Pandemi, Lojistik Sektörünü Hızla Dijitalleştiriyor

Pandemi, lojistik sektörünün ne kadar kritik bir sektör olduğunu ortaya koydu. Pandemiyle birlikte, lojistik yönetiminde dijitalleşme ve teknoloji kullanımı hızla arttı. Lojistik teknolojisi startupları, bu süreçte lojistik sektörünü yeniden şekillendiriyor. Nitekim, bir ülkede kamyonlar çalışıyorsa, o ülkede yaşam vardır.

Dünyada, önümüzdeki 5 yıl içinde en büyük dijital dönüşüm yaşanacak 3 sektörden birisi “lojistik” olarak dikkat çekiyor. Lojistik olmadan, ticaret döngüsü tamamlanamıyor. Satın alınan malın müşteriye sorunsuz bir şekilde teslim edilebilmesi gerekiyor. Ticaret eşittir, lojistik demek oluyor. Lojistik sektörü ile birlikte, sağlık ve eğitim ön plana çıkan sektörler olarak dikkatleri çekiyor.

Pandemiyle birlikte dünyada e-ticaretin hızla yaygınlaştığını ifade eden TTTGlobalYönetim Kurulu Başkanı Dr. AkınArslan,şunları söyledi:

“Yaşamakta olduğumuz pandemi koşulları, cep telefonlarının ve internetin yaygın kullanımı, e-ticaretin yayılım hızını daha da arttırdı. E-Ticarette liderliği kaptırmayan Çin’de, toplam ticaretin içinde e-ticaretin oranı %40’lara koşuyor. ABD ve Avrupa %14’lere ulaştı. Türkiye’de ise %8’lere yaklaştı. Günümüzde ticaret, hızla dijitalleşiyor. Mağazalar, sanal mağazalara dönüşüyor. Ticaret dijitalleşse de, satın alınan malın müşteriye teslim edilmesi gerçeği, değişmez bir metafor olarak karşımızda dimdik duruyor. İşte bu nokta lojistiği, diğerlerinden farklılaştırıyor ve fabrikada üretilen bir malın, müşterinin kapısına fiziksel olarak ulaştırılması gerekiyor. Yüzyılın en büyük salgın tehdidi ile karşı karşıya kalan dünya, bir taraftan Covid-19’a yönelik geliştirilen aşı ve tedavi yöntemleriyle pandemiyi kontrol altına almaya ve hayatı yeniden alışık olduğumuz haline dönüştürmeye çalışırken, diğer taraftan tüm sosyo-ekonomik yaşamı derinden etkileyen bu duruma çözümler üretme gayretiyle çalışıyor. 2020 yılının son ayına girdiğimiz bugünlerde dünya ekonomisindeki daralma %10’lara doğru gidiyor. Kısaca Pandemi dönemi, lojistik sektörünün sağlıklı çalışabilmesinin, hayatın diğer bileşenlerinin idamesi için ne kadar kritik olduğunu ortaya koydu. Pandemiyle birlikte, lojistik yönetimde dijitalleşme ve teknoloji kullanımı hızla arttı. Nitekim, bir ülkede kamyonlar çalışıyorsa, o ülkede yaşam vardır” dedi.

Pandemiyle lojistik sektörünün öneminin ortaya çıktığının altını çizen TTTGlobalBaşkanı Dr. AkınArslan,şunları kaydetti:

“BioNTech firmasının geliştirdiği aşıların, ABD ve Avrupa’da dağıtımına bu ay başlanıyor. Aşıların üretiminden depolanmasına ve dağıtımına tüm aşamalarında -70 santigrat derecedeki soğuk zincirinin muhafaza edilmesi en önemli lojistik problemlerden birisi haline dönüşecek. ABD’de ilk parti aşıların uygulanmasında, öncelik verilecek gruplar arasında sağlık personelinin yanında, lojistikçilerin ve kamyon şoförlerinin olması da dikkatleri çekti. Lojistik ekosistemin aktörleri, sadece aşının taşınması için değil, günlük hayatın idamesi için çok kritik bir rol üstleniyorlar. Evlerimizden işlerimizi yönetebiliyor, çocuklarımızın eğitimlerini bir şekilde idame ettirebiliyorsak, ihtiyaçlarımız kapımıza gelebildiği içindir” diye konuştu.

Lojistik sektörünün “lojistik teknolojisi startupları” ile yeniden şekillendiğini anlatan TTTGlobalBaşkanı Dr. AkınArslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yapay zeka ve artırılmış zeka gibi teknolojilerle güçlenen, akıllı telefonlarla erişilebilirlikte sınır tanımayan “lojistik teknolojisi startupları” hızla yaygınlaşıyor. Unicorn olmayı başaranların sayısı 15’i geçti. Çin’de, 10 milyon kamyoncuyu ve 5 milyon yük vereni platformunun bir parçası haline getiren Manbang firması, geçtiğimiz hafta aldığı 1.7 milyar dolarlık yatırımla, değerlemesini 12 milyar doların üzerine çıkardı. ABD’de Convoy, Project44, Uber Freight, Next Trucking, Coyote, FourKites, Flexport, Güney Amerika’da CargoX, Avrupa’da Senner, Forto, OnTruck, Shippeo, Hindistan’da Rivigo, Blackbuck, Delhivery, Afrika’da Lori Sistem ve Kobo360 startupları varken, Türkiye’de Tırport ve ParkPalet startupları ön plana çıkıyor. Create@Alibaba Finalisti olan Türk startup’ı Tırport, global çapta adını ‘Unicorn olacak 20 Startup’tan birisi olarak finallere yazdırmıştı. Tırport sahip olduğu teknolojiler ile, bir taraftan lojistik firmalarına yürüttükleri operasyonları uçtan uca tüm dijital platformlardan (iOS/Android/iPAD/Web) dashboardlarla yönetme gücü verirken, diğer taraftan; yük sahipleri ile güvenilir kamyoncuları gerçek-zamanlı, konum-tabanlı olarak TIRPORT YükCEPte uygulamasında bir araya getiriyor” şeklinde konuştu.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Check Also

“Kosova için müşterek gayretlerimizi sürdürüyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetine icabetle Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunan Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Vahdettin Köşkü'nde görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan, “Kosova'nın uluslararası alanda hak ettiği konuma erişmesi için müşterek gayretlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]