Suudi Arabistan’ın Türk menşeili malları ithalatı son bir yılın en düşük seviyesinde

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye menşeili ürün ithalatı aralıkta son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalat 2020 yılı Aralık ayında 50.6 milyon riyalken, (13.49 milyon dolar) kasımda bu rakam 182.2 milyon riyal, 2019 yılı aralıkta ise 1.06 milyar riyal seviyesindeydi.

Ankara ve Riyad arasındaki ilişkilerin gerilmesinin ardından Suudi Arabistanlı iş insanları Türk mallarına boykot çağrısında bulunmuştu. Geçen kasımda ise, Türkiye İhracatçılar Meclisi, üyelerine gönderdiği yazıya göre Suudi Arabistan’ın Türkiye’den kırmızı/beyaz et ve ürünlerinin yanı sıra yumurta, bal ve süt gibi ürünlerin ithalatını resmi olarak askıya aldığını açıklamıştı. Ancak Suudi hükümet yetkilileri ise, Türk mallarına herhangi bir kısıtlama getirilmediğini söylemişti.

Suudi Arabistan’ın Kasım ayında Türkiye’den et, yumurta ve diğer ürünlerin ithalatını resmen askıya aldığını söyledi. Suudi hükümeti, yetkililerin Türk mallarına herhangi bir kısıtlama getirmediğini söyledi. “

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında, Riyad’ın Ankara’yı radikal İslamcı grupları desteklemekle suçlamasının ardından gerildi. İki ülke arasındaki gerilim, 2011 yılında başlayan ‘Arap Baharı’ndan bu yana kötüleşti.

Son olarak, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ise iki ülke arasındaki gerilimi en üst seviyeye taşımıştı.

Check Also

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: AB, İran’ın İsrail’e kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını şiddetle kınadığını bildirdi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]