Vahit Kirişci: Gerilim sürerse tahıl koridoru zarar görebilir

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya ve Ukranya arasında artan gerilimin tahil koridorunu etkileyebileceğini belirten Kirişci,Savaş bu haliyle giderse risk var, bu herkesi endişelendirmeli. dedi.

“Dünyanın dikkat etmesi gereken bir konu”

Vahit Kirişci, Biri bir yere saldırıyor, öbürü de karşılık veriyor, karşılığın boyutu nereye sıçrayacak, onu hiçbirimiz bilmiyoruz. Ama bu dünyanın da çok dikkat kesilmesi gereken bir konu. diye konuştu.


“Tahıl Koridoru’ndan geçen gemi sayısı 304’e ulaştı”

Tahıl Koridoru’ndan geçen gemi sayısının 304’e ulaştığını ve taşınan tahıl miktarının 6 milyon 900 bin tonu geçerek 7 milyon tona yaklaştığını belirten Kirişci, gübreye ilişkin de Şu anda daha hala bir aksiyon alınmadı, bekliyoruz ama şimdi stratejik noktalara saldırı var. O bizim için tabii ki büyük bir tehlike yani limanların güvende olmadığı bir ortamda Tahıl Koridoru ister istemez zarar görebilir. dedi.

“7 milyon ton ürün çıkarıldı”

Tahıl koridorundan yaklaşık 7 milyon ton ürün çıkarıldığını söyleyen Bakan Kirişci, yaşanan saldırılar sonrasında tahıl koridorunun zarar görebileceğini de belirtti.

Tahıl Koridorunun uzatılmasının önünde olumsuz bir şey olmadığını söyleyen Bakan Kirişci, uygulamanın devamının o günkü şartlara bağlı olacağını vurguladı.


Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]