Petrol fiyatlarındaki düşüş durdu

Petrol fiyatları dün yaşadığı sert gerilemeye rağmen haftanın son işlem gününde düşüşüne ara verdi. ABD’de zayıf talep bu hafta petrol piyasasına gölge düşürse de petrol fiyatları, arz sıkışıklığı ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle yükseldi.

ABD’de zayıflayan talep ve Libya’dan gelen arz artışı nedeniyle düşen petrol, jeopolitik gerilimlerle birlikte yeniden artışa geçerken ABD’de düşen yakıt talebi ABD ham petrolü fiyatlarını baskıladı.

Brent petrol vadeli işlemleri bugün yüzde 1,24 artışla itibarıyla 105,15 dolara yükselirken, ABD ham petrolü vadeli işlemleri yüzde 1,3 artışla 97,58 dolara yükseldi.

TALEP ENDİŞELERİ PETROLÜ BASKILIYORDU

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankalarının yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırarak ekonomileri soğutmaya çalışmasının petrol talebini aşağı çekeceği öngörülüyordu.

Ekonominin soğuması nedeniyle yakıt tüketiminin aşağı çekileceği beklentileri ise son haftalarda petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyordu.

ARZ SORUNLARI SÜRÜYOR

Ancak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun arz artırımı konusunda yavaş hareket etmesi nedeniyle fiyat düşüşü frenlendi.

Son olarak ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’dan istediğini alamadığına dönük haberler ve Suudi Veliaht Prensi’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştüğü haberleri de petrol fiyatlarındaki düşüşü frenledi.

‘ARZ SIKINTISI NEDENİYLE PETROL GÜÇLÜ KALACAK’

Reuters’ın aktardığına göre, CMC Markets analisti Tina Teng konu ile ilgili değerlendimesinde, “Petrol fiyatlarındaki keskin düşüşe rağmen arz sorununa ilişkin görünüm sorunlu olmaya devam ediyor. Talepte yumuşama için kesin kanıtlar ortaya çıkana kadar savaşla yoğunlaşan arz sıkıntısı petrol fiyatlarının güçlü kalmasını sağlayacak” ifadelerine yer verdi.

Varlık yönetimi şirketi SPI Asset Management’ın yönetici ortaklarından Stephen Innes konu ile ilgili değerlendirmesinde, “Ekonomik cephede işler hala olumsuz, ancak hızlı petrol arzı için hala yapısal bir eksiklik içindeyiz. Bu da alıcıların jeopolitik cephede ne olduğuna dair belirsizliği bilerek hareket edecekleri anlamına geliyor” dedi.

KREMLİN’DEN ARABİSTAN HAMLESİ

Diğer taraftan Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın dün telefonda görüştüklerini ve OPEC+ petrol üreticileri grubu içinde daha fazla işbirliğinin öneminin altını çizdiklerini söyledi.

Görüşme, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’daki prensi ziyaretinden altı gün sonra gerçekleşti. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Dünya petrol piyasasındaki mevcut durum ayrıntılı olarak değerlendirildi. OPEC+ çerçevesinde daha fazla koordinasyonun önemi vurgulandı” ifadelerine yer verildi.

BİDEN İSTEDİĞİNİ ALAMADI

Biden, geçen hafta gerçekleştirdiği Ortadoğu gezisinin ardından Suudi Arabistan’ın yakıt fiyatlarını düşürmek için petrol üretimini artıracağına dair herhangi bir somut açıklama yapmadı.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud da cumartesi günkü ABD-Suudi Arabistan zirvesinde petrolün tartışılmadığını ve OPEC+’ın piyasa koşullarını değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.

ABD ve Suudi Arabistan arasında petrol arzının daha fazla artırılması konusunda herhangi bir anlaşmanın gerçekleşmemesi ve Prens Salman’ın Putin’le görüşmesi ABD’nin beklentilerinin gerçekleşmeyeceğine dönük inancı pekiştirirken bu gelişme petrol fiyatlarını da yukarı yönlü hareketlendirdi.

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]