Rus Yük Gemisi Sibirya Arktik Bölgesinde Buza Sıkışıp Kaldı!

Geminin 13 Aralık’ta buza sıkıştığı ve mürettebatın gemiyi buzdan kurtarmak için yürüttüğü çalışmaların başarısızlıkla sonuçlandığı bildirildi. Sparta III’e bir açık deniz römorkörünü yönlendirildi. Sibirya’da kış mevsiminin de hızla şiddetini artırması nedeniyle Sparta III gemisinin operatörü Oboronlogistics buz kırıcı için acil yardım çağrısında bulundu.

Oboronlogistics, verdiği demeçte; “Önümüzdeki günlerde, gemiye güvenli seyir alanına kadar eşlik etmek üzere bir nükleer buz kırıcı gönderilecek. Gemide gerekli gıda malzemeleri mevcut. Kaptanla iletişim sürdürülüyor. Geminin mürettebatı için hayati bir tehlike yok.” ifadelerini kullandı. Gemini buzlara sıkıştığı görüntüler ise medya ile paylaşılmadı.

Sparta III, Almanya’da Germanischer Lloyd tarafından buz sınıfı E3 olarak 2009 yılında inşa edilmiş bir Con-ro gemisidir. 2017’de satın alınan ve şu anda Oboronlogistics’in filosundaki en büyük gemi olan Sparta III Rus ordusu için ulaşım hizmetleri sağlıyor.

Oboronlogistics ayrıca, Baltık’ta Polonya ile Litvanya arasında izole bir karakol olan Kaliningrad dış bölgesi ile Baltysk şehri arasındaki operasyonlarda faaliyet göstermekte.

Check Also

Üç bakan son durumu açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman nSoylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Şanlıurfa Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklamalarda bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]