LNG taşımacılığı tüm zamanların rekorunu kırdı: Gemi kirası 350 bin dolar!

Konteyner taşımacılığının şimdiye kadarki en pahalı düzeylerde seyrettiği bu dönemlerde Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) taşımacılığının da rekorları yeniden yazılıyor.

Argus, BP’nin Abalamabie isimli LNG gemisini günlük 350.000 dolara kiraladığını bildirdi. Böylece daha önce kaydedilmiş olan 300.000 dolar değerinde VLCC tanker kiralamasını geçerek kargo gemisi tarihinin en pahalı kiralaması oldu.

Şu anda Asya’daki LNG maliyetlerinin ABD’dekinden çok daha yüksek olduğu biliniyor. Bu nedenle taşımacılar kargoları Atlantik’ten Pasifik Havzası’na taşımak için rekor fiyatlar ödemelerine rağmen çok yükek karlar elde edebilmekte.

VLCC sektörü zirveye ulaştığında ham taşımacılık maliyetleri rafinerilerin marjlarını sildiği noktaya ulaştı. Bu nedenle rafineriler kargo rezervasyonlarını durdurdu ve böylece oranlar düştü. Konteyner sektöründe ise oranlar, ithalatçı kar marjlarını sildikleri noktaya iyice yakınlaştı. Hatta bazı ithalatçıların pazar payını kaybetmemek uğruna zararına satmak zorunda kaldıkları düşünülmekte. LNG taşımacılığında ise fiyatların artmasına rağmen taşımacıların ve tüccarların kâr etmeleri için bolca alan olduğu vurgulanıyor.

Tek problem ise konteyner sektöründe yaşanan konteyner kıtlığına benzer bir şekilde, talebi karşılayacak kadar yeterli LNG gemisinin bulunmaması olduğu belirtiliyor.

Check Also

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı yüzde 6,1 arttı!

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı ağustosta yüzde 6,1 arttı. Türkiye limanlarında ocak-ağustos döneminde elleçlenen …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]