Özel Harekat operasyonlarında ATOK teknolojisi dönemi

Özel Harekat ekiplerinin operasyonlara hızlı ve güvenlikli şekilde ulaşması adına yeni bir sistem geliştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri AŞ tarafından geliştirilen ATOK Sistemi, geçen yılın sonunda teslim edildi.

Sisteme yoğun talep

Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Jandarma Özel Hareket birlikleri tarafından sahada test edilen sisteme, farklı kullanıcılardan talepler geliyor.

Kirpi araçlarına ATOK entegre edilecek

Bu kapsamda, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ ile BİTES arasında SAHA Expo’da ATOK Sistemi temini için anlaşma imzalanacak. Anlaşma doğrultusunda, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, Özel Harekat birliklerinin operasyonlara güvenli ve hızlı intikalini sağlamak üzere kullanılan Kirpi araçlarına ATOK Sistemi entegre edilecek.

Operasyon anında sesli ve görüntülü haberleşme olanağı

Kirpi aracı üzerine kurulu özel haberleşme ağı ile operasyon sırasında, tim içi sesli ve görüntülü haberleşme imkanı sağlanacak.

Rota ve görev planlama, acil sağlık müdahale kaydı…

LTE haberleşme ağı ile istihbarat amaçlı fotoğraf, mesaj, video ve sayısal dosya paylaşımı mümkün hale gelecek. Sistemde yer alan ekipman ve algılayıcılarla dost birlik takibi, harita üzerinde rota ve görev planlama, acil sağlık müdahale kaydı gibi birçok kabiliyet sağlanacak.

“Terörle mücadelede güç çarpanı”

ATOK, bu özellikleriyle Özel Harekat birliklerinin terörle etkili mücadelesi için güç çarpanı oluşturacak.

Operasyon sahasında dost birlik takibi ve etkin istihbarat paylaşımı imkanlarının yanı sıra ATOK Sistemi ile insansız hava araçlarından (İHA-SİHA) alınan görüntünün operasyon bölgesindeki taktik komuta kontrol merkezi aracı ve harekat merkezinde toplanması da sağlanacak.

Operasyonel işlemler kontrol edilebilir hale gelecek

ATOK Sistemi’nin Kirpi araçlarına entegrasyonu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı ve kuruma bağlı diğer birimlerin operasyonel faaliyetlerinin (meskun mahal, kırsal alan, toplumsal olay ve benzeri) daha koordineli ve kontrol edilebilir olması hedefleniyor.

Böylece, güvenlik güçlerinin operasyon sahasına hakimiyetlerinin en üst seviyeye çıkarılması amaçlanıyor.

Sistem, yerli ve milli olanaklarla geliştirildi

Personel yeni nesil teknolojilerle donatılacak ATOK, Tim İçi Haberleşme ve Anlık İstihbarat Sistemi olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirildi.

Artırılmış gerçeklik teknolojisiyle desteklenen sistem, mobil bir mini bilgisayar ve buna kablosuz bağlı akıllı kol saati, algılayıcılar ve artırılmış gerçeklik gözlüğü gibi giyilebilir bileşenlerden oluşuyor.

İHA görüntüleri tim içinde paylaşılabiliyor

Sistemin ana sunucuları ve haberleşme sistemleri, zırhlı bir araç üzerine monte edilerek tüm sistem mobil hale getiriliyor. Zırhlı araç üzerine kurulu özel 4,5G/LTE haberleşme ağıyla operasyon sırasında tim içi sesli ve görüntülü haberleşme imkanı sağlanıyor. Bu kapalı ağ ile istihbarat ve bilgi paylaşımı mümkün hale getiriliyor. Operasyon sırasında kullanılan İHA’lara ait görüntüler de ATOK Sistemi’ne aktarılarak tim içinde paylaşılabiliyor.

Sahada görev yapan askerin çeşitli ihtiyaçlarına göre donatılabilen ATOK Sistemi konfigüre edilebiliyor. Geleceğin güvenlik güçleri için giyilebilir teknolojilerle donatılan askeri taktik operasyon kiti ATOK özel harekat birlikleri tarafından kullanılan kirpi mayına karşı korumalı araçlara entegre edilecek.

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]