Çiftçiler isyan etti: “İnekler beslenemediği için gebe kalamadı”

Tarım ve Orman Bakanlığı; etçi veya kombine ırk boğaların tohumlanmasından doğan buzağılara 600 lira, döl kontrollü boğalardan olanlara ilave 50 lira ve yetiştiricilik bölgesi illerindeki doğumlara ise ilave 200 lira buzağı desteği sağlıyordu.

Bakanlık geçen yıl yönetmelik değiştirerek, destek alacak buzağıların iki doğum arasının 450 günü geçmemesi şartı getirdi. Fakat artan yem fiyatları, girdi maliyetlerinin yükselmesi, üretilen bir litre sütün bir kilo yem ancak alabiliyor olması, maddi olanaksızlıklar nedeniyle buzağılara iyi bakılamaması hem ölümleri beraberinde getirdi hem de ineklerin gebe kalamamasına neden oldu.

Türkiye genelinde yetiştiricilerin büyük bölümü ineklerinin düzenli doğum yapmasını sağlayamadı ve destek alamadı. Destek verilmeyen buzağı sayısının bir milyonun üzerinde olduğu belirtildi.

ÜRETİCİ İSMAİL TARHAN: KUSUR BENİM Mİ?

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ile Uşak Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş besiciliğin yaygın olduğu Muharremşah Köyü’nde üreticiler ile bir araya geldi. Üretici İsmail Tarhan; “Şu an benim 15 buzağım var. Bunlardan 4 tanesine ancak destek alıyorum. 11 buzağı için destek alamıyorum. Bunun sebebi nedir? Hayvanları dışarıdan getirmedim, burada doğdular. Kusur benim mi? Neticede bunlar canlı. Suni dölleme yaptırıyorum 350 liradan başlıyor. Bazen üç kez yaptırıyorum. Masrafı bin lirayı geçiyor. Bana verdiği destek 600 lira. Hem de yıllardır 600 lira. Yaklaşık 5-6 yıldır aynı parayı veriyorlar” diye konuştu.

‘YEM VEREMİYORUM’

Teşvik ödemelerinin çok geriden geldiğini söyleyen Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yemin çuvalı 350 lira oldu. Yemi 30-40 liradan alırken aynı desteği veriyorlardı. Yem fiyatı 7’ye katladı hala aynı destek.  Üstelik ödemeler çok geriden geliyor. Biz daha geçen yılın ödemelerini alacağız. Paranın ne zaman geleceği belli değil. Bizler hayvanlarımıza iyi bakım yapamadığımız zaman hayvan verimsiz oluyor, sürekli doğum yapamıyor. 12 kilo yem vermem gerekirken süt para etmediği için 7-8 kilo yem veriyorum. Hayvan kızgınlık göstermiyor. Geciktiği zaman da kritere uymuyor, destek alamıyorum. Bir litre süt ile bir kilo yem bile alamıyorum. Bunların belirlediği parametreye uyamıyoruz. Elbette sonuç normal. Daha iyi yem kullanırsam, daha çok yem verirsem, daha iyi bakım yapabilirsem hayvan verimli olur. Ancak gücümüz yok”

ÜRETİCİ SEBAHATTİN ATASEVEN: YEM ALAMIYORUM

Artan maliyetler nedeniyle hayvanlarına yeterli yem veremediğini söyleyen üretici Sebahattin Ataseven; “Desteğin bize faydası yok. Çıksa dahi faydası yok. Ben 19 buzağıya 95 çuval yem alıyordum şimdi ancak 25 çuval alabiliyorum. Aldığımız destekler eridi. Destekler zamanında gelmiyor. Buzağıya küpe takıldığında desteği almamız lazım. Üreticiler olarak yaşlandık. Yaş ortalaması 50’yi geçti. Gençler bu işe sahip çıkmıyor. Çünkü para kazanamıyorlar” ifadelerini kullandı.

ÜRETİCİ İSMAİL KARA: HER SENE BUZAĞI ALMAYI BEN DE İSTERİM

İneklerin iyi beslenemedikleri için kızgınlık göstermediklerini söyleyen Üretici İsmail Kara; “Her sene buzağı almayı ben de isterim. Ama olmuyor. Yem veremiyorum. Yeterince beslenemiyor, hasta oluyor, kızgınlık göstermiyor” diye isyan etti.
Kara iki doğum arasındaki 450 gün sınırlamasının doğru olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar canlı. Destek 450 günle sınırlanmaz ki. Destek veriyorlar iki sene sonra parasını alıyoruz. Destek 10 çuval yem almaya yetmiyor. Hiç olmazsa üç ayda bir çiftçinin hesabına yatırın. Yem alacağız, mazot alacağız ama alamıyoruz. Çünkü ben desteği ne zaman alacağımı bilmiyorum. Artık kimse vadeli ürün vermiyor. Herkes peşin çalışıyor. Zamanında desteğin geleceğini bilsek bizler de ona göre borçlanırız”

‘BU MAKİNE DEĞİL, KAPATIP GİDESİN’

Köylerin mahallelere dönüştürülmesinden sonra mera alanlarının giderek imara açıldığını belirten Kara, “Bu makine değil ki kapatıp gidesin. Yemini, suyunu vermek, bakımını yapmak zorundasın. Tarlaları arsaya çevirdiler. Mera kalmadı. Ya çocuklarımıza iş versinler ya da meraları kapatmasınlar. Burası tarımsal bir köy. Belediye bütün bu tarlaları imara açıyor. Biz tarım yapamaz hale geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Üretici Nedim Gök ise, “Dekarını 30 liraya biçtirdiğimiz tarlaları şimdi 120 liraya biçtiriyoruz. Samanın paketini 15 liraya yapıyorlar. Girdi maliyetleri çok yüksek. Böyle nasıl ayakta kalalım, nasıl üretelim?” diye konuştu.

DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ: 1 MİLYON BUZAĞI ETKİLENDİ

Getirilen sınırlama nedeniyle bu yıl doğan 1 milyon buzağının destek alamadığını söyleyen Denizli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Topaloğlu SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bu 15 yıl önce başlayan bir destek. Daha önce anaç sığır ve düve desteği diye geçiyordu. 2021 yılında buzağı desteğine dönüştürüldü. Düvelerde ilk doğum 28 ayı geçerse, annelerde 450 günü geçerse ödenmiyor. Hayvanların doğumunu engelleyen bir sürü faktör var. Yem, ahır, bakım faktörleri var. Eğitimli insanların hayvanlara bakması faktörü var. Biz bunları sağlayamıyoruz. Bakanlığa ilettik. 2021 yılında bu karar çıktı. Kucağımızda bulduk. Gün uyuşmazlığı olduğu için ödenmiyor. Destek alamayan buzağı bir milyon civarında. Geçmiş yıllarda böyle bir kıstas yoktu. Yemler 80 liradan 300 liraya çıktı, saman fiyatı arttı. Arpa, buğday fiyatı arttı. Tüm bunlar Türkiye genelinde dişi hayvan kesimini yüzde 40 artırdı” ifadelerini kullandı.

DURMUŞ YILMAZ : GIDA GÜVENLİK SORUNU HALİNE GELDİ

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz üreticilerin buzağı desteğinde bir belirsizlik ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Kurallar var ama açık ve net değil. Ayrıca bu parametrelere uymak imkânsız. Buzağının küpesi takıldıktan sonra destek verilmeli. Bu işler zor değil. Gıda artık bir güvenlik sorunu haline geldi. Üreticinin sorununu çözmek hepimizin boynunun borcudur. Verilen desteğin gecikmesi, yıllık enflasyonun yüzde 70’lere dayandığı bir ortamda alım gücünü neredeyse sıfırlıyor. Önceliklerin değişmesi gerekiyor. Elde fırsat varken bu sistemin gözden geçmesi lazım. Verilen 3-5 kuruşluk yardımı da enflasyona ezdirmeyin” diye konuştu.

‘BİR O KALMIŞTI, BUZAĞININ DA HAKKINI YEDİNİZ’

İyi Partili Savaş ise iki doğum arasındaki 450 gün şartının kaldırılması gerektiğini belirterek, “Üreticilerin yüzde 80’i buzağı desteği alamadı. Bu doğru bir uygulama değil. Üreticilerin dinlenmesi gerekir” diye konuştu.

450 gün şartından vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüm yaşananlara rağmen, hala bu yönetmelikten vazgeçmiyorsanız iyi niyetli değilsiniz. İçinden geldiğiniz geleneğin hak yeme konusunda hiçbir hassasiyeti yok. İşçinin hakkını yediniz, köylünün hakkını yediniz, üreticinin hakkını yediniz, memurun, doktorun, öğrencinin hakkını yediniz. Yerdeki karınca, gökte uçan kuşun hakkını yediniz. Bir hakkını yemediğimiz buzağı kalmıştı. En sonunda damdaki buzağının da hakkını yediniz. Bir an önce 450 gün parametresinden vazgeçin.”

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]