Mediterra Line’ın yeni gemisi Türkiye-Çin arasında çalışacak

Ahmet USMAN

Uzun yıllardır lojistik sektöründe hizmet veren Tolga Emrah Gezgin ve Zafer Engin tarafından geçen yıl kurulan Mediterra Line, satın aldığı Con-Ro tipi gemi ile Çin ve Türkiye arasında yük taşıma hizmeti vermeye başladı. Dünyanın en büyük yatırımlarından olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin, deniz yolu ayağındaki açığını kapatmaya yardımcı olmayı hedefl eyen firma, Çin’den direkt ve hızlı bir servis kurarak bu hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor.

M/V Transfighter gemisinin, dünyadaki 6 adet Con- Ro gemisinden biri olduğunu belirten Mediterra Line Genel Müdürü Emrah Gezgin, “Özel olarak yapılmış bu gemi türünden, 4 tanesi enerji platformlarında çalışıyor, biri Amerika-Avrupa arasında hizmet veriyor, diğeri de M/V Transfighter” dedi. Söz konusu geminin, özellikle kâğıt ve alüminyum tipi mal cinsleri için çok uygun teknik özelliklere sahip olduğunu belirten Gezgin, “Bu geminin en büyük özelliği paletten bigbag’a, tekerlekli araçlardan ağır iş makinelerine, proje yüklerinden konteynere her türlü statik ve dinamik yükün, her türlü limandan kolaylıkla yüklenebilir olması. Ro-Ro rampası, ambar üstü ve ambar içi otomatik kapaklar, yürüyen yollu gemi yanı kapakçığı gibi imkânları sayesinde operasyonlarını çok hızlı tamamlayabilen gemimiz, aynı zamanda da bünyesinde barındırdığı 7 forklift sayesinde kesintisiz yüklemelere imkân sağlıyor. Bünyesindeki 100 ton kapasiteli mafi ekipmanları sayesinde de proje yüklerini kolaylıkla elleçleme imkânı sunuyor” dedi.

Çin-Türkiye arasını 25 günde alıyoruz

Toplamda, 300 konteyner kapasitesinin yanı sıra, 15 bin tona kadar da genel kargo kabul edebildiklerini anlatan Gezgin, “En önemli yanımız hız. Çin’den Türkiye’ye yaklaşık 25 günde geliyoruz. Türkiye’den Çin’e giderken bazen İsrail’den yük alıyoruz. Bir seferimizi 50 – 60 günde tamamlıyoruz. Diğer birçok hat, servislerine ara uğraklar ekliyor ve bu da gemilerin gecikme ihtimalini arttırıyor. Mediterra Line olarak başlattığımız direkt servisle bu tür gecikmeleri de minimize edebiliyoruz. Şu sıralar, demiryolu hattında bile 15-20 gün olarak belirtilen transit süre 40 güne kadar çıkabiliyor. Piyasalar çok hareketli olduğu için süre daha da önemli hale geldi. Şu an uçaktan sonra en iyi alternatif bizim verdiğimiz hızlı servis. Şimdiye kadar 3 sefer gerçekleştirdik, hepsi tamamen dolu gitti. Kuzey Çin bölgesinde bulunan Weihai Limanı’ndan çıkarak, hiçbir yere uğramadan direkt İskenderun ve Derince Limanlarına geliyoruz. Bohai Körfezi limanları ile Qingdao, Dalian, Tianjin ve Rizhao bölgeleri arasında talebe bağlı barge hizmeti de verebiliyoruz” dedi.

Çin’de kaldığı yıllar boyunca edindiği tecrübeler ve gerek Çin Devleti ile gerek de Shandong Port Group ile olan iyi ilişkileri sayesinde, Kuzey Çin’de birçok avantaja ve önceliğe sahip olduklarını belirten Gezgin, “Weihai Port, geminin operasyonuna çok önem verdi. Rıhtıma bizim için özel rampa yatırımı bile yaptılar. Lojistik, bu tarz takım oyunlarından ibarettir. Yapılan yardım, verilen destekler için Weihai limanına çok minnettarız. Aynı şekilde, Türkiye tarafında; İskenderun Limak’tan ve Derince Safiport’tan da aldığımız destekler için de teşekkür ediyoruz” dedi.

Çin hinterlandının çok büyük olduğunu vurgulayan Gezgin, Bohai körfezi limanlarından sağlayabildikleri barge aktarma hizmetini, 30 bin metrekareye kadar depolama hizmetini, her türlü ağır yük ve TIR elleçlenebilirliğini; Weihai limanının sunduğu imkânlar olarak belirtti ve bu imkânların, Çin’in büyük hinterlandında kendilerine avantaj sağladığının altını çizdi. Weihai’de de bir şirket açacaklarını belirten Gezgin, “Bu yatırımı, özellikle Shandong Liman otoritesi ve yerel hükümet ile ilişkilerimizi arttırmak ve iş birliğimizi geliştirmek adına yapacağız. Bu şirket, Çin içerisindeki lojistik aktiviteleri, depolama, gemi ve liman operasyonları gibi aktiviteleri yürütecek” dedi.

İkinci gemi yolda

Bu hattın elde ettiği başarının ardından ikinci gemilerini almak için çalışmalara başladıklarını da ifade eden Gezgin, “Çin-Türkiye-Doğu Akdeniz, bizim hedef pazarımız. Yeni kurulan, Deniz İpek Yolu Projesi’nde önemli bir oyuncu olmayı hedefl ediğimizden dolayı; tüm yatırımlarımızı ve odağımızı da bu pazara yönlendirmiş durumdayız. Bu pazardaki yüksek talebi de göz önünde bulundurarak; Uzak Doğu hattımız için 2. gemiyi satın almayı planlıyoruz. İlaveten, Çin’in güneyinde yer alan Qinzhou limanına da uğrak ekleyip, hem kuzey hem de güney Çin’den müşterilerimize hizmet verebileceğiz. Bu planların, 2022 son çeyreğinde devreye girmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Check Also

Adıyaman’da silahlı saldırıya karışan 3 kişi tutuklandı

ADIYAMAN (İGFA) - Alınan bilgiye göre, Adıyaman merkezde bir bankanın güvenlik görevlisi A.D.’ye husumetli oldukları iddia edilen şahıslar ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]