Pegasus 11 İşçi Daha Tazminatsız Kovdu!

Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenen 11 işçi daha Sabancı’ya ait Pegasus Hava Yolları’ndan tazminatsız kovuldu. Kovulan işçi sayısı 51’e çıktı.

Pegasus hava yolu şirketinin İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan şubesinde Nakliyat-İş sendikasında örgütlenen işçiler birer birer tazminatsız kovuluyor. 1 Temmuz’da işten çıkarma yasağının bitmesinin hemen ardından 40 işçiyi kovan şirket yeni tespit ettiği sendika üyesi 11 çalışanını da dün işten çıkardı. İşçiler ise haklı mücadeleleri için sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti.

Sendikalı olarak işe iade talebiyle direnen işçilerden Barış Turan, BirGün’ün haberine göre, “Firma yine genel merkez önüne gelerek eylem yapmamızdan korkuyor. Bu barikatın sebebinin bu olduğunu biliyoruz” dedi. Nakliyat-İş ile beraber örgütlenme çalışmalarının devam edeceğini de belirten Turan, haklarını alana kadar haklı mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Tazminatsız kovulan Mahmut Güzeller ise “Sendika ile örgütlendikten sonra işten çıkarılacağımızı biliyorduk, sürpriz olmadı” diye konuştu.

Sendikalıya mobbing uygulanıyor

İşyerinde sendikalı çalışanlara karşı baskı ve mobbing olduğunu aktaran Güzeller, “Sendikaya üye olduktan sonra orta ve üst düzey yöneticiler bize tavır alarak bizi itibarsızlaştırılmaya çalıştılar” dedi. İşten çıkarılmadan önce 2 Temmuz’da kovulan arkadaşlarına destek verdiklerini belirten Güzeller, “Arkadaşlarımıza verdiğimiz destek işverenin gözüne battı. İşten çıkarılmayı bekliyorduk, sürpriz olmadı” ifadelerini kullandı. Güzeller, işyerinde yapılan haksızlıkların son bulması için sendikal örgütlenmeyi teşvik ettiklerini aktardı. “Sendikalı olduktan sonra işyerinde söylediklerimiz karşı taraf için bir anlam ifade etmemeye başlamıştı” diye konuşan Güzeller, “İzin istediğimizde veremiyoruz deniyordu. Ancak, sendikalı olmayan ekip sorumluları böyle bir problem yaşamıyordu” ifadelerini kullandı.

Pegasus Havayolları’nın izlediği baskıcı tutumu eleştiren emekçilerin çalıştığı bölümlerin değiştirildiğini belirten Güzeller, “Bazı bölümlerin çalışanları için yeterlilik gerekirken, sırf sendikalılar diye başka alanlara gönderilen arkadaşlarımız oldu. Yerlerine ise alanda deneyimli olmayan kişiler atandı” ifadelerini kullandı. Sendikalı işçilere gece 3-5 saatleri arasına mesai saati oluşturulduğunu söyleyen Güzeller, “Tatil günlerimizde gece 3’te işe çağırılıyorduk. İnsanların tatil günleri oluyor ancak personel eksikliği bahane edildi” dedi. Bazı çalışanların baskıya dayanamayarak istifa ettiğini söyleyen Güzeller son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bir bezdirme politikası uyguladılar. Mesai ücretlerimiz de yatırılmadı. İşe iade ve mesai ücretlerimiz için hukuksal tüm yolları izleyeceğiz. Biliyoruz ki sendikanın gelmesi yakın olduğu için şirket tedirgin. Onlar başaramayacak, sendika gelecek ve insanca çalışacağız.”

 

 

 

GLİSERİN NEDİR?
Genellikle gliserol olarak da adlandırılan gliserin, tatlı bir tada sahip renksiz, kokusuz ve
zehirli olmayan bir sıvıdır. Su ve alkol ile karışabilen gliserin doğal veya sentetik olabilir.
Doğal gliserin, hayvansal veya bitkisel yağların hidrolizinin bir sonucu olarak üretilir. Hidroliz,
bir maddenin suya tepki göstermesi ve bunun sonucunda kimyasal bir bağın
parçalanmasıdır. Sentetik gliserin, petrol, propilen ve klor içeren kimyasal işlemlerle üretilir.
GLİSERİNİN FAYDALARI NELERDİR?
– Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.
– Cildi nemlendirir.
– Cildi besler.
– Cildin su dengesini korur.
– Cilt kırışıklıklarını giderir.
– Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
– Cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur.
– Cilt rengini açar.
– Sivilceleri azaltır.
– Dudakları nemlendirir.
– El ve ayak nasırlarına iyi gelir.
– Ağız içi yaralarına karşı etkilidir.
– Egzama ve sedef hastalığına iyi gelir.
– Topuk çatlaklarını iyileştirir.
– Kulakta yer alan kirleri akıtır.
– Nemli saça uygulandığında saçların onarılmasını ve güçlenmesini sağlayarak dökülmeleri
azaltır.
DMRSÜREN Kimya Ltd Şti
0216 4421200-0552 3307100
www.kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Kaynak; jurnalci.com

 

Check Also

AB’nin resesyonu “kapı”ya dayandı

Aysel YÜCEL Türkiye’nin AB’ye en önemli çıkış kapısı olan Kapıkule’de, yakın bir döneme kadar 40 km'ye kadar çıkan TIR kuyruğu eridi. Sadece ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]