Kozan Barajı’nda su seviyesi yüzde 27’ye geriledi

Dünya’nın en büyük krizlerinden biri olan su sorunu Türkiye’de de korkutan boyutlara ulaştı.

Geciken yağışlar sonrasında birçok göl ve barajlar kuraklılıkla yüzyüze kalırken kentlerin içme suyunda büyük oranda geri çekilme kaydedildi.

Adana’nın Kozan Baraj göletinde tarımsal sulamada kullanılan su seviyesi yüzde 27’ye kadar düştü.

Su alanına araçlar girdi

Baraj bölgesinde yaşanan kuraklıkla oluşan adacıklar dikkat çekti.

Yöre sakinlerinin her yıl balık tuttuğu alana ise şimdi araçlarla girilebildiği kaydedildi.

 

Ocak ayında yağışlar başlamadı

İklim krizinin fotoğrafı olduğunu aktaran vatandaşlar Ocak ayının ortasında hala bölgede yağış olmadığını ve gündüz sıcaklıklarının yaz günlerini aratmadığını ifade etti.

“Hiç bu kadar kurak görmedik”

Su seviyesinde yaşanan düşüş ise dron ile görüntülendi. Kozan barajında dinlenmek için geldiklerini ama suyun çekilme seviyesinin ilk kez bu kadar korkutucu bulduğunu belirten vatandaşlardan Kuddusi Ergen, “Daha önce hiç bu kadar kurak görmedik. Taş duvarlara kadar sular olurdu.” dedi.

“Önceden burada balık tutup yüzerdik”

İHA’nın haberine göre, uzun bir aradan sonra Marmaris’ten memleketine geldiğini ifade eden Yurdu İnan Öz ise “Yıllardır gelmedim ve şok oldum. Önceden burada balık tutup yüzerdik. Şok oldum. İnşallah bol yağmur kar yağar ve baraj göleti eski görünümüne su doluluk oranına kavuşur.” diye konuştu.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]