huang‘ın sunuculuğunu yaptığı konferansta bir diğer dikkat çekici konu ise yapay zeka ile günümüz teknolojilerinin birlikte kullanımı oldu. Görünüşe göre önümüzdeki yıllarda yapay zeka ve yapay gerçeklik yaygın kullanım alanı bulacaklar.

Pascal isimli yeni nesil grafik işlemci mimarisi ise bu konferansın beklenen konu başlıklarından biriydi. Bu mimariye sahip ürün Pascal P100 GPU olarak adlandırılmış. 600 milimetre karelik boyutuyla Nvidia’nın yapmış olduğu en büyük grafik işlemcisi olmuş. Şu an büyük oranda üretimde olan işlemcinin daha etkili kullanılması için yeni yapay zeka algoritmaları geliştirilmiş.

Yapay zeka konusunda ise derin öğrenme (deep learning) konusu ön plana çıkıyor. Microsoft’un geliştirdiği ImageNet programı görüntü tanıma konusunda oldukça başarılı olmuştu. Bu durum 2016 yılı içinde görüntü tanıma konusunda yeni gelişmeler olacağını gösteriyor.

Konferansta gösterilen yapay gerçeklik demoları ile IRAY VR ve IRAY VR LITE tanıtıldı. Firmanın Iray render (imge oluşturma) motorunun yapay gerçekliğe adaptasyonunu sağlayacak plan bu cihazlar sayesinde fotoğraf kalitesinde mekanlar oluşturmak mümkün. MARS2030 isimli demo ise Steve Wozniak tarafından sunuldu.

NVIDIA DGX-1 isimli datacenter ürünü ise öncelikli olarak bilimsel araştırma yapacak üniversitelerin kullanımına sunulacak.

MSI, 3WAY ve 4WAY SLI Köprülerini Duyurdu

 

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/nvidia-teknoloji-konferansinda-one-teknoloji-2222926/

Check Also

AB’nin resesyonu “kapı”ya dayandı

Aysel YÜCEL Türkiye’nin AB’ye en önemli çıkış kapısı olan Kapıkule’de, yakın bir döneme kadar 40 km'ye kadar çıkan TIR kuyruğu eridi. Sadece ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]