Gaz krizi büyüyor: Araba kazasını ağır çekimde izlemek gibi…

Euro bölgesinde ikinci çeyrekte hafif bir büyüme beklense de ekonomistler resesyon (iki çeyrek üst üste ekonomik küçülme) riskleri arttıkça Avrupa Birliği (AB) ekonomisinin gelecek yıl istikrarlı biçimde bozulacağını düşünüyor.

Reuters’ın anketine göre, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) yarın yayımlayacağı ikinci çeyrekte ekonomik büyüme öncü verisinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1’lik bir artış göstermesi bekleniyor.

BÜYÜMEDE KESKİN DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Bu önceki çeyrekte kaydedilen yüzde 0,6’lık büyümenin ardından keskin bir bozulma yaşanacağına işaret ediyor ve corona virüsü vakalarıyla birlikte kısıtlamaların artması nedeniyle AB’nin 2021’in başında kısa bir durgunluk yaşamasından bu yana kaydettiği en zayıf performans olacak.

Financial Times’ın haberine göre, Rusya-Ukrayna savaşı enerji ve gıda fiyatlarının artmasını tetikledi, tüketicilerin harcama gücünü aşındırdı ve önümüzdeki kış sürecinde hem üreticileri hem de hane halkını vurabilecek bir enerji krizi ihtimalinin doğmasına neden oldu.

Eylülde gerçekleştirilecek seçimler öncesinde İtalya’daki siyasi istikrarsızlık da AB’nin ekonomik görünümüne ilişkin endişeleri artırıyor.

‘GELECEK YIL TOPARLANMA MUHTEMEL DEĞİL’

Alman sigorta şirketi Allianz’ın kıdemli Avrupa ekonomisti Katharina Utermöhl, mevcut durumu bir araba kazasını ağır çekimde izlemeye benzetti. Utermöhl gelecek yılda belirgin bir toparlanmanın muhtemel olmadığını dile getirdi.

Öte yandan halihazırda yalnızca turizm ve konaklama endüstrisinin olumlu sinyaller verdiği belirtiliyor. Euro bölgesi ekonomisinin, pandemi sürecinde biriktirdikleri meblağları tatile gitmek ve restoranlarda yemek yemek için harcayan daha fazla sayıda kişiden destek alabileceği belirtiliyor.

Ancak söz konusu artışın, yaşam maliyetlerinin yükseleceğine yönelik hane halkının endişeleriyle boğulması muhtemel görünüyor. Euro bölgesindeki pek çok tüketici, maaşının yüzde 8,6’lık rekor enflasyona ayak uyduramaması nedeniyle sıkıntılı hissediyor.

İsviçre merkezli banka Credit Suisse’in gelişmiş Avrupa ekonomisi başkanı Veronika Roharova, “Reel gelirdeki daralmanın hız kazanması ve tüketicilerin isteğe bağlı harcamalarını azaltması nedeniyle bu yaz turizm, seyahat ve konaklama alanlarındaki büyümede yalnızca küçük bir artış öngörüyoruz” dedi.

GAZ FİYATLARI İKİ GÜNDE YÜZDE 30 ARTTI

Öte yandan, Rus enerji devi Gazprom bu hafta yaptığı açıklamada Kuzey Akım-1 boru hattından Almanya’ya akan doğalgazın bakım nedeniyle çarşamba gününden itibaren normal seviyelerinin yaklaşık beşte birine düştüğünü söyledi. Bu da Rusya’nın enerji tedarikini Avrupa’ya karşı bir silah olarak kullandığına yönelik korkuları pekiştirdi.

Avrupa’daki gaz fiyatları bu haftanın ilk iki gününde yüzde 30 arttı. Fiyatlar geçen yılın dokuz katına geldi.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışının azaltması kış için yeterli düzeyde depolama yapılamayacağı anlamına geliyor. Söz konusu durum ağır sanayi için doğalgazın karneye bağlanmasına neden olabilir.

IMF, BÜYÜME TAHMİNLERİNİ DÜŞÜRDÜ

Almanya’nın gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 1,9’dan yüzde 0,8’e çeken Uluslararası Para Fonu (IMF) akışların tamamen durmasının karne uygulamasına zorlayabileceği, büyük endüstriyel sektörlerin darbe alabileceği ve Euro bölgesindeki büyümeyi keskin bir şekilde azaltabileceği konusunda uyardı.

AB çoğu ülke için doğalgaz kullanımını yüzde 15 oranında azaltma hedefi belirledi. Alman hükümeti bu hafta hane halkını ve şirketleri daha fazla tasarruf etmeye çağırdı ve Berlin, enerji şirketlerinin yüksek maliyetlerinin yüzde 90’ını müşterilere yansıtmasına izin vermeyi planlıyor.

Almanya’da hükümetin akaryakıt, elektrik ve toplu taşıma fiyatlarını düşürmeye yönelik önlemlerinin enflasyonu sınırlamış olması muhtemel. Ancak tüketici fiyatlarının temmuzda yüzde 8,7’yle yeni bir zirveye çıkması bekleniyor.

TÜKETİCİ GÜVENİ 17 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Bununla birlikte Avrupa Komisyonu’nun aylık anketine göre tüketici güveni 17 ayın en düşük seviyesine geldi ve ekonomik güven endeksi temmuzda 99 olarak kaydedildi. Geçen ay bu değer 103,5 düzeyindeydi.

FAİZ ARTIŞININ DURABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Bankalar da kredi arzını sıkıyor ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) geçen hafta faiz artırmasından sonra bu eğilimin hızlanması muhtemel.

Kötüleşen ekonomik görünüm nedeniyle yatırımcılar, ECB’nin faiz artırımlarını beklenenden çok daha önce durdurabileceğini düşünmeye başladı.

FELAKET SENARYOSU: STAGFLASYON

Öte yandan hem ECB hem de hükümetler olası bir stagflasyonla kabus senaryosu yaşayabilir. Rus doğalgaz arzındaki kesinti Euro bölgesini resesyona doğru itmeye devam ederken enerji krizi ve zayıf Euro fiyatların yükselmesine neden oluyor.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs çarşamba günü bölge için büyüme tahminini düşürdü ve Rusya enerji arzını tamamen kesmemiş olsa bile, bu yıl üst üste iki çeyrek negatif büyümeyle teknik resesyonun gerçekleşme olasılığının çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Credit Suisse’den Roharova da Rus gazının kesilmesi durumunda gelecek yıl Euro bölgesi GSYİH’sının yüzde 1 ila 2 arasında düşeceğini ve enflasyonun en az bir yıl daha ECB’nin yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalacağını tahmin etti.

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]