PIRELLI, SERİNİN ORTASINDAN ÖNERDİĞİ LASTİKLERLE BİR GECE YARIŞINA HAZIRLANIYOR

LASTİKLERİ SEÇME NEDENLERİMİZ

  • Bahrain International Circuit, peş peşe iki hafta sonu iki farklı yarışa ev sahipliği yapacak. Pirelli, her iki yarış için C2 hamurlu P Zero Beyaz sert, C3 hamurlu P Zero Sarı orta ve C4 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak olmak üzere aynı lastikleri önerdi.
  • Pilotların çoğunun iki pit stop yaptığı geçen seneki Bahreyn Grand Prix’ye kıyasla bu yıl bir kademe daha yumuşak hamurlar önerildi. Bu kararda pilotların 2019 yılında önerilenler arasından C1’i fazla sert bulup sadece daha iki yumuşak hamura odaklanması etkili oldu. Sonuç olarak, bu sezon için önerilen her üç hamurun kullanılacağı öngörülebilir.
  • İlk hafta sonu Bahreyn Grand Prix, bilinen Bahrain International Circuit düzeniyle öğleden sonra geç başlayıp akşam üstü bitecek. Sonraki hafta sonu ise Sakhir Grand Prix gece gerçekleşecek. Sadece 11 viraj içeren kısa bir oval biçimli dış pistte koşulacak yarışta tur zamanının bir dakikadan az olması bekleniyor. 87 tur aynı zamanda yılın en yüksek tur sayısı olacak.
  • Dolayısıyla, lastikler sezonun en aşındırıcı asfalt zeminlerinden biri veyılın en yüksek ortalama tur hızlarından biri (Sakhir Grand Prix sırasında) olmak üzere iki farklı zorlukla karşı karşıya kalacak. Lastikler, bu çok değişken taleplere yanıt verebilmek için serinin ortasından seçildi.
  • İlk yarış olan Bahreyn Grand Prix’de takımlara her otomobilin Cuma günü denemesi için iki set 2021 C3 lastik verilecek ve hafta sonu da olağan lastikler tahsis edilecek (iki set sert, iki set orta ve sekiz set yumuşak). Sezonun son yarışı Abu Dabi Grand Prix’nin ikinci serbest antrenmanında benzer bir imkan sunulacak ve her pilota bir set C4 lastik verilecek.

PİST ÖZELLİKLERİ

  • Bahreyn yarışı ilk defa sezonun bu kadar sonuna doğru gerçekleşecek ama hava sıcaklığı yılın başında ve sonunda oldukça benzer seyrettiği için önceki yarışların verileri yine de işe yarayacak. Yıl boyu süren bir risk olarak, çevredeki çölden piste esen kum, yüzeyi kirletip kavramayı düşürebilir.
  • Orta zorlukta bir pist olan Sakhir’de yanal yüklerden ziyade tutuş ve frenlemeye odaklanılıyor. Formula 1’in en hızlıları arasında yer alan 3,543 kilometrelik dış pistte ortalama hızın saatte 230 km olacağı tahmin ediliyor. Bu hız ortalaması ile lastiklere olan talebin standart pistten biraz daha az olması beklenebilir. Pilotların çok çalışması gerekecek zira kısa tur mesafesi trafiğin çok ve dolayısıyla sıralamaların yanı sıra diğer araçları geçmenin de zor olacağı anlamına geliyor.
  • Her yarışta serbest antrenmanlarda oldukça farklı bir yaklaşım benimsenecek. Bahreyn Grand Prix’de üç serbest antrenmanın ikisi gündüz sıcakta koşulacağı için sıralamalar ve yarışla pek ilgili olmayacaklar. Aynı durum Sakhir Grand Prix için de söz konusu olacak ama bu pist hem yeni hem de farklı bir stile sahip. Dolayısıyla, takımların her antrenmandan maksimum seviyede yararlanarak mümkün olduğunca çok veri toplaması gerekecek.

FORMULA 2: NELER BEKLENEBİLİR

Formula 2 sezonu, Bahreyn’deki iki F1 yarışını destekleyen peş peşe yarışlarla sona erecek. Her iki yarış için P Zero Beyaz sert, ayrıca ilk yarış için P Zero Sarı orta ve sonraki hafta sonu için P Zero Kırmızı yumuşak lastikler önerildi. Bu nedenle, takımların ve pilotların pist stilinin değişmesine ek olarak iki yarış arasındaki bir başka farklı değişkene de adapte olması gerekecek.

F2, 2020’de ilk kez sunulan yeni 18 inç lastikleri Mart ayında test etmiştir. İkinci yarışın ardından Sakhir’de bir başka F2 test oturumu gerçekleşecek.

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL YARIŞLARI DİREKTÖRÜ

Bahreyn’deki iki hafta sonundan her birinde oldukça farklı bir deneyim yaşanacak. Belki de en ilginç yarış Sakhir Grand Prix olacak. Şimdiye kadar yarıştığımız hiçbir piste benzemeyen Sakhir parkuru, standart bir Grand Pirx pistinin yaklaşık yarısını kullanıyor. Bu konuda bazı simülasyon verilerine sahip olsak da aşınma, yıpranma ve dolayısıyla strateji üzerindeki kesin etkileri anlamak için serbest antrenmanların gerçek verilerini beklememiz gerekecek. Buna ek olarak, geçen seneye kıyasla bir kademe daha yumuşak lastikler getirmemiz sayesinde strateji açısından daha fazla fırsat olacak. İlk hafta sonu Cuma günü, pilotlar C3 hamurlu yeni 2021 lastikleriyle koşacak ve gelecek sene kullanacakları hamuru ilk kez gerçek anlamda deneme imkanı bulacak. Geri dönen Formula 2, F1 ile aynı hafta sonu koşulacak yarışlarla tamamlanırken farklı lastiklerin kullanılacağı iki yarış şampiyonu belirlemede etkili olacak.

FORMULA 1 GULF AIR BAHRAIN GRAND PRIX 2020

DİĞER PIRELLI HABERLERİ

  • Pirelli’nin resmi lastik tedarikçisi olduğu GT World Challenge Europe, altı saatlik yarışla sona erdi: Ferrari adına yarışan Alessandro Pier Guidi, Endurance Cup şampiyonluğunu kazandı.

Check Also

Kira beyannamesinde son gün 5 Nisan

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannameleriyle ilgili sosyal medya hesabından hatırlatmada bulundu. Şimşek, Gelir …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]