İyi Parti heyeti, ABD’ye gitti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD’ye gidip icazet aldı, sıra İyi Parti’ye geldi.

İyi Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı emekli Büyükelçi Ahmet Kamil Erozan ve yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş’ten oluşan İyi Parti heyeti, Amerika Birleşik Devletleri’nde temaslarda bulunmak üzere bu ülkeye hareket etti.

Heyet, ABD’de değişik seviyelerdeki muhatapları ve düşünce kuruluşlarıyla görüşmeler yapacak.

‘Türk-Amerikan ilişkilerinde sorun tespit ettik’

Washington’daki Türk Festivali’ne de katılacak olan heyet, Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya gelecek.

“Tamamen tesadüf”

Erozan, bu ziyaretin önceden planlandığını ancak koronavirüs salgını nedeniyle ancak bugünlere fırsat bulabildiklerini kaydetti.

Ziyaretin Kılıçdaroğlu’nun gezisinin hemen akabinde gerçekleşmesi konusunda ise Erozan, “İki ziyaret arasında herhangi bir bağlantı yok. Tamamen tesadüf.” dedi.

Erozan: Biden ile görüşmeyeceğiz

ABD’de hangi muhataplarla ve neleri görüşeceklerine ilişkin sorulara ise Erozan, “Biden ile görüşmeyeceğiz, herkes emin olsun” şeklinde yanıt verdi.

Erozan, “Bu ziyaretimizin amacı Türkiye ile ABD ilişkilerinin müstakbel iktidarımızda daha sağlıklı yürütülmesine yöneliktir.” dedi.

8 ay önce de planlandı

Bundan yaklaşık 8 ay önce İyi Parti, ABD’ye bir heyet göndermeyi planlamış ancak daha sonra bundan vazgeçilmişti.

İptalin İyi Parti’nin Orta Doğu projesinin mimarı olarak bilinen Henri Jak Barkey ile görüşmek istememesinden kaynaklandığı öne sürülmüştü.

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]