MOL, Avustralya karbon yakalama projesine katıldı!

Perth merkezli Transborders Energy, 2027 yılına kadar operasyonları başlatmak üzere Avustralya ve Asya Pasifik’teki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri ve diğer endüstriyel tesislerden yayılacak karbon emisyonlarını yakalamayı amaçlayan deepC Store projesine liderlik ediyor.

Hedeflerin arasında Avustralya açıklarında yılda 1,5 milyon ton CO2 depolanabilecek yüzen bir LNG üretim tesisi oluşturmak için geliştirilen teknolojiyi hayata geçirmek yer alıyor.

Ön anlaşmaları imzalayanlar şu şekilde; Transborders, Commonwealth Science and Industrial Research Organization (CSIRO), MOL, Kyushu Electric Power Co, Osaka Gas Co, Tokyo Gas Co’nun Avustralya kolu, mühendislik firması Add Energy, TechnipFMC.

Ayrıca bir emtia olarak CO2’nin ileride taşınacak yeni bir kargo olacağı çoktan yabancı kaynaklarda yer almaya başladı.

Check Also

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı yüzde 6,1 arttı!

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı ağustosta yüzde 6,1 arttı. Türkiye limanlarında ocak-ağustos döneminde elleçlenen …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]