Bursa’da yetkililerden su kullanma konusunda uyarı mesajı

Türkiye kuraklıkla mücadele ediyor… 

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava durumları birçok göl ve barajın kurumasına sebep olurken farklı sorunları da beraberinde getirdi. 

Kuraklıktan etkilenen bir diğer kent ise, Bursa oldu. 

45 günlük su kaldı

İçme suyunun en önemli barajlarından biri olan Nilüfer Barajı’nın doluluk oranı yüzde 4’e düşerken, 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı yüzde 27’ye düştü.

Kentte bugün itibari ile yağış olmazsa sadece 45 günlük suyu kaldı.

Suyu idareli kulllanma mesajı atıldı

 Barajların seviyesinin görüntülenirken, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ise vatandaşlara suyu idareli harcaması konusunda bilgilendirme mesajı gönderdi.

 BUSKİ, binlerce abonesine gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı: 

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de iklim değişikliğine bağlı yağış rejimlerinde ciddi azalmalar yaşanmaktadır.

Sizlerin su sıkıntısı çekmemesi için BUSKİ olarak tüm tedbirleri almaya devam ediyoruz.

Önümüzdeki süreçte yağışlarla barajlarımızdaki, bugün itibarıyla 45 günlük olan su hacmimizin daha da artmasını bekliyoruz.

Ancak, bu dönemde tasarrufa azami riayet edilmesi de çok önemlidir. Böylece mevcut kapasitemizi daha uzun süre kullanabilmek mümkün olacaktır. Sürdürülebilir su yönetimine desteğiniz ve hassayetiniz önem arzetmektedir.”

Check Also

Mustafa Destici, HDP’nin aday çıkarmamasıyla ilgili Ensonhaber’e konuştu

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP'ye aday çıkarmaması için bazı tavizlerin verildiğini söyleyerek, "Belediyelerin tekrardan PKK’nın siyasi uzantısına verileceklerini söylediler. Avrupa yerel yönetimler şartını kabul ederek, orada bir özerklik vereceklerini söylediler" dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]