Vahit Kirişci: Türkiye 2023’de tarımda dünyaya damga vuracak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yeni yıl mesajı yayınladı.

Vahit Kirişci, yayımladığı yeni yıl mesajında, 2023 yılının önemine dikkati çekti.

Yeni yılla birlikte Türkiye Yüzyılına girileceğini vurgulayan Kirişci, bu dönemin Türkiye, Türk milleti ve tüm insanlık için hayırlar getirmesini diledi.

Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm dünyaya ilan ettiği Türkiye Yüzyılı hedeflerinde, tarım ve ormancılığın stratejik önemde olduğuna işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye Yüzyılı istikbalimizin yüzyılı olacaktır”

“”

Kirişci, uluslararası krizler nedeniyle 2022’nin dünyada birçok ülkenin güvenilir gıdaya erişimde güçlükler yaşadığı zorlu bir yıl olduğunu, Türkiye’nin ise aldığı tedbirler, çiftçilerin, üreticilerin akıttığı alın ve akıl teri sayesinde bu yılı rekorlarla tamamladığını kaydetti.

“Bu yıl, çiftçilerimize 40,4 milyar lira destek sağladık”

Kendilerinin de Türkiye’yi her alanda olduğu gibi tarımda da daha ileriye götürmek için yeni ve önemli adımlar attığını vurgulayan Kirişci, şu bilgileri verdi:

Tarımsal hasılamız 2021’de 402 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılının üç çeyreğinde 677 milyar liradır. Yine Kasım 2022 itibarıyla yılın 11 ayında 26,8 milyar dolarlık tarım ihracatı gerçekleştirdik. Bu yıl, çiftçilerimize 40,4 milyar lira destek sağladık. Mart 2023’te ödenmesi gereken mazot ve gübre desteğimizi öne çekerek kasım ayı itibarıyla ödemeye başladık. Alım ve fiyat garantisine dayalı Sözleşmeli Besicilik Projesi’ni hayata geçirdik. Bitkisel üretimde 127,6 milyon ton ile Cumhuriyet tarihinin rekoruna ulaştık. Şehirlerimizin kendi kaynaklarıyla ihtiyaç duydukları gıdayı üretmesine ve işlemesine imkan sağlayacak Kent Tarımı uygulamalarını başlattık. Jeotermal kaynaklarımızın yanı sıra güneş ve rüzgar santralleri ile biyokütleden üretilen enerjiden faydalanılan Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurulmasına yönelik çalışmalarımıza hız verdik. Bu yıl regülasyon kuruluşlarımız TMO, ÇAYKUR, TÜRKŞEKER ve ESK daha fazla görev üstlendi.


“16 içme suyu, 72 sulama, 50 yer altı depolama ve suni besleme tesisi yaptık”

62 baraj, 19 gölet ve bent ile 10 hidroelektrik santrali inşa ettiklerini aktaran Kirişci, şunları kaydetti:

16 içme suyu, 72 sulama, 50 yer altı depolama ve suni besleme tesisi yaptık. Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5’inci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’ini hizmete açtık. Çiftçilerimize, 1 Ekim’den itibaren ÇKS’ye e-Devlet Kapısı’ndan erişim imkanı sağladık. Tarım ve Orman Gençlik Konseyi kurduk, kırsalı kalkındıracak köy yaşam merkezleri açtık. 462 bin kilometrekarelik mavi vatanda ve iç sularımızda su ürünleri yetiştiriciliği ve iç su avcılığının geliştirilmesi için projeler yürüttük.

Kirişci, bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşların, kalbi Türkiye ile atan herkesin yeni yılını kutlayarak, 2023’ün Türkiye’ye ve tüm insanlığa, barış, huzur ve güven getirmesi temennisinde bulundu.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]