Tanker piyasaları dalgalanmalara rağmen 2021’de toparlanacak!

Alphatanker isimli piyasa analiz platforumu, petrol arzının 2021’in sonlarına doğru artarak piyasaları destekleyeceğini ancak öncesinde piyasada birtakım dalgalanmalar yaşanacağını öngörüyor.

AXSMarine’in araştırma kolu, 2020 Aralık ayında yayınladığı aylık raporunda; 2020’nin ilk yarısında başlayan ve  piyasaları altüst eden, yüzer depolama talebinde yaşanan düşüşün 2021 yılının başlangıcında da devam edeceğini belirtti.

Analizler, her şeye rağmen petrol arzının 2021 yılının sonuna doğru artacağını ve tanker talebinde istikrarlı bir toparlanma yaşanacağını öngörüyor.

Aylık Alphatanker raporunda; “Özellikle de önümüzdeki altı ay içinde gerçekleşmesi beklenen yüzer depolamada devam edecek düşüşler nedeniyle, tanker kiralama piyasalarına karşı tutumumuzda daha ölçülü davranmak durumundayız.” ifadeleri yer alıyor. Raporun devamında şunlar söyleniyor; “Bu durum, tanker piyasalarını iki türlü etkileyecek. Birincisi, petrol ithalatı talebi stokların yerini alacak ve ikinci olarak daha fazla tanker zoraki olarak, piyasadaki aşırı tonaja rağmen piyasaya sürülecek.”

Raporda 2020’de yaşanan modelin 2021 için de geçerli olacağının atı çizildi. Buna göre küresel petrol piyasalarının, yaşanan dalgalanmaların ardından salgın öncesi seviyesine uzun ve zorlu bir yükselişle ulaşacağı öngörülüyor.

Bu dalgalanmaların nedenleri arasında Avrupa, ABD, Japonya ve Kore’de artan vaka sayıları gösterilmekte. Alphatanker, Japonya ve Kore’nin katı kısıtlamalar uygulayacağına inanmadığını söylerken, Avrupa’daki hükümetler tarafından alınacak önlemlerin piyasaları kısıtlayabileceğini öne sürdü. Araştırmacıların öngörüleri, Avrupa talebinin günde 200.000 varil azalacağı yönünde.

Alphatanker, küresel olarak petrol talebinin 2021’de günde ortalama 96,8 milyon varil olmasını bekliyor. Bu rakamın 2020’den günde 5,5 milyon varil daha fazla olduğu görülse de, pandemi öncesi seviyelerden günde 2 milyon varil daha düşük olduğu vurgulanıyor.

Check Also

Konya’da yüzme bilmeyen kalmayacak

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesinin üçüncü dönem eğitimleri başladı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]