Türk otomotiv firmaları, Rusya’daki sektör temsilcileriyle bir araya geldi!

Türk otomotiv firmaları, Rusya’daki sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Otomotivcinin hayali Rusya’yla 2013’e dönmek.

Türk otomotiv firmaları, yıllık 18 milyar dolar otomotiv ithalatı ile önemli potansiyel barındıran Rusya’daki sektör temsilcileriyle bir araya geldi. OİB Başkanı Baran Çelik, hedeflerinin Rusya’ya 2013’te yaptıkları 1.1 milyar dolarlık ihracatı yakalamak olduğunu kaydetti.

Rusya’ya 2013 yılında 1.1 milyar dolarlık ihracat yapan otomotiv ihracatçıları, Mart 2020’den bu yana ilk kez yüz yüze yapılan bir fuarla Rusya’daki sektör temsilcileriyle bir araya gelerek ihracat hedeflerinde umut tazeledi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), pandemi sonrası ilk yüz yüze fuar olan MIMS Automechanika Moskova 2021 Fuarı’na toplam 23 firma ile katıldı. Otomotiv endüstrisinin önde gelen ticaret fuarlarından olarak gösterilen ve 23-26 Ağustos tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen fuarda Türk firmaları, Rusya başta olmak üzere 35 ülkeden otomotiv sektör temsilcileri ile ikili görüşme fırsatı yakaladı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “2013’te Rusya’ya yaptığımız ihracat rakamlarına sonraki yıllarda erişememiştik. Uzun bir aradan sonra Rusya başta olmak üzere pek çok ülkeden otomotiv firmaları ile ilk kez yüz yüze bir fuarda buluşuyor olmaktan mutluyuz” dedi.

Çelik, “2020’de 468 milyon dolar otomotiv ihracatı yaptığımız Rusya ile iş birliğini artırmayı ve ihracata ivme kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Pandemi nedeniyle büyük kayıplar yaşadık”

Türkiye ve Rusya arasındaki otomotiv endüstrisindeki iş birliğinin inişli çıkışlı bir grafik sergilediğine dikkat çeken Çelik, özellikle pandemi nedeniyle 2020 yılı ilk yarısında otomotiv endüstrisinde daha önce görülmemiş ölçüde büyük kayıplar yaşadıklarına vurgu yaptı.

“Buna rağmen organize ettiğimiz sanal fuarlar ve dijital ticaret heyeti programlarıyla sektöre ivme katmaya çalıştık” diyen Çelik, “Önümüzdeki dönemde Türkiye ile Rusya Federasyonu sektör temsilcileri arasındaki işbirliğinin daha da güçleneceğine ve karşılıklı ticaretin de giderek artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Rusya Türkiye’nin sekizinci büyük pazarı

Çelik’in verdiği bilgilere göre Türkiye, Rusya’nın otomotiv ithalatında 11. sırada, Rusya ise otomotiv ihracatımızda 14. sırada yer alıyor. Rusya, tedarik endüstrisinde ise Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği sekizinci ülke durumunda. Geçen yıl Türkiye, Rusya’ya 468 milyon dolar otomotiv ihracatı yaptı. Bu rakam içinde tedarik endüstrisi ihracatı ise yaklaşık 400 milyon dolar düzeyinde idi. Bu rakam, Rusya’ya yönelik toplam otomotiv ihracatı içinde yüzde 83’lük bir paya sahip.

Çelik, “Rusya’nın tedarik endüstrisi ithalatının 10 milyar dolar civarında olduğunu göz önüne alırsak, Türkiye olarak önümüzde çok büyük bir potansiyel olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye ise Rusya’nın tedarik endüstrisi ithalatında yedinci sırada yer alıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

KURŞUN OKSİT MÜRDESENK NEDİR?
Kurşun oksit , PbO, mol ağırlığı 223, sırlarda çok kullanılan oksitlerden biridir.
880C’de erimeye başlar.
Başta ucuz olması ve çok iyi eritici özelliğinin olmasından dolayı tercih edilir.
Özellikle ham çömlekçi sırların yapımında kullanılan bir hammadde olup, renksiz parlak
sırlara sarımtırak bir görüntü verir.
Kurşun oksit, çinko oksit ve silis ile birlikte kullanılırsa çözünürlüğü artar.
Sırı yumuşatarak ona esneklik kazandırır, gerilme yeteneğini artırır.
Sır çözeltisinin viskozitesini düşürür.
Alkalilerle karıştırıldığında sırın genleşme katsayısını düşürür.
Kırınım katsayısının yüksekliğinden dolayı çok parlaklık verir.
Bu nedenle artistik ve süs amaçlı formlarda daha çok kullanılır.
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com
Kimyadeposu.com
Tarım Kimyasalları,Yem katkıları  Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield
gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara
tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir
tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan
altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal
tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren
kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum
oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum
silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum
lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

Citroen’den ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı!

Citroen ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı eylülde de devam ediyor. Citroen, en ideal yükleme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]