Taksi plakası fiyatları uçuyor!

İstanbullular merkezi noktalarda taksi bulmakta zorlanırken, Arap turistlerin arttığı bu dönemdeki yoğunlukta taksi plaka fiyatı yüzde 30 artarak 2.6 milyon TL’ye fırladı. Dr. Sarı, “Kaos var, iktidar, esnafı belediyelerle karşı karşıya bırakıyor” dedi.

Tüm yatırım araçları içinde geçtiğimiz ay en çok kazandıran, taksi plakası oldu. İstanbul’da açılma sonrası koronavirüs korkusu ile taksi kullanımı artıp, Arap turistlerin şehre girişi de yoğunlaşınca şehrin sakinleri için taksi bulmak imkansız hale geldi. Artan iş yoğunluğunu fırsata çeviren plaka sahipleri taksi plaka ücretini minimum 2 milyon TL’den 2.6 milyon TL seviyesine çıkarırken, günlük yevmiye 650-700 TL seviyesine yükseldi. Böylece bir taksi plakası sahibinin aylık kazancı 20 bin TL’yi buldu.

“Kaos yaşanıyor”

İBB Meclis üyesi ve İyi Parti Yerel Yönetimler Başkan Danışmanı Dr. Suat Sarı, “İstanbul’da taksi  plaka sahiplerinin yüzde 5‘i taksilerinin sürücülüğünü yapıyor, geri kalan plaka sahipleri, plakalarını bu işi yapan simsarlara sözleşme ile devrediyorlar. Böyle bir ortamda kurumsallıktan, sürücü kalitesinden bahsedilemez” dedi. Sarı, iktidarın taksici esnafının sorunları ile ilgilenmeyip, esnafı belediyelerle karşı karşıya bıraktığını vurguladı.

Taksilerdeki sistemsizlik ve denetim sorunları bir yandan vatandaşların yaşam kalitesini etkilerken diğer yandan Euro fiyat isteyecek turist kovalayan taksi şoförleri nedeniyle turizm de baltalanıyor. Sarı, “İstanbul’da taksiler açısından bir kaos söz konusu. Taksici dernekleri politize olmuş durumda” dedi. Sarı, gelişmiş ülkelerde taksi hizmetlerinin regüle edildiğini, 3 ay eğitim almadan hiçbir şoförün taksi kullanamadığını vurgularken, “Oysa İstanbul’da bir çağrı merkezi bile yok. Oysa merkezi bir çağrı merkezi yönetimi olsa, taksi arayan bir kişi uzun süre bu hizmete erişemezse bunun nedeni araştırılır, eğer neden taksi sayısında eksiklik ise şehre yeni taksi sokulur” ifadesini kullandı.

İstanbul’da günde 1.4 milyon taksi yolculuğu yapılıyor, 40 bin korsan var

– Dr. Sarı’nın verdiği bilgilere göre taksinin en rasyonel işletmeleri Dubai, Singapur, Londra ve Tokyo’da bulunuyor. Bu  şehirlerde özel sektör taksi şirketleri var.

– İstanbul’da 17.395 adet taksi var. Şile, Çatalca’daki 211 bordo renkli taksi de haziran UKOME kararı ile sarı taksi sistemine katıldı.

– İstanbul’da 15.5 milyon insan günde 1.4 milyon taksi yolculuğu yapıyor.

– İstanbul’da 40 bin, Ankara’da 5, İzmir’de 4 bin, Antalya, Muğla’da yaz aylarında  5 bin korsan taksi olduğu tahmin ediliyor. Dr. Sarı, iktidarın korsan taksiye müdahale etmediğini, bu alanda önemli bir halk güvenliği sorunu olduğunu vurguladı.

 

 

 

GLİSERİN NEDİR?
Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve
zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir.
Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz,
bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın
parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.
GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri
azaltır.
DMRSÜREN Kimya Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

AB’nin resesyonu “kapı”ya dayandı

Aysel YÜCEL Türkiye’nin AB’ye en önemli çıkış kapısı olan Kapıkule’de, yakın bir döneme kadar 40 km'ye kadar çıkan TIR kuyruğu eridi. Sadece ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]