Şehir Hatları filosuna kapsamlı yenilenme!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Genel Müdürlüğü, bünyesinde bulunan 28 vapuru detaylı bakımdan geçiriyor. On beş ayda, 24 vapur, Haliç Tersanesi’nde havuzlanarak bakıma alındı. Vapurlardan dokuzuna “special survey” denilen kapsamlı yenilenme yapıldı. Suyun altı ve üstünde kalan tüm bölümleri elden geçirilen vapurlardan altısı seferlerine döndü. İlker Karter, Sami Akbulut ve Şehir Hatları Gümüşsuyu vapurlarının “special survey” işlemleri ise sürüyor.

Yaşları beş ila kırk sekiz arasında değişen, toplam 28 gemilik filonun diğer vapurlarının da makine ve soğutma sistemleriyle ilgili bakımları tamamlandı. Tersanede ayrıca, efsane vapur Paşabahçe ile İsmail Hakkı Durusu’nun tamir süreci için harekete geçildi. Her iki vapur da adım adım restore edilerek, Şehir Hatları filosuna yeniden katılacak.

Tarihi tersanenin önceliğinin kurumun gemileri olduğunu hatırlatan Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, gemilere zamanında, hızla ve gerektiği gibi müdahale edildiğini belirtti. Dedetaş, yenileme çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Detaylı bakımlarımız sayesinde, servisteki arızalı gemi sayımız, günlük üçten 1,7’ye düştü. Vapurlarımızın düzenli bakım ve onarımları için tersanemizin olması büyük bir şans. Vapurlarımız, bize İstanbul’un emaneti. Ulaşım aracından çok daha fazla şey ifade ediyorlar. Kentin, Boğaz’ın, kültürü ve yaşamıyla bu kadar özdeşleşmiş olması bize ayrıca bir sorumluluk yüklüyor. Çoğunluğu yaşlı vapurlarımızın bakımlarını gerektiği zaman ve şekilde yapmak, ömürlerini de uzatacaktır.”

Filodaki bazı vapurların geçmişte Haliç Tersanesi’nde üretildiğini hatırlatan Dedetaş, “565 yıllık inanılmaz bir deneyimi, birikimi ve kapasitesi olan tersanemiz,  çabalarımızla aktif durumda. Üç  havuzumuzun olması ayrıca bir şans. Kendi gemilerimizin bakım, tutum ve onarımının yanı sıra, dışarıdan, Çanakkale gibi farklı illerimizden gelen gemilere de hizmet veriyoruz” dedi.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]