Trakya’da İstanbul’un içme suyunu karşılayan barajlar kuruyor

Sonbahar’da beklenen yağışın oluşmamasından dolayı İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlarda önemli oranda azalma yaşanıyor.

Trakya’da bulunan, Kazandere ve Pabuçdere ile Istrancalar barajları kuraklıkla yüz yüze kaldı.

Eylül ayında yüzde 50 civarında olan barajlardan Kazandere’nin doluluk oranı yüzde 31,02’ye, Istrancalar’ın ise 36,22’ye düştü; Pabuçdere’deki su oranı ise yüzde 9,56.

Su oranarında büyük düşüş

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İSKİ) resmi internet sitesindeki verilere göre, Kazandere’nin doluluk oranı yüzde 31,02, Pabuçdere’nin yüzde 9,56, Istrancalar ise 36,22 oldu.

“Bu dönemde yağışların olması beklenir”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, “Buna çevresel koşullar ve özellikle ısınma sonucu olarak meydana gelen iklim değişikliğinin sebep olduğunu söyleyebiliriz. Ama tabii sonbahar ayları içerisindeyiz, bu dönemde yağışların olması beklenir. Ama mevsim normallerinin altında bir yağış seyrediyor.

Zaten yağışların da barajlara geçme ve barajları doldurma oranları da belirli bir yüzdelerin üzerine çıkmıyor. O nedenle gerçekten bölgemizde iklim değişikliğinin etkilerini, barajlardaki suların azalmasını, içme ve kullanma, su kaynaklarımız üzerindeki baskıyı yeniden gündeme taşıyor. Yeniden bizleri bu konuya dikkat çekmemize sebebiyet veriyor.”dedi.

“Kimi dönemlerde de böyle kuraklıklar meydana gelebiliyor”

İklim değişikliğinin önemli bir faktör olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tecer, “İklim değişikliği hem mevsim anormallikleriyle ekstrem iklim olaylarıyla hem de kuraklıklarla kendini gösteren bir fenomen bir olay, olgu. Kimi yerlerde kimi dönemlerde yağışlar şiddetini artırabiliyor. Kimi dönemlerde de böyle kuraklıklar meydana gelebiliyor. Bu bölgede de son zamanlarda kuraklık olarak kendisini gösterdiğini düşünüyoruz iklim değişikliğinin.” diye konuştu.

“Bu sene bayağı kurudu barajlar”

Aksicim köylülerinden Bilal Bayraktar ise, “Geçen sene doluluk oranı çoktu. Bu sene bayağı kurudu barajlar. Yağışlar inşallah başlar ve barajlarımız tekrar dolar.” dedi.

DHA’nın haberine göre, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların genel doluluk oranı yüzde 41,74 oldu. Barajların doluluk oranları şöyle:

 

Ömerli: 44,75
Darlık: 43,74
Elmalı: 45,68
Terkos: 44,45
Alibey: 25,8
Büyükçekmece 48,24    
Sazlıdere:44,87    
Istrancalar: 36,22
Kazandere:31,02
Pabuçdere:9,56

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]