Martta dış ticaret açığı 4.7 milyar dolar

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, martta ihracatın 2020’nin aynı ayına göre yüzde 42,2 artışla 18 milyar 985 milyon dolara ulaştığını, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu belirtti.

18 milyar 985 milyon dolarlık ihracatın, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu belirten Bakan Pekcan, “Bugüne kadar 1 ay içerisinde görülen en yüksek ihracat rakamını sağlayan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum. Bu ihracatçımızın bir zaferidir. Emeği geçen, katkı sağlayan tüm firmalarımızı ihracatçılarımızı çalışanlarımızı tebrik ediyor kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız nezdinde tüm ihracat ailemizi kutluyorum.” dedi.

Pandeminin etkisi ile geçen yıl azalan ihracatın baz etkisini göz önünde bulundurarak en yüksek yıllık ihracatın gerçekleştiği 2019 yılının mart ayı ile bir karşılaştırma yapıldığında da yüzde 16,2 gibi oldukça yüksek bir artış olduğunu ifade eden Bakan Pekcan, “İthalatımız ise mart ayında, geçen senenin aynı ayına göre, yüzde 25,8 artarak 23 milyar 679 milyon dolar olmuştur. Mart ayı dış ticaret açığımız, 2020 Mart ayına göre yüzde 14,2 gibi önemli bir düşüş göstererek 5,5 milyar dolardan 4,7 milyar dolara gerilemiştir.” açıklamasında bulundu.

Yılın ilk üç ayında ihracat geçen yılın ilk çeyreğe göre yüzde 17.3 artışla 50.02 milyar dolar, ithalat  yüzde 9.7 artışla 61 milyar dolar oldu.

Kimyadeposu.com 

Türkiye’nin Kimya Deposu

 

-Tarım Kimyasalları kimyadeposu.com da

-Nano metal tozları kimyadeposu.com da

-Mineraller kimyadeposu.com da

-Endüstriyel Hammaddeler kimyadeposu.com da

-Yem katkı Mineralleri kimyadeposu.com da

-Maden Tuzları kimyadeposu.com da

-Potasyum Silikat kimyadeposu.com da

-Sun Shield Sıvı Kaolin kimyadeposu.com da

-Hadjin Haşere Kovucu kimyadeposu.com da

-Nanografi ürünleri kimyadeposu.com da

-Grafit kimyadeposu.com da

-Manganez Dioksit kimyadeposu.com da

-Zeolit,Sepiolit,Diyatomit,Kaolen kimyadeposu.com da

-Pars Pet Powder Hayvan Yara Tozu

-Pars Akvaryum Filtresi

-Par Vet Powder Hayvan Açık Yara Tozu

Check Also

Guterres’ten İran’ın İsrail saldırılarına kınama, taraflara sükunet çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran'ın İsrail'e yönelik hava saldırılarını kınadı, bölgede saldırganlığın derhal son bulması ve tüm taraflara sükunet çağrısında bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]