Trump gitti, kuruyük endeksi rekor kırdı

Küresel ekonominin öncü göstergelerinden Baltık Kuru Yük Endeksi, 2009 krizi sonrasında ilk kez ocak ayı rekorunu kırdı. Endeks bir haftada yüzde 37 yükseldi. ABD Başkanı Trump’ın gidişinin de piyasalara olumlu yansıdığı ifade ediliyor.

Küresel ekonominin öncü göstergelerinden Baltık Kuru Yük Endeksi’nde (Baltic Dry Index-BDI) tarihi bir hareket yaşanıyor. BDI, 10 yıldan uzun süredir ilk kez ocak ayında hızlı yükselişe geçti. Endeks, son bir haftada yüzde 35’e yakın artarak bin 850’ye dayandı. Uzmanların verdiği bilgiye göre, imalat sanayiinde ekonomiye yönelik beklentiler arttı, satın almacılar siparişlerini hızlandırdı. Emtia fiyatlarındaki yükseliş de BDI’deki artışta etkili oldu, sanayide stoklama eğilimi başladı. Öte yandan, ABD Başkanı Trump’ın gidişinin de piyasalara olumlu yansıdığı ifade ediliyor.

2021’e bin 350 puanla başlayan Baltık Kuru Yük Endeksi, geçen hafta hızlı bir yükseliş trendine girdi. Özellikle geçen perşembe günü yaşanan hareket sonrası endeks geçen haftayı bin 600 puanda kapattı. Böylece 16 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Yabancı brokerlar bu yükselişi ‘çılgın parti’ olarak tanımladı. BDI’deki artış bu hafta itibariyle hızlandı. Endeks sadece bir günde 160 puana yakın artış göstererek pazartesi bin 761 puana ulaştı. Küresel ekonomiye dair olumlu sinyaller veren bu gelişmenin en çarpıcı yanı ise endeksin, yaklaşık 10 yıldır ilk kez ocak ayında yükselişe geçmiş olması. Bundan önceki yıllarda BDI, aralık ortasından şubat ortasına kadar hep düşüş eğiliminde oldu ya da çok az artış yaşandı. Noel tatilini de kapsayan bu dönem, sektörde ‘ölü sezon’ olarak değerlendiriliyordu.

Denizcilik sektörü uzmanlarına göre, imalat sanayinde yaşanan talepteki güçlenme ve emtia fiyatlarındaki artış, BDI’deki bu yükselişin en önemli nedenleri arasında.

Aynı zamanda sektörün önde gelen kuru yük armatörlerinden olan Türkiye Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç, salgında belirsizliğin azalması ile ekonomideki beklentilerin arttığını, bunun da kuru yük piyasasında talebi artırdığını söyledi. Ergenç, piyasalarda belirsizliğin azalması ile müşterilerin de daha uzun süreli gemi kiralama yoluna gittiğini vurgulayarak, “Üç ay öncesine kadar 10 müşteriden sadece biri uzun dönem kiralama yapıyordu. Şimdi ise 10 müşteriden 8’i uzun süreli gemi kiralaması yapıyor” dedi.

Cihan Ergenç, piyasadaki güncel gelişmelere yönelik şu değerlendirmeyi yaptı: “Dünya ekonomisi şu anda finansal değil, COVID krizi yaşıyor. Dolayısıyla salgından çıkan insanlar, kaldığı yerden işine ve alıma devam ediyor. Diğer yandan yaklaşık 20 katrilyon dolar piyasalara para verildi. Riskten dolayı piyasalar istediği mecralara akmadı, dolayısıyla ilave teşvikler de geliyor. Bu likiditenin etkisi ve doların değer kaybıyla beraber dünya ekonomisinin ekstradan ivmeleneceğini düşünüyorum. Kömür, demir gibi emtiada satın almalar hareketlenmeye başladı. Yükselişe geçen -ki bana göre normalleşen- emtia fiyatlarının daha da artacağı yönündeki beklenti nedeniyle sanayici stok da yapıyor.”

Ergenç, kuru yük gemi piyasası için bu yıl ve 2022’nin iyi geçeceğini öngördüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Mart ayından sonra ötelenmiş talebin köpüğü de gelebilir. Özellikle aşı süreci hızlanır ve tünelin ucu görünürse BDI’de 3 binleri aşmak bile mümkün olabilir. Uzun vadeli olmayabilir ama yine de geçmiş yılların üzerinde bir piyasa öngörüyorum.”

Denizcilik sektörünün duayenlerinden ekonomist Harun Şişmanyazıcı, Baltık Kuru Yük Endeksi’ndeki yükselişin imalat sanayisinin beklentilerinin olumlu olduğuna işaret ettiğini ifade ederek, “İmalat sanayicisi 2021’den umutlu. Yatırım mallarına yönelik yeni siparişler fazla. Sanayide kapasite artırımı ve yatırım artıyor. ABD, Çin, Japonya’da PMI endeksleri yükseliyor. Öte yandan emtia fiyatları artıyor. Fiyatların daha da yükseleceği öngörüsü ile stok yapılıyor. Ayrıca, salgın nedeniyle tedarik zincirinde yeniden aksama yaşanabileceği endişesiyle de fazla stoklu gidiyorlar” dedi. Şişmanyazıcı, son tüketicide talebin henüz o kadar artmadığına dikkat çekerek, “Sadece gıda gibi bazı ürünlerde talep artıyor. Gıda fiyatları yükseliyor. 2021’de önemli gündemlerden biri de bu olacak” dedi.

Gemi Brokerleri Derneği (GBD) Başkanı Semih Dinçel, navlun piyasasında yaşanan gelişmelere yönelik şu değerlendirmeyi yaptı: “8 Ocak Baltık Kuru Yük Endeksi’nin kapanışını 7 ve 15 günlük ortalamalarıyla analiz ettiğimizde yükselme eğilimini görüyoruz. Burada bir de ham petrol ile emtiada artan talep ve fiyat artışını da göz önüne aldığımızda navlun piyasalarının sağlıklı bir 6 ay geçireceğini müjdelediğini söyleyebiliriz” dedi.

Kuru yük brokerlerinden Marvel Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçelik, BDI’de diğer yıllardan farklı olarak ocak ayında yukarı yönlü bir hareket yaşanmasında aşının bulunmasının önemli bir etkisi olduğunu söyledi. Karaçelik, “2020’de tüm ülkeler ithalatı kısmıştı. Aşının bulunması ve doların düşüşü ile ekstra bir hareketlilik başladı” dedi. Karaçelik ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın gidişinin Çin’in daha iyimser olmasını sağladığını, bunun da piyasalara olumlu yansıdığını belirtti. Türkiye Armatörler Birliği Başkan Yardımcısı Cihan Ergenç de Trump’ın gidişinin küresel ticarette beklentileri artırdığını söyledi. Ergenç, “Dünyanın iyi ve sağduyulu liderlere ihtiyacı var. Dolayısıyla Trump’ın gidişi tüm dünyaya rahat bir nefes aldırdı. Bunun da piyasaya olumlu yansıyacağını düşünüyorum” dedi

Konteyner taşımacılığında yaşanan arz krizi büyüyor. Yerli firmalar da ocak ayı için gemi rezervasyonlarının dolu olduğunu, en erken şubat ayına randevu verildiğini söylüyor. Nisan 2020’de 2 bin dolar olan konteyner navlununun geçtiğimiz günlerde 8 bin dolara kadar arttığını hatırlatan Cihan Ergenç, “Konteyner piyasasındaki arz sorunu ve navlundaki anormal artış nedeniyle kuru yük gemilerine talep kayması var. Bana da ‘konteynerimi kuru yük geminde taşır mısın?’ diye soranlar var. Bu konteyner taşıma olabilir ya da parsiyel kargo olabilir. Şu anda konteynerden dökmeye bir kaçış söz konusu” dedi. Konteyner taşımacılığında yaşanan arz krizine yönelik de değerlendirme yapan Dinçel, “Konteyner yoluyla ithalat ve ihracat yapan firmalar, Çin’den artan taşıma maliyetleriyle beraber yükleme garantisi verilmemesinden şikayetçi. Çin’in kendi ihracatçısına darbe vuran ve hat sahiplerinin kasasına giden bu artışların önünü almak için tedbirlerini ortaya koyacağına inanıyorum. Rusya’dan konteyner gemileri tedarik edilebilir, kuru yük gemilerinden destek alınabilir” diye konuştu.

BDI neden yükselişe geçti?

■ Aşının bulunması ile belirsizlik kaygısının azalması.

■ İmalat sanayiinde satın almacıların siparişleri artırması.

■ Sanayide kapasite yatırımlarının hareketlenmesi.

■ Emtia fiyatlarındaki artış.

■ Sanayide stoklama eğiliminin artması.

■ Trump’ın gidişinin küresel piyasalara olumlu yansıyacağı beklentisi.

Akdeniz ve Akdeniz koster piyasasını gösteren İstanbul Navlun Endeksi’nde de (ISTFIX), yukarı yönlü bir seyir bekleniyor. ISTFIX Araştırma Müdürü Engin Koçak, bu piyasadaki gelişmeleri şöyle aktardı: “ISTFIX kesin olmamakla beraber ümit vadeden sinyaller veriyor. Yılın son çeyreğinde ISTFIX, gecikmiş talep ve ikinci dalganın yarattığı kapanma endişesiyle gelen stok hareketleriyle 2019’un son çeyreğinden bile iyi geldi. Koster armatörlerinin büyük bir çoğunluğu yılı kıl payıyla da olsa kârla kapattı. 2021 için Noel dönemi bir düşüş beklense de brokerlerin nisan ayına doğru aynı trende devam beklentisi var. Bu durum önümüzdeki haftalarda daha net anlaşılacak. Şimdilik noel dönüşü hareketleri var. İyimser gözüküyor ama piyasanın nabzını tam tutmakta zorlanıyoruz.”

BDI nedir?

Bilindiği üzere, kuru yük gemi navlun piyasasını temsil eden Baltık Kuru Yük Endeksi (Baltic Dry Index-BDI), küresel ekonominin durumuna ilişkin öncü göstergelerden biri olarak kabul ediliyor. BDI; kömür, demir cevheri, çimento ve tahıl gibi emtiaların gemi boyutuna göre (capesize, panamax, supramax) 50’ye yakın rotaya nakliyesi için ortalama fiyatı değerlendiriyor

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Check Also

Adıyaman’da silahlı saldırıya karışan 3 kişi tutuklandı

ADIYAMAN (İGFA) - Alınan bilgiye göre, Adıyaman merkezde bir bankanın güvenlik görevlisi A.D.’ye husumetli oldukları iddia edilen şahıslar ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]