Yetim Vakfı, kayıp depremzede çocuklar için halkı dikkatli olmaya çağırdı

Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ili ve 13,5 milyon vatandaşı olumsuz etkilerken, depremzedelerin içinde bulunan çocukların durumu merakla izleniyor.

Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, Ensonhaber’den İlker Koç’un depremzede çocuklara ilişkin ne tür çalışmalar yapıldığı sorusunu yanıtlayarak, depremden olumsuz etkilenen çocuklara destek vermek içini sahada olduklarını belirtti.

“Edirne’den Kars’a kadar binden fazla insani yardım gönüllüsü çalışmaya devam ediyor”

Yılmaz, bir ihtisas kurumu olmalarına rağmen öncelikle depremde açılan yaraları sarmak için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, çalışmaları şu sözlerle aktardı:

Biz ihtisas kurumuyuz. Yetim çocuklarla ilgileniyoruz. Biz de Yetim Vakfı olarak elimizden geldiğini yapmaya çalışıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana insani yardım organizasyonunu yapmaya çalışıyoruz. Adıyaman’ın köyleri ve dağ köylerinde yardım malzemesi dağıtımı yapıldı. Edirne’den Kars’a kadar binden fazla insani yardım gönüllüsü çalışmaya devam ediyor. Tırlar geliyor. Tasnif ediliyor. Bölgelere dağıtımlar gerçekleştiriliyor.

Çocukların psikolojisini gözeten uygulamalar yürütülüyor

Çocukların travmalarını atlatmaları uzun aylar alacak. Vakıf bu anlamda psikososyal çalışmalar yapıyor. Şu anda Hatay, Malatya, Kilis, Adıyaman, ve Gaziantep olmak üzere 5 ilde bu çalışmalara başladık. Uzun süreli planlar yapıyoruz. Çocukların oyunlarla ve kendi yaş gruplarına uygun uygulamalarla terapi edilmesi bekleniyor. Psikologlar bölgeye gelmeye can atıyor.

“Şu ana kadar depremzede çocuklarla ilgili bir mağduriyet bilgisi almadık”

Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, depremdeki çocukların kayıp sayıları ile ilgili de kayıp duyumlarını aldıklarını ancak istatistiki bir bilginin ketleşmediğini ifade ederek, çocukların mağdur edildiğine dair bir bulgu haberinin de kendilerine ulaşmadığını belirtti.

Depremde sahipsiz kalan çocuklarla ilgili yapılması gerekenler:

Murat Yılmaz, depremde sahipsiz kalan çocuklarla ilgili yapılması gerekenleri de şöyle aktardı:

Bize olumsuz bir kayıt ulaşmadı ancak kayıp çocuklardan da bahsediliyor. Çocukların korunması çok önemli. Sokakta refakatsiz olduğu hissedilen çocukların Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı birimlere teslim edilmesi, yalnız bırakılmaması ve güvenli bir ortama ulaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. 1.200’den fazla çocuğun refakatsiz kaldığı bilgisi var. Bu rakam artabilecektir.

“Bütün vatandaşlar dikkatli olmalı”

Dünyada çocuklara yönelik olarak organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilendiren çeteler ve misyoner kurumlar olduğu bir vaka. Deprem ya da doğal afet, bu birimler için uygun ortam oluşturuyor. Bütün vatandaşlar dikkatli olmalı.

Koruyucu aile olmanın şartları var

Çocuklar için koruyucu ailelerin sıraya girdiğini de belirten Yılmaz, bu konuda daha önce uygulanan kriterlerin devam ettiğini ve yapılacak işlemlerin Bakanlık prosedürlerine bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]