Küresel ticaret şoklara rağmen güçlü büyüyecek

Aysel YÜCEL/BRÜKSEL

DÜNYA’ya konuşan DHL yöneticileri, döviz kuru gibi belirsizliklerin Türkiye’ye yönelik tahmin yapmayı zorlaştırdığını vurguluyor.

Alman lojistik devi DHL’in NYU Stern School of Business ile birlikte yayınladığı ve 173 ülkeyi kapsayan rapor, politika yapıcılar ve sektör liderleri için önemli içgörüler sağlıyor. Brüksel’de DHL CEO’su John Pearson’ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısıyla açıklanan raporda, enerji krizi gibi son şoklara ve piyasalardaki karamsarlığa rağmen küresel ticaretin dirençli seyrine dikkat çekiliyor.

DHL CEO’su Pearson rapora ilişkin açıklamasında, DHL Ticaret Büyüme Atlası’nın küresel ticaret ortamındaki değişimleri anlamak ve yönetebilmek adına başvurulan bir kaynak olmasını amaçladıklarını belirterek şunları söyledi: “Ticaret yüzyıllardır olduğu gibi, refahın en önemli itici güçlerinden biri olmaya devam edecek. DHL, mevcut küresel iş ortamında müşterilerin tedarik zincirlerini yeniden düzenlemelerine, bu değişiklikleri maliyet ve riskleri hem verimli hem de güvenli şekilde makul bir teraziye koyarak yapmalarına yardımcı oluyor. Dünyanın öncü lojistik sağlayıcısı olarak volatil piyasa ortamlarında bile istikrarlı ve güvenilir hizmetler sunuyor ve tüm lojistik ihtiyaçlara yönelik çözüm sunuyoruz”.

“Ticarette gerileme olacağı öngörülerinin aksini iddia ediyor”

Dünya genelinde mal ticaretini inceleyen DHL Ticaret Büyüme Atlası, gelişmiş ve gelişmekte olan toplam 173 ülkeyi kapsıyor. Rapor kapsamında incelenen ekonomiler küresel ticaretin, küresel GSYH’nin ve dünya nüfusunun yüzde 99’undan fazlasını kapsıyor.

NYU Stern Gelecek Yönetimi Merkezi’nde DHL Küreselleşme İnisiyatifi Direktörlüğünü yapmakta olan Kıdemli Araştırmacı Steven Altman, “Raporun sonuçları küresel ticarette dünya genelinde tüm bölgelerdeki hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde çok büyük ticaret büyümesi fırsatları olduğunu gösteriyor. Ticaret ortamı değişiyor ve yeni zorluklar da beliriyor ancak bu rapor küresel ticarette ciddi bir gerileme olacağı öngörülerinin aksini iddia ediyor” Ülkelerin ve bölgelerin küresel ticaretteki paylarını da inceleyen DHL Ticaret Büyüme Atlası’nın başlıca bulguları şöyle:

2021’de mal ticareti pandemi öncesine göre %10 yükseldi

■ COVID-19 çoğunluğun düşündüğünün aksine küresel ticaret için çok büyük bir darbe olmadı. Uluslararası mal ticareti çok ciddi tedarik darboğazları büyümeye ayak bağı olduğu halde pandemi öncesi düzeylerden yüzde 10 yükseldi.

2022 ve 2023’te de son 10 yıla göre ılımlı büyüme olacak

■ Ticaret büyümesinin geleceğine ilişkin beklentiler sürpriz şekilde pozitif kalmaya devam ediyor: Ukrayna’daki savaş nedeniyle ticaret büyüme tahminleri düşürüldü. Ancak öngörüler 2022 ve 2023’teki ticaret büyümesinin son yıla göre yine de hızlanacağına işaret ediyor.

E-ticaretteki büyüme mal ticaretini destekleyecek

■ Pandemi sırasında e-ticaret satışlarında patlama yaşandı ve tahminler sınırlar arası e-ticaret büyümesinin güçlü şekilde devam edeceği doğrultusunda.

Sahara Altı Afrika’da ticaret büyümesi çok hızlanacak

■ Güneydoğu ve Güney Asya’da ticaret büyümesinin yeni merkezleri beliriyor ve Sahara Altı Afrika’da da ticaret büyümesinin ciddi şekilde hızlanması bekleniyor.

Büyümede Çin’in payı %25’ten %13’e düşecek

■ Ticaret büyümesi birçok ülkede yaygın bir şekilde gerçekleşiyor. Çin son yıllarda ticaret büyümesinin yüzde 25’ini oluşturuyordu ve yine büyümede en büyük payın Çin’den gelmesi bekleniyor ancak Çin’in payının yarı yarıya azalması, yüzde 13’e düşmesi öngörülüyor.

Çin’den farklılaşma furyası Vietnam, Hindistan ve Filipinler’e yarayacak

■ Vietnam, Hindistan ve Filipinler 2026’ya kadar öngörülen ticaret büyümesinde hem hız hem de ölçek bakımından öne çıkan ekonomiler. Üç ekonominin de birçok şirketin Çin-merkezli üretimi çeşitlendirmek istediği stratejilerinden fayda sağlama potansiyeli var.

Gelişen ekonomilerin ihracatı daha rekabetçi hale geliyor

■ Gelişmekte olan ekonomilerin küresel ticaretteki payı 2000-2012 yılları arasında yüzde 24’ten yüzde 40’a yükseldi – bu artışın yarısı Çin’den geldi. Ancak son 10 yılda gelişen ülkelerin payı neredeyse hiç değişmedi. Ancak gelişen ekonomiler küresel ekonomiyle bağlantıları, inovasyonları ve öncü şirketleriyle yarışı sürdürüyor. Sofistike imalat ürünlerinin önemli ihracatçıları haline geliyorlar. Sadece düşük maliyetlerle değil, inovasyon ve kaliteyle giderek daha rekabetçi hale geliyorlar.

“Döviz kuru gibi belirsizlikler Türkiye için tahminleri zorlaştırıyor”

DHL raporundaki verilere göre Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ithalat büyümesi aynı hızda sürerken, ihracat büyümesinde bir yavaşlama olacak ve bu durum dış ticaret açığının artacağına işaret ediyor. 2021-2026 yılları için yapılan öngörülerde Türkiye’nin hacim bakımından ihracat büyümesinde 24. sıradan 27. sıraya gerileyeceği, ithalat hacim büyümesi sıralamasında ise 23. sıradaki yerini koruması öngörülüyor. Ancak kurdaki belirsizlikler toplam mal ticaretinin değeri açısından bir tahmin yapmayı zorlaştırıyor.

“İthalatın büyüme hızı, ihracatın büyüme hızını geçecek”

Toplantıda DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan küresel ticaretin, DHL Küreselleşme İnisiyatifi Direktörü Kıdemli Araştırmacı Steven Altman, DHL Ticaret Büyüme Atlası 2022 raporunda, Türkiye’ye yönelik çıkan sonuçları şu şekilde özetledi: “Türkiye’nin genel anlamda güçlü bir performansı var ve öngörüler bu güçlü seyrin devam edeceği yönünde. Daha önceki atlasta Türkiye mal ticareti hacmi büyümesiyle dünyada 21. sırada geliyordu. Bu rapordaki tahminlerde mal ticaretindeki büyümesi 20. sıraya yükseleceği öngörülüyor. Hacim büyüme hızı açısından bakıldığında da 68. sıradan 63. sıraya yükselmesi öngörülüyor. Bu Türkiye için hızlı büyümenin devam edeceğine işaret ediyor. Sadece ticaret değer büyümesi tarafında ithalatın büyüme hızının ihracatı geçmesi öngörülüyor. Son beş yılda ihracat değer büyümesi açısından 27. sırada olan Türkiye’nin 2021’de 30. sıraya gerilemesi, ithalat değer büyümesinde ise 23. sıradaki yerini koruması tahmin ediliyor. Tabii ki bu tahminler döviz kuru gibi belirsizliklere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kurun nereye gideceğini tahmin edebilmek gerçekten zor. Ancak beklentim ticarette güçlü büyümenin devam edeceği fakat belirsizlik ihracat ve ithalatın seyrini tam tahmin etmeyi zorlaştırıyor.”

DHL CEO’su John Pearson ise Türkiye’nin kendileri için önemini şu sözlerle vurguladı: “Türkiye’de iki haneli büyümeye devam ediyoruz. Son üç yılda ciddi yatırımlar yaptık ve Yeni havalimanındaki yerimize taşındık. Türkiye’deki faaliyetlerimiz gerçekten güçlü seyrini sürdürüyor.”

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

Check Also

Adıyaman’da silahlı saldırıya karışan 3 kişi tutuklandı

ADIYAMAN (İGFA) - Alınan bilgiye göre, Adıyaman merkezde bir bankanın güvenlik görevlisi A.D.’ye husumetli oldukları iddia edilen şahıslar ...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]