TUSAŞ GM Kotil: “Milli Muharip Uçak hangardan çıkıyor”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, “Türkiye 5’inci nesil savaş uçağı alanında devrim yapacak, üzerinde çalıştığımız 5’inci nesil savaş uçağımız olan Milli Muharip Uçak’ı (MMU) 2023 Mart ayında hangardan çıkarmayı hedefliyoruz. İleriki süreçte de hava kuvvetlerimizin envanterine kazandıracağız” dedi.

Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla kurulan TUSAŞ projelerine hız kesmeden devam ediyor. Tamamlanan projeler kapsamında ANKA, AKSUNGUR, ATAK, GÖKBEY, HÜRKUŞ gibi projeleri alt yüklenici firmalarında desteğiyle Türk Hava Kuvvetleri’ne kazandıran TUSAŞ 5’inci nesil Milli Muharip Uçak’ın da üretimini tamamlamak için tüm hızıyla çalışıyor. TUSAŞ bunların yanında ATAK 2 ve HÜRJET’i de 2023’te uçurmayı planlıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) kapsamında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kotil, ayrıca üzerinde çalıştıkları Milli Muharip Uçak hakkında da bilgi vererek 18 Mart 2023’te hangardan çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“60 tane üniversite ile protokolümüz var”

TUSAŞ’ın çalışmaları ve Türk mühendislerin yeterliliği ile ilgili açıklamalarda bulunan Kotil, “Türkiye genç nüfusu çok yüksek bir ülke. TUSAŞ’ta proje sayımız çok fazla. Teknoloji projelerini yapmak için teknisyen gibi mühendislerin ince işler yapması gerekiyor. Her detayın analiz edilmesi gerekiyor, biz bunları yapabiliyoruz fiziksel altyapımız var. Türk mühendislerin potansiyelde üretebilecek mühendis sayısı Almanya kadar vardır. TUSAŞ olarak 60 tane üniversite ile protokolümüz var. Öğrencilerin eğitim gördüğü dönemde teknoloji şirketlerinde çalışması gerekiyor. Biz öğrencilerimize TUSAŞ’ta bu imkanı sağlıyoruz. Öğrenci üniversiteye başladığı zaman aynı zamanda pratikte çalışıp işi kavraması gerekiyor. Gençlerimize simülasyon yazılımlarını öğretmemiz CNC makinelerini kullanmayı öğretmemiz gerekiyor” dedi.

“Türkiye 5’inci nesil savaş uçağı alanında devrim yapacak”

MMU’nun 5’inci nesil bir savaş uçağı olduğunu hatırlatan Kotil, “Havacılıkta her şey kademe kademe olur. Biz şuanda 5’inci nesil bir savaş uçağı için çalışıyoruz. Tek başımıza yapmıyoruz, yüklenici firmaların desteği ve diğer özel firmaların desteğiyle çalışıyoruz. Böyle bir uçağı TUSAŞ yapmaz Türkiye yapar. 5’inci nesil savaş uçağının üretim sürecinde her gün üzerine bir şeyler koyarak ilerliyoruz. Dünyanın en iyisini yapmak için çalışıyoruz bunun için gücümüz var. Türk mühendisleri çok iyiler, teknisyenlerimiz çok başarılı. Türkiye bu alanda devrim yapacak. Milli Muharip Uçak’ı 2023 Mart ayında hangardan çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Pandeminin havacılık sektörünü de olumsuz etkilediğini söyleyen Kotil, “Pandeminin olumsuz etlkileri azaldı. Aldığımız işlerin teslimatında sorunlar yaşanmıştı. Bu sorunları aştık. 2020 ve 2021 yılı havacılıkta bütün dünya için kayıplarla geçti. Biz pandemi sürecinde dahi üretime devam ettik. Pandemi döneminde personel almaya devam ettik. İmal etme konusunda çok ileri seviyedeyiz TUSAŞ gibi şirketler dünya ile entegre olmak zorunda. Üretime devam edip ihracata katkı sağlamalıyız. TUSAŞ olarak uzun dönemde yıllık 2 milyar dolar ihracatı hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?
Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.
880C’de erimeye başlar.
Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.
Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak
sırlara sarımtırak bir görüntü verir.
Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.
Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.
Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.
Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.
Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.
Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com
Kimyadeposu.com
Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield
gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara
tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir
tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan
altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal
tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren
kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum
oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum
silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum
lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

DHMİ Ağustos’ta 18 milyon 277 bin 215 yolcu hava yolunu tercih ettiğini açıkladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ağustos’ta 18 milyon …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]