Türkiye’de 274 milyon metreküplük doğal gaz kullanıldı

Hava sıcaklarının kar yağışıyla beraber eksilere düşmesi, doğal gaz kullanım oranlarını artırdı. Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) verilerinden elde edilen bilgiye göre, dün ülke genelinde toplam doğal gaz kullanım miktarının 274 milyon metreküp olduğu kaydedildi.

Verilerde, ocak ayının ilk yarısında 3 milyar 500 milyon metreküpe yakın tüketim gerçekleştiği görülürken, geçen yılın aynı döneminde 3 milyar 700 milyon metreküplük tüketim kaydedilmişti.

Yaptığı açıklama ile tüm zamanların tüketim rekorunun kırıldığını ifade eden, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şunları söyledi:

“18 Ocak Pazartesi günü tüm zamanların tüketim rekoru kırılarak ülke çapında 272,3 milyon metreküp doğal gaz tüketimi gerçekleşti. Böylece daha önce 8 Ocak 2019’da gerçekleşen 245 milyon metreküplük tüketim rekoru aşıldı. Yine dün, İstanbul’daki tüketim 51,1 milyon metreküp olurken Ankara’da 22,7 milyon metreküp olarak gerçekleşti. Böylece her iki şehirde de tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.”

Pik zamanlar da dahil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahip olduklarının altını çizen Bakan Dönmez, “Doğal gaz arz güvenliğimizi sağlamak için LNG, FSRU ve depolama projeleriyle sisteme günlük gaz verme kapasitemizi 339 milyon metreküpe çıkardık. Pik zamanlar da dahil olmak üzere günlük tüketimi çok rahat karşılayabilecek gelişmiş bir altyapıya sahibiz. Kısa vadede hedefimiz olan günlük gaz akışını 400 milyon metreküpe çıkaracak çalışmalarımıza da aralıksız devam ediyoruz. Tüm yatırımlarımızla Milletimize kesintisiz ve sorunsuz enerji arzını sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Verilerde, geçen yıl, Türkiye‘nin 7 milyar metreküple en fazla doğal gaz girişinin gerçekleştiği ayın ocak ayı olduğu kaydedilirken, en düşük doğal gaz girişinin ise 2 milyar 223 milyon 458 bin metreküple haziran ayında gerçekleştiği bilgisi yer almıştı.

Check Also

Asgari ücret ne kadar olacak, ne zaman açıklanacak? 2024 asgari ücret zam toplantısı için geri sayım

Asgari ücrette ilk zam toplantısı için tarih araştırmaları başladı. Yeni haftanın ilk gününde işçi, işveren ve hükümet kesimi tarafından yapılacak olan 2024 asgari ücret ilk toplantısı için geri sayım sürerken, vatandaşlar ise zam miktarının ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, asgari ücret ne zaman açıklanacak? İlk toplantı ne zaman?

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]