TBMM’de ‘vicdansız’ gerginliği çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Endüstri Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında Amasra’daki maden kazası gündeme taşındı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı çıktı ‘kader planı’ dedi, dini kavramlar kullandı. Kimse dine iftira atmasın, bunu net bir şekilde söylüyoruz. Sayın Devlet Bahçeli, ‘Amasra’da, Soma’da cinayet diyenler samimi değil’ diyor. Hangi sözüne inanacağız Bahçeli’nin. AK Partililer duysunlar ve vicdanları harekete geçsin dilerim.” dedi.

Açıklamasına devam eden Gergerlioğlu, “Çok ümit var vaka değiller, vicdanlarını sorgulamaları lazım. Bu kaçıncı cinayet? Niye sorgulamıyorsunuz? İşte, aranızdan birisi Sayın Yeneroğlu vicdanını zorladı, muhasebe etti, istifa etti; Sayın Fakıbaba vicdanıyla hesaplaştı, istifa etti. Vicdansız olanlar ancak bu muktedire hizmet eder, başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

“Gergerlioğlu olsun veya başkası olsun, yapacak adamın alnını karışlarız”

Gergerlioğlu’nun sözlerine AK Parti ve MHP milletvekilleri tepki gösterdi. MHP Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül, “Bizim hareketimizin liderine net ifade ediyorum, hiçbir şekilde bu şekilde talimat ağzıyla konuşacak, Gergerlioğlu olsun veya başkası olsun, yapacak adamın alnını karışlarız, bu kadar” dedi.

“FETÖ’ye ve PKK’ya karşı bir tek cümle söylememiş birinin bize ‘vicdansız’ demesi şereftir”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da söz alarak, Gergerlioğlu’na tepki gösterdi. Turan, “Maalesef provokatörlükten başka bir görevi olmayan, psikolojik sorunları olduğunu düşündüğümüz bazı insanların zaman zaman gelip burada konunun tamamen dışında, Meclis ruhunun tamamen dışında, ezberletilmiş cümlelerle aynı ithamlarda bulunmasını esefle kınıyorum. FETÖ’ye hayatında bir tek cümle söylememiş bir adamın, PKK’ya hayatında bir tek cümle söylememiş bir adamın bu gruba ‘vicdansız’ demesi şereftir bizim için. Biz sizin için vicdansızız kardeşim, biz sizin için vicdansızız; ama bu millet için, bu insanlık için, bu grubun hangi vicdani adımlar attığını, bu ülkenin kardeşliği için, 85 milyonun beraber yol yürümesi için hangi adımları attığını herkes bilir. Bu üslubun, bu edep dışı üslubun kimseye faydası olmadığını söyledim size. Bizim grubumuzdan hangi arkadaşımız şimdiye kadar bir başka partinin vekiline ‘vicdansız’ demiştir” ifadelerini kullandı.

Gergerlioğlu, “Sataşma var” diyerek yeniden söz istedi. HDP’li Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş’un Gergerlioğlu’na söz vermesi tepkilere neden oldu.

Turan, elindeki içtüzüğü fırlattı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Gergerlioğlu’nun konuşma yaptığı kürsüye yönelerek, elindeki içtüzük kitapçığını fırlattı. Bu sırada HDP milletvekilleri kürsüye gelerek Gergerlioğlu’nun etrafına toplandı.

AK Partili milletvekilleri de toplu halde kürsüye yürüdü. Bunun üzerine oturuma ara verildi. Verilen arada AK Partili ve HDP’li milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

Genel Kurul yeniden gerildi

Aranın ardından görüşmelere devam edildi. Gergerlioğlu, yarım kalan konuşmasını tamamlamak için yeniden kürsüye çıktı.

AK Partililere dönerek, “Vicdansızlar” sözünü tekrar etti.

Gergerlioğlu’nun bu sözleri üzerine Genel Kurul yeniden gerildi.

DHA’nın aktardığına göre Bülent Turan, birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş’a tepki gösterdi.


Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]