Vakanüvis yazdı: Katar’da futbol

Katar’da futbol:

Pele oynamış, Muhammed Ali seyretmişti

Vakanüvis

Dünya Kupası olanca hızı ve heyecanıyla devam ediyor. Bir yarımada ve “mikro devlet” olan Katar, 11 bin 586 km²’lik yüzölçümü (Kıyas olması bakımından, mesela bizim Konya’nın yüzölçümü 40,841 km²) ve 2,5 milyonu aşan nüfusuyla günlerdir dünyanın ilgi odağı. Gezegen ölçeğinde bir histeri kıvamında devam eden Dünya Kupası’nın bugünlerdeki merkezi olan Katar’ın bu spora olan ilgisi 1940’lı yıllara kadar uzanıyor.

Futbolu Katar’a petrol işçileri getirdi

Futbol Katar’da neredeyse 70 yıldır oynanıyor ve ülkenin en popüler sporu olmaya devam ediyor. Katar’da futbol, 1948’de, ülkede petrol endüstrisindeki gurbetçi işçilerin oynadığı bir oyun olarak başlamıştı. Futbol, kısa bir sürede de Katarlıların en önemli toplumsal ilgi alanlarından biri olmuştu.

1950’de ülkenin ilk futbol takımı Al-Ahli kurulmuş, bunu diğer takımlar izlemiş, 1951’de de Qatar Oil Company, ülkenin ilk futbol turnuvasını olan “Ezz Eddin Turnuvası”nı Duhan’da düzenlemişti. Katar’daki ilk stadyumun, Doha Stadyumu’nun inşasına ise 1950’li yıllarda başlanmıştı. Doha Stadyumu resmi olarak 1962’de açıldıysa da amatör takımlar 1955 yılından itibaren burada müsabakalar yapmışlardı.

Pele oynamış, Muhammed Ali seyretmişti

Peş peşe bulunan petrol sahaları ile hızla zenginleşen Katar, futbol aracılığıyla uluslararası arenada dikkat çekmek için de fırsat kolluyordu. Daha 1963’te FIFA’ya üye olan Katar, 1973 yılında ise dönemin en popüler iki spor adamı, efsanevî futbolcu Edson Arantes do Nascimento Pele ile yine efsane boksör Muhammed Ali’nin içinde yer aldığı bir organizasyon düzenlemişti. Pele, eski kulübü Santos ile Katar’ın en eski futbol kulübü Al Ahli ile hazırlık maçında oynamıştı. Katarlı futbolcular ile şöhretlerin yaptığı maçta sahada Pele bir star olarak öne çıkarken, tribünde de Muhammed Ali ilgi odağı olmuştu. Bu arada Muhammed Ali, 1973’teki maçtan iki yıl önce de bir gösteri müsabakası için yine aynı stadyuma gelmişti.

Peş peşe Brezilya ve İngiltere’yi yenmişlerdi

Parasal güç ve spor, hassaten de futbol eksenli kamusal diplomasi yöntemlerini başarılı birşekilde hayata geçiren Katar, 80’lerde genç ve performansı yüksek futbol takımları oluşturmaya başlamıştı. Öyle ki, 1981 yılında FIFA organizasyonunda Katarlı genç takım büyük bir başarıya imza atmıştı. Avustralya’da düzenlenen 1981 FIFA Dünya Gençler Şampiyonası’nda Katar Genç Milli, finale kadar çıkmıştı. Katar takımı, çeyrek finalde – hem de – Brezilya’yı 3-2 ve ardından da yarı finalde – hem de – İngiltere’yi 2-1 yenerek finali o zamanki adıyla “Batı Almanya”yla oynamış ancak kupayı alamayarak ikinci olmuştu. Katar ayrıca, 1984’te Los Angeles ve 1992 Barselona Olimpiyat Oyunlarına da katılmış ve oldukça başarılı bir performans sergilemişti.

Katar – Bahreyn rekabeti bizim Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti gibi

Bu arada, Katar’ın futbol hikâyesinde Bahreyn ayrı bir yer tutuyor. Yıllardır büyük gerilimler yaşayan, zaman zaman diplomatik ilişkilerini donduran, son yıllarda savaşın eşiğine bile gelen iki ülke, tuhaf bir biçimde futbolda oldukça yakın ilişkiler içinde olmuşlardı. Bahreyn her ne kadar İran’a yenilerek 2022 Dünya Kupası’na katılamadıysa da yıllar içinde sık sık Katar’lamaçlar yapmıştı. Bugüne kadar Katar ile Bahreyn tam 38 maçta karşı karşıya geldiler. Bu tablo; 11 maçı kazanan, 7 mağlubiyet alan ve 19’unda da berabere kalan Bahreyn lehine.

Son not olarak, genel futbol kamuoyundan uzak kesimler ya da ideolojik bakış sahipleri pek bilmese de / yakıştıramasa da Katar, son 30 yılda FIFA Dünya, Asya Oyunları ve Körfez Kupası Şampiyonalarını başarıyla düzenlemişti.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

“Kosova için müşterek gayretlerimizi sürdürüyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetine icabetle Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Vahdettin Köşkü'nde görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan, “Kosova'nın uluslararası alanda hak ettiği konuma erişmesi için müşterek gayretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]