‘Son tüketim tarihine kadar’ zehirleneceğiz!

Tarımda pestist kullanımına karşı 100 kurum ve inisiyatifin bir araya gelerek oluşturduğu “Zehirsiz Sofralar” projesinin ve Buğday Ekolojik Yaşam Derneği iletişim sorumlusu Turgay Özçelik, yasağın yetersiz olduğunu ve yasaklanan maddelerin 1 gün bile kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Özçelik halen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından çok zararlı kategorisine alınan 9 maddenin Türkiye tarımında serbestçe kullanıldığını belirterek, “Üstelik bu ürünlerin arasında hormonal sistem bozucu maddeler de var. Güvenli bir dozu yok, en ufak bir kısmı bünyeye girdiğinde kanser başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden oluyor” dedi.

Sağlığa zararlı diye yasaklanan 9 maddeyi içeren tarım ilaçları, kullanım süreleri dolana kadar yiyeceğimiz sebze ve meyvelerde kullanılacak.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mine Pakkaner, çiftçiye tarım ilaçlarını yasaklarken, yerine organik ve uygun alternatifler sunmak gerektiğini vurguladı. “Aksi halde bir fasit daire yaratılıyor, merdiven altı satışlar, stokçular türüyor. Dünya ot ilaçlarını yasaklarken Türkiye’de hâlâ kullanılıyor, yasaklar konusunda çok geç reaksiyon veriliyor” diyen Pakkaner denetimler sıkılaştırılacağına orman endüstrisi mezunlarına tarım ilacı satma yetkisi verildiğini söyledi.

Check Also

Bursa sabaha kadar 607 olaya müdahale etti

Bursa’da hızı saatte 95 kilometreye ulaşan fırtına sebebiyle çatılar uçtu, ağaçlar devrildi. Fırtına nedeniyle teyakkuzda olan Bursa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, geceden sabaha fırtına kaynaklı 607 olaya müdahale etti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]