ABD’deki kira krizi derinleşiyor

ABD’de kira giderleri son otuz yılın en hızlı temposunda artarken kiralar ilk kez aylık ortalama iki bin doları aşıyor. Bloomberg’in haberine göre çoğu büyük şehirde kiralar pandemi öncesindeki seviyelerin üstüne çıktı. Özellikle pandemi sırasında çok sayıda kişiyi kendisine çeken büyük şehirlerde artış çok sert biçimde gerçekleşti.

ABD’de kiracıların giderlerini karşılamakta zorlanması yeni bir sorun değil ancak pek çok kişinin büyük şehirlere dönmesi ve konut arzının yetersiz olduğu bazı bölgelerde nüfusun artması krizin geçen yıl çığ gibi büyümesine neden oldu.

SATIN ALMA MALİYETİ ARTINCA KİRAYA TALEP ARTTI

Kiralık evlere yönelik talep, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımları sonucunda bu yıl ipotek oranlarının yükselmesinin ardından ev almak isteyen birçok kişinin piyasadan çekilmesiyle arttı.

Artan maliyetler ve arz yetersizliği de ev sahiplerine kiraları artırma olanağı tanıyor.

Washington merkezli Urban Institute’tan Kate Reynolds, halihazırda kiracılar açısından kusursuz bir fırtına durumunun olduğunu ve kiraların ödenmediği durumda hem kiracıların hem de ev sahiplerinin manevra alanlarının olmadığını söyledi.

Ev sahiplerine kıyasla gelirlerinin büyük bir kısmını konuta harcayan birçok kiracı enflasyonun rekor düzeyde seyretmesi nedeniyle market ve benzin istasyonlarında karşılaştıkları yüklü faturaları karşılamakta da zorlanıyor.

BARINMA GİDERİ ENFLASYONUN ÜÇTE BİRİ

ABD Çalışma Bakanlığı’nın çarşamba yayımladığı verilere göre barınma maliyetleri tüketici fiyat endeksinin yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Tüketici enflasyonu temmuzda bir önceki yıla göre yüzde 8,5 arttı.

Kira artışlarından en çok etkilenenlerse beyaz olmayanlar ve gelir düzeyi düşük olanlar. Pew Araştırma Merkezi’nin nüfus sayımı verilerine göre siyah ailelerin yaklaşık yüzde 58’i, Latin ailelerinse yaklaşık yüzde 52’si kiracı. Buna karşın Hispanik olmayan beyaz ailelerin yaklaşık dörtte biri ve Asyalı ailelerin yüzde 40’tan biraz azı kiracı konumunda.

ABD’li emlak şirketi Zillow’a göre kiracıların yaklaşık yüzde 54’ü yıllık 50 bin dolardan daha az kazanıyor ve kiracılar arasındaki yıllık medyan hane geliri yaklaşık 42 bin 500 dolar. Ülkedeki medyan hane geliriyse 67 bin 500 dolar düzeyinde.

Bununla birlikte sorun dünyanın geri kalanında da hissediliyor. Bloomberg Economics’in yakın zamanda gerçekleştirdiği analiz 19 OECD ülkesinin 2008 mali krizi öncesinde olduğundan daha yüksek birleşik fiyat-kira ve konut fiyat-gelir oranlarına sahip olduğunu gösteriyor.

METROPOLLERDE FAHİŞ ARTIŞ SÖZ KONUSU

Emlak veri şirketi CoreLogic’e göre müstakil konut kiraları mayısta bir önceki yıla göre ülke genelinde yüzde 14’lük rekor bir artış gösterdi. Artışlar pandemi sırasında rağbet gösterilen şehirlerde daha da çarpıcıydı. Artış Miami’de yüzde 40, Orlando’da yüzde 25 ve Phoenix’te yüzde 17 düzeyinde.

ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun 29 Haziran-11 Temmuz’da gerçekleştirdiği ankete göre yaklaşık 5,4 milyon hane ya da hanelerin yüzde 40’ı gelecek iki ay içinde tahliye edilmelerinin veya haciz edilmelerinin muhtemel olduğunu söyledi. Bu, Ağustos 2020’den bu yana kaydedilen en yüksek oran.

Emlak şirketi Redfin’in baş ekonomist yardımcı Taylor Marr, gelecek yıl ABD pazarına 1 milyona yakın kiralık birimin eklenmesinin beklendiğini bunun da baskıyı bir miktar hafifletebileceğini söyledi. Marr’a göre kira artışları bir yıl sonra yüzde 5 ila yüzde 8 aralığına düşebilir.

ATLANTA, MİAMİ, LAS VEGAS’TA REKOR ARTIŞLAR

Öte yandan yeni sakinlerin akını nedeniyle Atlanta’da mayıs itibarıyla bir yıl öncesine göre kiralar yüzde 14,8 arttı. CoreLogic’e göre mevcut medyan kiraysa aylık 1730 dolar. Microsoft  Apple ve Google’ın ana şirketi Alphabet gibi teknoloji devlerinin bu bölgedeki büyük genişlemeleri, daha yüksek ücretli teknoloji çalışanlarını cezbediyor. Şehir aynı zamanda daha yüksek fiyatlı şehirlerden daha ucuz seçenekler arayan insanlar için de cazip görülüyor.

Miami de pandemi sırasında uzaktan çalışanlar için büyük bir çekim merkezi haline geldi ve bu da konut rekabetini artırdı. Kiralar geçen yıla göre yüzde 40 yükseldi. CoreLogic’in 20 büyük metropol alanında yaptığı incelemeye göre bu oran en dik artışı temsil ediyor. Şehirde istenen kiranın medyan değeri şu anda aylık 2488 dolar düzeyinde.

Las Vegas’taki kiralarsa CoreLogic araştırmasına göre üçüncü en büyük artış oranına sahip. Bir önceki yıla göre mayısta yüzde 16,7 artan kiraların medyan değeri aylık 2110 dolar seviyesinde.

Tucson’da kiralar da mayısta bir önceki yıla göre yüzde 12,8 arttı ve medyan kira fiyatı aylık 1942 dolara geldi.

BORÇLANMALAR TARİHİ DÜZEYDE

Bununla birlikte kira, yakıt ve bakkal maliyetleri arttıkça, daha fazla sayıda kişi maliyetlerini karşılamak için borçlanıyor.

ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun anketi, Amerikalıların yaklaşık yüzde 30’unun önceki hafta harcamalarını karşılamak için kredi kartı veya kredi kullandığını söylediğini ortaya koydu. Bu oran ocakta yüzde 23 düzeyindeydi.

New York Fed’in raporuna göreyse kredi kartı bakiyeleri bu yılın ikinci çeyreğinde 46 milyar dolar arttı. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 13’lük bir artış anlamına geliyor ve 20 yıldan fazla bir sürede gerçekleşen en büyük yükselişe işaret ediyor.

METAL SABUNLARI VE GENEL ÖZELLİKLERİ

Farklı uzunluklardaki yağ asitlerinin metaller ile oluşturdukları bileşiklere metal sabunları denir. PVC formüllerinde yardımcı stabilizatör ve iç/dış kaydırıcı olarak kullanılmaktadırlar. Metal sabunları PVC formüllerinde tek tek kullanılabildikleri gibi sinerjik kombinasyonlar halinde de (Ca/Zn, Ba/Zn vb.) kullanılabilmektedir. En çok bilinen türleri stearik, laurik veya benzoik asidin Al, Ba, Ca, Pb, Mg veya Zn sabunlarıdır.

PVC formüllerinde iç kaydırıcı olarak kullanılan kalsiyum stearat, baryum stearat ve bu metallerin lauratları aynı zamanda ısı stabilitesini artıran, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek CaCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

PVC formülasyonlarında dış kaydırıcı olarak kullanılan çinkonun metal sabunlarından, çinko stearat ve çinko laurat aynı zamanda ilk renklenmeyi azaltıcı etkiye sahiptir. Proseste, PVC yapısından koparak açığa çıkan HCl ile reaksiyona girerek ZnCl2 tuzunu oluşturmak suretiyle etkilerini gösteren co-stabilizatörlerdir.

ÇinkoStearat

Çinko stearat endüstriyel imalatta yaygın olarak kullanılan bir çinko sabunudur. Sabun bu anlamda bir yağ asidi metalinin tuzu olarak kullanılır. Alkol ve eter gibi çözücüler içerisinde çözülmemesine karşın ısıtıldığında aromatik hidrokarbonlarda ve klorlu hidrokarbonlarda rahatça çözülebilir. Üretilmiş tüm metal sabunlar arasında en güçlü kalıp ayırıcı özelliği metal sabunudur. Elektrolit içermeyen bir yapıya sahiptir. Dış kaydırıcıdır. Kimyasal sentezlerde bir katalizör olarak kullanılır. Yaygınca uygulama alanları plastik ve kauçuk sanayisidir.

Beton, kaya yünü, kağıt, tekstil, yapı kimyasalları ve boya sektöründe su itici olarak kullanılır. Kauçukta kalıp ayırıcı, tozlama tozu olarak kullanılır. Kullanılacak olan sektör ve üretim prosesine göre istenen tane yapısı ve yoğunlukta üretilmektedir.

ÇİNKOSTEARAT HANGİ ALANLARDA KULLANILIR ?

Çinko stearat’ın kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Yapışma önleyici maddeler

Laboratuvar kimyasallarında

Doldurucular

Oksitleyici ve indirgeyici ajanlar grubunda

Boya katkıları ve kaplama katkıları olarak

Absorbanlar ve emiciler olarak

Viskozite ayarlayıcı olarak

Yapı kimyasalları

Kablo sanayi

PARSÇİNKO STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

 

KALSİYUMSTEARAT

Kalsiyum stearat, stearik asit ve kalsiyum oksidin bir arada ısıtıldığında tepkimesi sonucu ortaya çıkan sentetik bir maddedir. Stearik asit’ten elde edilen kalsiyum tozu olan madde kozmetik sanayinde, plastiklerde ve ilaç üretiminde yaygın olarak plastikleştirici, stabilizör ve yüzey aktif maddesi kullanılmaktadır. Günlük yaşamda kalsiyum stearat kullanılarak üretilen, en sık karşılaştığımız ürün sabundur.

Kaydırıcı, su geçirmez olması bu maddenin suda çözülme özelliğinin olmayışından kaynaklanmaktadır. Beyaz, ipeksi dokunuşlu ince bir toz yapıya sahiptir. Toksik değildir. Suya karşı oldukça dirençli ve su geçirmez özelliği vardır. Bu özelliğinin yanında aseton, eter ve soğuk alkoller de çözünmeyen bir yapıya sahiptir. Çeşitli proseslerde dengeleyici, kalınlaştırıcı ve yağlayıcı olarak kullanılabilir. Kullanıldığı üründe renk solmasını ve pus oluşumunu önlemek için aşırı ısı direnci sağlar. Yüksek sıcaklık koşullarında çok kararlıdır.

PARS KALSİYUM STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN kimyakalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

Kalsiyum Stearat’in kullanılabildiği alanlar şu şekildedir:

Kozmetik sektörü

İlaç sektörü

Plastik sanayi

Gıda sektörü

İnşaat sektörü

Sanayi sektörü

Kablo sanayi

MagnezyumStearat

Magnezyum stearat; stearik asit ile mineral magnezyumu birleştiren beyaz bir tozdur. Doğal bir magnezyum sabunu olup, magnezyum ile çeşitli oranlarda stearik ve palmitik asit içerir. Suda, düşük molekül ağırlıklı alkolde, ester de ve ketonlar da çözülmez. Toz veya granül olarak üretilebilen bu sabun değişik endüstrilerde çeşitli amaçlarda kullanımı vardır. Ağırlık olarak ilaç ve gıda takviye endüstrilerinde yaygınca kullanılır.

Su ve düşük molekül ağırlığına sahip alkol, ester ve ketonlarda çözünmeyip, aromatik bileşenlerde çözünen toksik olmayan kimyasal bir bileşik olan magnezyum stearat; beyaz, ince, hafif yağlı bir tekstürde(Gıda maddelerinde koku, yumuşaklık, kıvam vb. fiziksel özelliklerin tamamı) olup, kalsiyum stearatın kullanıldığı her yerde kullanılmaktadır.Kalsiyum stearatın fiyat avantajına rağmen, magnezyum stearat yapısında çok önemli özellikler barındırmaktadır.

Bebek, vücut ve yüz tozları imalatında temel olan magnezyum stearat bileşiği, göstermiş olduğu kusursuz partikül boyutlarından dolayı kullanıldığı cilde pürüzsüzlük katmaktadır. PVC üretiminde, diğer stearatlarla birlikte kullanıldığında çok önemli bir ısı stabilizatörü görür ve hatta bazı hamurlarda plastik işlem özelliklerini geliştirmek için plastifiyan ve lubrikant olarak da kullanılmaktadır. Üstün özellikli gres yağ imalatında jelleşme ajanı ve hidrofobik ajan olarak kullanılır. Yangın söndürme ekipmanlarında, kuru lubrikant olarak doldurulur ve topaklanmayı önler. Kauçuk imalat endüstrisinde ise yumuşatıcı, vulkanizasyon işlemlerinde hızlandırıcı, kalıplama işlemlerinde kolaylaştırıcı ve kauçuk kavrulmasını önleyici ajan olarak kullanılmaktadır. Reçinelenmiş kauçuklarda ise bu ürün oksidasyon ve sertleştirici işlevi görmektedir. Hayvansal yemlere katılarak topaklanmayı önleyici madde olarak kullanılır.

Magnezyum Stearat ’in  kullanılabildiği belli alanlar şu şekildedir;

Kozmetik sektörü

Boya sektörü

Kauçuk imalatı

Gıda sektörü

İlaç sektörü

Kablo sanayi

PARS MAGNEZYUM STEARAT ÜRÜNLERİNİ NEDEN TERCİH ETMELİSİNİZ?

Sektörde söz hakkına sahip ve alanında kendini kanıtlamış, ürün satışından sevkiyatına kadar sizinle ilgilenen ve ürün kullanımında da teknik destek sağlayan, satış sonrası oluşabilecek ihtiyaçlarınızda da yanınızda olabilecek bir firmayla çalışmak, iş hayatınızda verebileceğiniz en iyi karar olacaktır.

Bu aşamada DMRSÜREN kimya size ihtiyacınız olan tüm profesyonel hizmeti sunacak ve DMRSÜREN Kimya’dan tedarik ettiğiniz kimyasallar için başka hiçbir firmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Bizden tedarik ettiğiniz tüm ürünler DMRSÜREN  kimya kalite garantisi altındadır. Satış temsilcilerimiz, kendi bölgelerinde ihtiyacınız olan tüm tedarik ve ürün eğitimi için yanınızda olacaktır. Kullandığınız ürünlerle ilgili mevzuat, güvenlik gereklilikleri ve depolama hususları gibi konularda size gerekli desteği sağlayacaktır. Satış Temsilcilerimiz ve teknik ekibimiz sayesinde tedarikçi ile firma arasında sağlam ve güçlü bir köprü oluşturarak “hızlı müdahale profesyonel çözüm” anlayışıyla sizi rakiplerinizden bir adım daha öne çıkarıyoruz. Böylece günlük üretimde yaşadığınız basit ve riskli sorunları güçlü kadromuzla minimize ederek, sizi esas işlerinize yoğunlaşmanızı sağlıyoruz. Verimlilik artışı sonucunda karlılık artacak, ticari işletmeniz ürün tedarik konusunda güvenilir ve güçlü bir firmayla çalışmanın olumlu yanlarını hissedecektir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

 

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]