TBB, Basın Ahlak Esasları’nın iptali için Danıştay’a başvurdu

Türkiye Barolar Birliği (TBB), yaptığı açıklamada, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Kararı ile belirlenen ve 6 Temmuz 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Basın Ahlak Esasları’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtığını duyurdu.

Yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Söz konusu karar, kanuni dayanaktan yoksun biçimde, kanunla düzenlenmesi gereken birçok konuda belirsiz ve ölçüsüz, yoruma açık, muğlak düzenleme ve sınırlamalar getirmektedir. Bu haliyle ifade ve basın özgürlüğünün ihlali sonucunu doğuran söz konusu düzenleme, ilgili kuruluşlar bakımından mahkemeye erişim hakkının sınırlanmasına da neden olmaktadır.

Dava konusu düzenleme, kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı uygulamalara sebebiyet verebileceği gibi kanuni belirlilik ilkesine de açıkça aykırılık taşımaktadır.

Dilekçede, dava konusu düzenlemenin dayanağı yasa hükmünün mevcut yapısal sorununun çözümü için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmesi ve pilot karar usulünün uygulanmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karara da dikkat çekilmiştir.”

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]