Süleyman Soylu canlı yayında ağladı

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli yaşanan 2 büyük depremde tek yürek oldu.

“Asrın felaketi”nin 12. gününde arama kurtarma ekiplerinin, enkaz altında bir canı dahi olsun kurtarmak için çalışmaları sürüyor. 

Devlet yetkililerinden depremle ile ilgili son dakika bilgileri gelmeye de devam ediyor.

“Bizden sonraki nesiller bir daha böyle bir tabloyla karşılaşmayacak”

CNN Türk yayınında Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’ye, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldı.

Depremin 12. gününde süreci değerlendiren Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Bizden sonraki nesiller, bir daha bu tabloyla karşılaşmayacak şehirlerle buluşacaklar. Biz bu sözü her yerde verdik. Sayın Cumhurbaşkanımız bu sözü her yerde verdi. Biz bunu her yerde gerçekleştirdik. Yine aynısı gerçekleşecektir.”

“Allah’tan geldi buna inanıyoruz”

Sözlerinin devamında duygulanan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

“Bu, üzüntümüzden kaynaklanıyor. Allah’tan geldi buna inanıyoruz. Müslümanız. Amentü bizim birinci iman prensibimizdir. Buna inanıyoruz. Ancak bazen bu görünen tablolar karşısında insan olarak etkileniyoruz.”

“7 tane cenazesi olan teyze beni görünce ayağa kalktı”

“Hem de çok etkileniyoruz. Anneler var babalar var, çocuksuz kalan anneler var. Annelerini ve babalarını kaybetmiş evlatlar var. Ben bir enkazın başına gittim Maraş’ta, sabah 3-4 gibi. Bir teyzemizin yanına gittim, beni gördü. Soğuk olduğu için bere takıyordum. Yüzüme baktı. Yüzüme bakar bakmaz ayağa kalktı. Ona otur dedim. Bana dedi ki, ‘Benim devletim gelmiş. 7 tane cenazem var. Ama ben devletim gelince, Allah onun eksikliğini vermesin. Ayağa kalkmak zorundayım.'”

“Birçok yeni yapılan bölgede hiçbir problem yok”

“Büyük ve asil bir milletin evladıyız. Büyük bir olayla karşı karşıya kaldık doğru. Bundan insan olarak etkilenmek de doğru. Ama bu olayı, bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız bu olayları yöneten ekip, milletimize mahçup olmadan, buralarda bir daha böyle bir yıkıntıyla karşılaşmayacak anlayışı bırakacağımıza inanıyoruz. Birçok yeni yapılan bölgelerde bir problem yok. Adıyaman’ın yeni yapılan bölgelerinde bir problem yok. TOKİ konutlarında hiçbir problem olmuş değil.”

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]