Eskişehir’de Ulaşımda yeni dönem

Büyükşehir Belediyesi’nin şehir içi ulaşımda kullanmak üzere satın aldığı 40 yeni otobüsün teslim töreni yapıldı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir milletvekilleri Gaye Usluer, Utku Çakırözer ve Cemal Okan Yüksel, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, otobüslerin satın alındığı şirketin yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 40 otobüsün hizmete girmesiyle, Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük hedeflerinden biri olan rahat, kaliteli, konforlu ve hepsinden önemlisi güvenli kent içi ulaşıma önemli bir katkı sağlamış olacaklarını söyledi.

 

Satın alınan otobüslerin 20 adedinin 12 metrelik, 20 adedinin ise 9 buçuk metrelik olmak üzere toplam 40 otobüsün teslim alındığını ve birkaç gün içinde hizmete gireceğini anlatan Büyükerşen, “Bugün teslim aldığımız ve birkaç gün içinde hizmete girecek olan otobüslerimiz ÇEVRE DOSTU EURO 5 otomatik şanzımanlı, güvenlikli ve klimalı. Ayrıca, belki de en önemli özelliği, engelli hemşehrilerimiz için kullanımları son derece kolay. İniş binişlerde özel rampaları sayesinde aynen tramvaydaki gibi rahatça kullanılabiliyorlar. Birazdan incelerken de göreceğiz, otobüslerin içlerinde de yine aynen tramvaylarda olduğu gibi engelli hemşehrilerimiz için özel bölümler bulunuyor” diye konuştu.

Üretici firmanın CİTİPORT modeli olan otobüslerin, Belçika’da 2015 yılında Avrupa’nın en konforlu ve en ergonomik otobüsü ödülünü de kazandığını ifade eden Yılmaz Büyükerşen, “ Biliyorsunuz özellikle Avrupa’da kimse kimseye kolay kolay böyle ödüller vermez. Demek ki, şehrimize kazandırdığımız bu otobüsler Avrupa standartlarının bile üzerinde. Biz beğendik, sizlerin de beğeneceğinizi ümit ediyorum” dedi. Büyükerşen konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Biliyorsunuz, kent içi ulaşımda 2004 yılından bu tarafa tramvay öncelikli bir sisteme geçtik. Nihai hedefimiz ESTRAM’ı şehrin tüm noktalarına götürmek ve halkımızın kent içi ulaşımını büyük ölçüde tramvay ile yapmalarını sağlamak. Ancak, bazı semtlerimizdeki cadde ve sokakların fiziki yapıları nedeniyle tramvayın gidemeyeceği noktalar var. Ayrıca tramvay sistemi çok pahalı bir yatırımı gerektirdiği için kısa zaman içinde gerçekleştirmek çok kolay değil. O nedenle bir taraftan tramvay sistemini geliştirmek için çalışmalara devam ederken, diğer taraftan lastik tekerlekli araç filomuzu da gördüğünüz gibi geliştiriyoruz.

Ben bu vesileyle bir kere daha, filomuza yeni katılan otobüslerin halkımıza ve şehrimize hayırlı ve uğurlu olmanı dilerken, hepimize kazasız, konforlu seyahatler diliyorum.”

Törende bir konuşma yapan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan da, Eskişehir Büyükşehir Belediyesiyle böyle bir anlaşma yaparak, şehrin gelişimine katkı veriyor olmalarının kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

 

Konuşmaların ardından kesilen kurdela ile 40 adet sıfır kilometre otobüsün Büyükşehir Belediyesi’ne teslimi gerçekleştirildi.

Check Also

Şubatta ikinci el araç satışları yüzde 35 arttı

Indicata’nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre, şubatta çevrim içi mecralarda 363 bin 1 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]