Malatya’da feribot yolculuğuna büyük ilgi!

Denizi olmayan Malatya’da feribot yolculuğu ilgi görüyor İki ilçe arasındaki mesafeyi 3’te 1 oranında düşüren feribot, vatandaşlar tarafından tercih ediliyor.

Malatya’nın Battalgazi ilçesi ile Elazığ’ın Baskil ilçesini birbirine bağlayan, Karakaya Baraj Gölü üzerinde feribot seferleriyle yapılan yolculuk, denizlerdeki vapur yolculuğunu aratmıyor. İki ilçe arasındaki yolculuğu 100 kilometreden 30 kilometreye düşüren feribot yolculuğu mesafenin kısalması yönüyle de vatandaşlardan yoğun talep ediliyor.

1987 yılında Karakaya Baraj Gölü’nün su tutmasıyla Malatya’nın Battalgazi ve Elazığ’ın Baskil ilçesi arasındaki kara yolu sular altında kaldı. Vatandaşlar, karayolu ulaşımının sona ermesiyle iki ilçe arasındaki yolculuğu baraj üzerinde feribot ile yapmaya başladılar. Battalgazi ve Baskil ilçelerini birbirine bağlayan feribot, yolculuğu ile iki ilçe arasındaki mesafeyi 100 kilometreden 30 kilometreye düşürüyor. Denizi olmayan Malatya’da ticari faaliyetler için yoğun olarak kullanılan feribot, deniz keyfi yaşamak isteyen vatandaşların da tercihleri arasında. Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2 ve özel firmalara ait 2 olmak üzere toplamda 4 feribot gün boyunca her saat başı vatandaşlara hizmet ediyor.

Feribot kaptanı Hasan Gören, 2 özel, 2 de belediyeye ait olan toplamda 4 feribotla sefer yapıldığını ve genelde tarımla uğraşanların feribot yolculuğunu tercih ettiklerini belirterek, “Üzerinde bulunduğumuz baraj, Karakaya Baraj Gölü olarak geçiyor. Elazığ’ın Baskil ilçesiyle Malatya’nın Battalgazi ilçesini birbirine bağlıyor. Burada 4 tane feribot çalışıyor. İkisi özel, ikisi Büyükşehir Belediyesine ait. Ulaştırma Bakanlığı’nın yapıp Büyükşehir’e işletmesini verdiği feribotlar. Tercih edenler genelde Baskil ilçesinde yaşayan kayısı üreticileri, tarımla uğraşanlar, ayrıca mermer ocakları da var. Mermer tırları gelip geçiyor. Genelde şehirlerarası yolculuk değil daha çok tarım yükü olarak kullanılıyor” şeklinde konuştu.

“40 yıla yakındır kullanıyoruz”

Tarım işiyle uğraştığını ve yaklaşık 40 yıldır feribot üzerinde yolculuk yaptığını ifade eden Hüseyin Aydoğmuş, ” Şimdi traktörle gübre götürüyoruz. Şuan feribotla gidiyoruz. Bizim için rutin bir şey alışmışız artık. Sürekli 40 yıla yakındır kullanıyoruz. Başka yolumuz yok, karayolu olarak Kömürhan Köprüsü var o da 95-100 kilometre, su hariç 23 km bizim kendi köyümüz. Traktörle bunun başka alternatifi yok” dedi.

” Karayolu ile 110 kilometrelik yol feribotla 30 kilometre”

Günlük olarak feribot yolculuğu yaptığını ve feribot ile yolcukta mesafenin kısaldığını belirten Mehmet Yılmaz, “Burada günlük bir defa gidip geliyoruz. Yolculuk güzel, imkanlar da güzel, her saat başı feribot var sıkıntı yaşamıyoruz. Yolu yaklaşık 70-80 km kısaltıyor. Karayoluyla gitsek 110 kilometre yol feribotla şuan kendi köyüm 30 kilometre” şeklinde konuştu.

Feribot yolculuğu ile keyifli anlar yaşadığını ifade eden Arda Uyar, “Feribot yolculuğu güzel, hoş, keyifli. Manzara izlemek güzel oluyor. İnsan arada bir buralara gelip gitmeli piknik yapmalı” şeklinde konuştu.

 

 

 

GLİSERİN NEDİR?
Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve
zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir.
Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz,
bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın
parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.
GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri
azaltır.
DMRSÜREN Kimya Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

KARGOLAR DA HİBRİT DÖNEMİ BAŞLIYOR

Kargoculukta “hibrit” hedefler Pandemi dönemin de online alışveriş sektörü popülariterliği de arttırmış oldu. Sektörün hızlı …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]