Kırım limanlarına giriş yapan 50 gemiye tutuklama kararı alındı!

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yapan 50 gemi hakkında tutuklama kararı alındığını bildirdi.

Azatlık Radyosu’nun başvurusu üzerine bugün savcılıktan yapılan açıklamada, “Mahkeme, ihlalde bulunan 50 gemiye el koydu, bunlardan 11’i geçici işgal altındaki Kırım’ın kapalı limanlarına Rus bayrağı altında giriş yaptı. Mahkeme kararını yerine getirmek amacıyla haklarında tutuklama kararı alınan gemilerin yerini tespit çalışmaları yürütülüyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, gemilerin Kırım’ın kapalı limanlarına giriş yapması nedeniyle Ukrayna Ceza Kanununun 332-1. maddesinin 2. fıkrası (geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna topraklarına giriş-çıkış düzeninin ihlali) uyarınca açılan davada mahkeme öncesi soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettikten sonra, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

Türkiye Deniz Ticaret Odası 6 Ekim 2017 tarihinde “Karadeniz’de Gemi Seferleri ve Kırım Bağlamında Belirlenen İlkeler” başlıklı bir açıklamada, Kırım Bölgesinden ve limanlarından geldiği tespit edilen gemilerin ülkemize girişlerine müsaade edilmeyeceği ve ülkeden bu bölge limanlarına çıkış verilmeyeceği belirtilmişti.

Check Also

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı yüzde 6,1 arttı!

Limanlarda elleçlenen konteyner ve yük miktarı ağustosta yüzde 6,1 arttı. Türkiye limanlarında ocak-ağustos döneminde elleçlenen …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]