Dolar yeniden yükselişte

Dün dolar karşısında tarihi bir yükseliş gerçekleştiren TL, yeni güne kayıplarla başladı. Kurda bu sabah ilk işlemler 2,83’e yakın geçiyor.

AK Parti’yi tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından dün TL, dolar karşısında en yüksek yüzde 5’lik değer kazancı ile 2.7580’e kadar gerilerken, iyimserliğin sürdüğü dolar/TL’de bugün enflasyon verisi ile yurtdışı gelişmeler izlenecek.

Cuma günü son işlemde 2.9095 seviyesinde olan dolar/TL dün gün içinde en düşük 2.7580’i test ettikten sonra günü 2.8028/2.8035 seviyesinden kapattı. TL’de en son 2008 yılında bir günde yüzde 5 değer kazancı yaşanmıştı. Dolar/TL bu sabah itibariyle ise 2.8240/2.8280 seviyesinde.

Öte yandan Cuma günü son işlemlerde 3.0650 civarında işlem gören sepet bazında TL dün en düşük 2.9000’a kadar geriledi. Sepet bazında TL bu sabah 2.9677/2.9722, euro/TL ise 3.1113/3.1163 seviyesine geriledi.

Bir bankanın döviz masası müdürü, “Seçim sonuçları ardından dün yerli bireysel yatırımcı ciddi miktarda döviz bozdurdu, yabancıların da kâr realizasyonunu gördük. TL’nin üzerinden büyük bir risk kalkmış durumda dolayısıyla bir süre daha diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha güçlü bir seyir görürüz. Dolar/TL’de 2.80 seviyesi önemli, bu seviyenin altında kapanışlar 2.75’lere kalıcı hareketin önünü açabilir” dedi ve şöyle devam etti: “Önümüzdeki günlerde yurtdışı piyasalardaki gelişmeleri izleyeceğiz. Kuvvetli dolar verisi Fed’in aralıkta faiz artırım ihtimalini artırırsa EM’ler için iyi olmaz. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde satış eğilimi görülürse bu TL’ye de yansıyacaktır. Yurtiçinde ise önümüzdeki dönemde hükümetin açıklamaları ve yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği önemli. Bugüne baktığımızda ise enflasyon verisi ve dış piyasalar izlenecek, iyi bir enflasyon verisi kura da olumlu yansıyacaktır. Dolar/TL’de bugün için 2.80-2.85 bandını öngörebiliriz.”

Check Also

ABD’de karşıt grupların baskısıyla Müslüman öğrencinin mezuniyet konuşmasının iptaline tepki

ABD'de Güney California Üniversitesinin (USC), Müslüman karşıtı grupların başlattığı kampanya sonucu, "2024 Okul Birincisi" Müslüman kız öğrenci Asna Tabassum'un mezuniyet konuşmasını "güvenlik" gerekçesiyle iptal etmesi tepki topladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]