Sitrik Asit Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Telaffuzu “Limon Tuzu” olan Sitrik Asit, dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de de kullanılan limonda  %80 oranında bulunmaktadır. Gıda sektöründe çok fazla kullanılan Sitrik Asit bu alanda PH düzenlemek için kullanılmaktadır. Bazı vitaminlerin ve bunların yanında antioksidanların çalışmasına yardımcı olur bunlar arasında en çok bilinenleri ise C vitamini ve E300 antioksidanıdır. Toksin sayılmayan bir bileşen olan ürün kristal yapıdadır.  Kimya sanayisinde çok bir ayırışcı olduğu için en çok tercih edilmektedir.1784 yılında Carl Wilhelm tarafından limon suyunu kişiselleştirilmesiyle  yayılmış ve kısa süre içerisinde pek çok sektörde kullanılmaya başlanmıştır.

19. yüzyılın sonlarından itibaren yiyeceklerimizde katkı maddesi olarak kullanmaya devam ettiğimiz sitrik asit, gittikçe gıda sektöründe yaygınlaşmaya başlayan bir bileşen haline gelmiştir. Ancak sitrik asit limon ve bazı meyvelerde en çok bulunan madde olmasına rağmen meyve ve sebzelerden üretmesi zor ve maliyetli olduğundan bu ihtiyaç şekerden üretilerek karşılanmaktadır.  Mayalar ve çeşitli bakteriler aracılığıyla şekerden üretilen Sitrik Asit  bu haliyle birçok alanda kullanıma hazır halde getirilmektedir.

Sitrik asidin kullanım alanları çok fazladır. PH kontrolü özellikle kullanılır. Eşki tadından dolayı yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı unsuru olarak kullanılır.
E330 gıda katkı kodu ile kullanılır ve hazır gıdaların içinde koruyucu madde olarak etiketleri üzerinde belirtilir. Meyvelerin renk dönüşümünü (siyahlanmayı) engeller. Şekerlemelerde kristalleşmeyi önlemek amacoyla kullanılır. Sitrik asit monohidrat ve sitrik asit unhidrat olmak üzere iki şekilde piyasada bulunur.

Modern endüstriyel üretim uygulamalarında ve değişik besin üretimi alanlarında kullanımı oldukça yaygın olan Sitrik asit özellikle dayanıklı hazır içeceklerdeki kullanımıyla dikkat çekmektedir. Ticari olarak paketlenmiş düşük kalorili içecekler, meyve suları ve serinletici içeceklerde Sitrik Asit, tek olarak ya da sitrat tuzlarıyla birlikte kullanılır ve koruyucu ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Ayrıca sitrik asitin tadındaki ekşilikten faydalanılarak şekerleme üretiminde Sitrik Asit, şekerlere ekşilik vermek maksadıyla kullanılır. Koruyucu ihtiyacı olan şeker çeşitlerinde jel dayanımını arttırmak amacıyla kullanılır.
Meyve ve sebzelerde kendiliğinden oluşan bir asit olan sitrik asit en fazla limon ve limon türevleri (portakal, mandalina, greyfurt) olan narenciye ürünlerinde bolca bulunmaktadır. Yaban mersini hariç olmak üzere, meyveler doğal olarak oluşan sitrik asit içerir. Daha yüksek miktarlarda olanlar arasında, çilek, ahududu, kızılcık, kırmızı ve siyah kuş üzümü ve gojiberi yer alıyor. Kullanım alanları çok geniş olmakla beraber gıda katkı maddesi, gıda koruyucusu, kozmetik ürünler, temizlik ürünlerinde temizlik malzemesi olarak kullanımıyla öne çıkar. Sitrik asit beyaz kristal toz olarak satın alınabilir.

Gıda Katkı Maddesi(Koruyucu)

E330 olarak gıda ve içecek etiketlerinde rastladığımız ibare aslında sitrik asit koruyucusuna aittir. Yiyeceklerin bozulmasını önleyici etkiye sahip olan sitrik asit ayrıca içeceklere ekşi ve asitli bir tat verir. Birçok işlenmiş gıda ve alkolsüz içeceklerde sitrik asit kullanılır. Sitrik asit ayrıca alkolsüz içeceklere hoş bir narenciye kokusu verir.

Su Yumuşatma

Güçlü bir su yumuşatıcısı olarak, zayıf organik bir asit olan sitrik asit kullanılır. Sert suların yumuşatılmasında uygun bir yumuşatıcıdır.

Ev Temizleyici

Banyo ve mutfaklarda kullanılan temizlik ürünleri, jeller, deterjanlar ve spreyler gibi ürünlerler sert su lekelerinin giderilmesi ve bulaşıkları temizlemek için az miktarda da olsa sitrik asit içerir. Sitrik asitin limon kokusu latif olduğundan temizleyiciler ve deodorantlarda da sıkça kullanılır.

KİMYADEPOSU.COM

Halı yıkamacılar özellikle renkli halılarda az miktarda yaklaşık %10 düşük konsantrasyonlu sitrik asit uygularlarsa lekelerin giderilmesinde kullanılır. Bu yöntem temizlik şirketleri tarafından da ev ve iş yerlerindeki halıların temizliği amacıyla kullanılmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA KİMYADEPOSU.COM DA

Kozmetik ürünlerde ki Ph seviyesinin ayarlanmasında Sitrik asit kullanılmaktadır. Şampuanlar ojeler, el sabunları, yücut yıkama ürünleri,yüz temizleme ürünleri ve buna benzer kozmetik ürünlerde az miktarda da olda sitrik asit bulunmaktadır.

Dünya genelinde üretiminin yarıdan fazlası Çin’de gerçekleşmektedir. Üretimi yapılan sitrik asidin 1/5 gıdada,1/2 si meşrubatlarda, 1/5 temizlik ürünlerinde, 1/10 kadar kısmı diğer sektörlerde kullanılır.

Yiyecek ve İçecek sektöründe sitrik asit kullanımı. Yiyecek ve içeceklerin bozulmalarını engeller. Gıdalarda dayanıklılık süresini artırır.

Tatlı ürünleri sektöründe sitrik asidin kullanımı uzun süre tatlıların bozulmasını engellemektir. Şekerlemelerdeki ekşimsi tad veren madde ve mayhoş tad veren madde verir.

Peynir ve diğer süt ürünleri sektöründe asitliği düzenlemek amaçlı kullanımı söz konusudur.

Pas sökücü olarak kullanılır. Zayıf asit olduğundan tıbbi cihazların temizliğinde ve kireç sökmede kullanımı vardır.

 

İlaçlar sektöründe de sitrik asidin geniş bir kullanımı söz konusudur.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

www.kimyadeposu.com

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

0532 5466184

SİTRİK ASİT EN UYGUN FİYATLARLA KİMYADEPOSU.COM DA

Türkiyenin Kimya Deposu // Kimyadeposu.com

Check Also

Düşük karbona geçişte bankalar yeni bir rol üstlenecek. Bain & Company’nin çalışması, bankaların 2030’a kadar …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]