Ikea Mutfak Tasarlamayı Oyuna Çevirdi

Yapay gerçeklik teknolojisinin gelişimi ile birlikte gündelik hayatımıza gelen yenilikler artmaya devam ediyor. İsveç kökenli uluslar arası hizmet veren IKEA mağazası ise bu yeniliklerden faydalanarak müşterilerine daha çok hizmet alanı yaratmayı hedefliyor. Steam üzerinden paylaşıma açılan ücretsiz bir yapay gerçeklik uygulaması sayesinde müşteriler bir IKEA mutfağı içerisinde gezerek istedikleri değişikleri gerçek zamanlı olarak uygulayabilecekler. Uygulama içerisinde yetişkin ya da çocuk gözünden görmek mümkün. Güvenli bir çalışma alanı yapmak isteyenleri için oldukça kolaylık sağlayacak bir özellik.

Uygulama içinde şu anda 3 adet farklı mutfak bulunmakta. Kullanıcılar IKEA’nın internet sitesinden zaten 3 boyutlu planlara araçları sayesinde milimetre hassasiyetinde değişiklik yapılabilmesine olanak tanıyan araçlara sahipler. Gelen uygulama sayesinde ev planlama bir adım öteye taşınmış durumda.

 

IKEA’nın yönetici müdürlerinden Jesper Brodin önümüzdeki 5 ila 10 yıllık süreçte yapay gerçekliğin hayatımızla daha fazla bütünleşeceğini ifade ederek, ileride bu uygulamanın farklı mobilyalar için de kullanılmaya başlanacağını söyledi. Ayrıca firmanın bilişim yöneticisi Martin Enthed ise uygulamayı test eden müşterilerden aldıkları geri bildirimlerle, uygulamayı geliştirmeye devam edecekleri açıklamasında bulundu.

HTC Vive sahiplerinin kullanabileceği bu uygulama Epic games firmasının Unreal Engine 4 isimli grafik motoru ile Fransız kökenli Allegorithmic firması tarafından geliştirilmiş. Uygulamayı denemek isteyenler ilgili steam sayfası üzerinden indirebilirler. Deneme sürümünde olan uygulama Ağustosa kadar devam edecek.

İnternete Bağlanan Nesneler Güvenilir Mi?

 

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/ikea-mutfak-tasarlamayi-oyuna-teknoloji-2222923/

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]