Motul destekli Suzuki takımı 20 yıldan beri ilk kez ve 100. yıl dönümünde Takımlar Şampiyonası’nı kazandı

Joan Mir’in uzun süredir peşinde koştuğu dünya şampiyonluğu zaferini ilan etmesi için gereken tek şey geçtiğimiz Pazar günü koşulan 2020 MotoGP™ Şampiyonası’nın sondan bir önceki yarışı olan Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana’da 7. sırayı elde etmesiydi.

23 yaşındaki İspanyol sürücü, 2017 Moto3 şampiyonluğundan bu yana sürücüler bazında ilk şampiyonluğunu kazanırken, Motul destekli Suzuki takımı 20 yıldan beri ilk kez ve 100. yıl dönümünde Takımlar Şampiyonası’nı kazandı. Motul ekibi, olarak bu büyük başarı için hem Avrupa’da hem de Japonya’daki tüm ekibe en içten tebriklerini sunarız.

Muhteşem bir sezon geçiren Mir’i, 2020 sezonu boyunca Yamaha’dan Fabio Quartararo ve Suzuki Takımı’ndan takım arkadaşı Alex Rins zorladı. Bununla birlikte klasmanda elde ettiği 171 puan, şampiyonanın Portekiz’de yapılacak son yarışı henüz koşulmamış olmasına rağmen şampiyonluğunu ilan etmesine yetti. Suzuki Grand Prix Dünya Şampiyonları Kevin Schwantz (1993) ve Kenny Roberts’ın (2000) efsanevi ayak izlerini takip eden Mir’in bu isimlerle ortak noktalarından birisi; zafere giden yolda Suzuki’ye ve onlara yardımcı olan Motul’’un tam teknolojik desteğinden faydalanmış olmalarıdır.

Prestijli Markalar Şampiyonası’ndaki mücadele Valencia’daki Motul sponsorluğundaki yarıştan daha da ilerideydi. Suzuki ile Yamaha arasındaki 29 puanlık fark, Motul ile uzun süredir ve son derece başarılı bir ortaklık yapan Japon üreticiye hak edilmiş bir zafer getirdi.

Motosiklet dünyasının en yüksek seviyesi olan MotoGP’de yarışırken, %100 mekanik güvenilirlik ve üstün performans garanti edilmelidir. Motul ve Suzuki arasında 31 yıl önce başlayan, uzun süreli ve her iki tarafın da fayda sağladığı iş ilişkisinin en güçlü yönlerinden biri, Team Suzuki’nin GSX-RR motosikletlerinin, iki teker rekabetinin zirve noktasında görülen aşırı koşullara mükemmel şekilde yanıt veren özel olarak üretilmiş bir yağdan faydalanmasıdır. Motul’un yarışlara özel Factory Line serisi 300V ürünü, SERT (Suzuki Dayanıklılık Yarış Takımı) tarafından FIM Dayanıklılık Dünya Şampiyonası’nda da kullanılmıştır. Gelen iki dünya şampiyonluğu ile 2020 yılı Suzuki ve Motul için gerçekten kutlamaya değer efsanevi bir yıl oldu.

Elbette, mükemmel sezonun daha da iyi hale getirilmesinin tek yolu, yılın son yarışında bir zafer daha kazanmaktır. MotoGP’nin herkesin bildiği gibi tahmin edilemez – özellikle 2020 yılında – olması nedeniyle herkesin gözü sezon finalinde olacak!

Motul’un Değerlerden Sorumlusu Genel Müdürü Nicolas ZAUGG yaptığı açıklamada “Bu muhteşem sezon için tüm Suzuki ekip üyelerine ve ortaklarına tebrikler. 100. yıl dönümün kutlu olsun Suzuki! Bu ünvan bir asırlık yenilik, cesaret ve pek çok başarıyı kutluyor! Tüm Motul ekibi, tarihinizin bir parçası olduğu kadar ünvanınızla da gurur duyuyor. ” diye belirtti.

MOTUL HAKKINDA

Motul, yaklaşık 160 ülkede faaliyet gösteren, madeni yağ alanında uzman, Fransa merkezli bir üreticidir. Otomotiv, motosiklet, ağır vasıta, marine yağları ve Motul Tech birimi aracılığı ile endüstriyel yağların formülasyonu, üretimi ve dağıtımında uzmanlaşmıştır.

167 yıldır ürünlerinin kalitesi, yenilikçiliği ve motorsporlarındaki etkinliği ile tanınan Motul, ayrıca sentetik yağ uzmanı olarak da bilinmektedir. 1971 yılında Motul, havacılık endüstrisinden gelen ester teknolojisini kullanarak otomobil motorları için – 300V olarak ünlenen – %100 sentetik yağ formülasyonunu ilk kez üreten yağ üreticisi olmuştur. Yıllar içinde Motul, yarış dünyasındaki birçok takım ve üreticinin resmi tedarikçisi olarak geniş tecrübe kazanmış ve onun bu bağlılığı, motorsporlarının teknolojik gelişimine katkıda bulunmuştur.

Motul bugün birçok uluslararası yarış takımı için resmi bir tedarikçi olarak yatırım yapmaya devam etmektedir: Le Mans 24 Saat Yarışı (otomobil ve motosiklet), FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC), Super GT, Dakar, MotoGP, World Superbike, World MX, Endurance World Championship, Supercross, IOM TT, Rallycross, F1 Boat yarışı bunlardan sadece bazılarıdır.

Check Also

Kira beyannamesinde son gün 5 Nisan

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannameleriyle ilgili sosyal medya hesabından hatırlatmada bulundu. Şimşek, Gelir …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]