İşçilerden enflasyon isyanı

Pandemi, küresel tedarik zincirlerine ve çarkları zorlu koşullar altında çalıştıran işçilerin omzuna benzeri görülmemiş bir yük bindirdi. Görünüşe göre pek çoğu artık bu durumdan usanmış durumda.

Grev ve işçi eylemlerindeki artış özellikle mal, insan ve enerjinin taşınmasını içeren endüstrileri zora sokabilir.

ABD’deki demiryolu ve liman işçilerinden Avustralya’daki doğalgaz sahalarına, Peru’daki kamyon şoförlerinden Güney Kore’deki tersane çalışanlarına kadar küresel olarak birçok işçi daha fazla ücret talep ediyor. Bu talebin küresel olarak tetiklenmesinin en büyük sebebiyse yüksek enflasyon oranlarının ücretleri hızla eritmesi.

‘İŞVERENLER KRİZİ İŞÇİLERİN SIRTINA YÜKLEDİ’

Bloomberg’in haberine göre, tedarik zincirlerindeki işleyiş halihazırda dünya ekonomisi için çok kritik öneme sahip olduğu için söz konusu sektörlerde çalışan işçiler ciddi bir koza sahip. İş anlaşmazlıkları nedeniyle yaşanacak herhangi bir aksama durgunluğu tetikleyebilir ve yükselen fiyatlara katkıda bulunabilir.

Birleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nin İşletme Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Katy Fox-Hodess, mevcut durumun nakliye ve lojistik alanındaki çalışanları patronlara karşı koymaya teşvik ettiğini belirtiyor.

Küresel tedarik zincirlerinin pandemi gibi bir krizle başa çıkmak için düzenlenmediğini ifade eden Fox-Hodess, işverenlerin krizi işçilerin sırtına yüklediğini vurguluyor.

ÜCRET-FİYAT SARMALINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Merkez bankalarıysa işçilerin çok fazla maaş almasından ve 1970’lerde olduğu gibi enflasyonu tırmandıran bir ücret-fiyat sarmalının başlamasından endişe ediyor. Ancak söz konusu endişenin gerçekleşeceğine yönelik herhangi bir sinyal henüz yok. Zira ücret artışları genel olarak fiyatların gerisinde kalıyor ve örgütlü emeğin durumu o döneme kıyasla çok daha zayıf.

Günümüzdeki enflasyon büyük oranda belirli darboğazlardan kaynaklanıyor ve bu kilit sektörlerdeki işçilerin huzursuzluğu fiyatlar üzerinde daha geniş dalgalanmalar yaratabilir. Örneğin, Norveç’in enerji sektöründe çalışan işçilerin grev hazırlığı Avrupa’da doğalgaz piyasalarında sarsıntılara yol açmıştı.

Pandemi sonrasında yeniden dengelenmesi beklenen havayolu endüstrisinde de talep artsa bile şirketlerin bunu karşılayamama riski mevcut. Çeşitli havayolu şirketlerindeki çalışanların greve gitmesi, işleyin sekteye uğramasını beraberinde getirebilir.

İşte küresel ekonomiyi sarsan işçi huzursuzluklarının yaşandığı sıcak noktaların bazıları şu şekilde:

EN BÜYÜK HUZURSUZLUK ULAŞIMDA

Sendikaların Starbucks ve Amazon gibi şirketlerde eylemler düzenlemesiyle uzun süredir düşüşte olan işçi hareketlerinin uyanma belirtileri gösterdiği ABD’de en büyük anlaşmazlıkların bir kısmı ulaşım sektöründe yaşanıyor.

Bununla birlikte hırpalanmış tedarik zincirleri üzerinde malların hareketini felç edebilecek düzeyde bir demiryolu grevi ihtimali mevcut.

Ülkenin en büyük demiryollarıyla iki yıl süren başarısız müzakerelerin ardından ABD Başkanı Joe Biden bu ay 115 bin işçi ve işverenleri arasındaki uyuşmazlığı çözmek için bir kurul oluşturdu. Kurulun ağustos ortasına kadar her iki taraf için de kabul edilebilir bir sözleşme planı hazırlaması gerekiyor.

Cornell Üniversitesi’nde doçent olan Eli Friedman, çok sıkı bir işgücü piyasası olduğunu belirterek bu durumun işçilerin kendilerini güçlü hissetmelerini sağladığını belirtiyor.

Üniversite, 2021’de ABD’de yaklaşık 140 bin çalışanın dahil olduğu 260 grev ve 5 lokavtı takip etti.

DÜNYA GREVLERLE SARSILIYOR

Öte yandan Birleşik Krallık’ta tren sürücüleri 30 Temmuz’da greve gideceklerini dillendiriyor ve iki diğer ulaşım sendikası da gelecek hafta 24 saat grev yapmayı planlıyor. Ancak söz konusu grevler yalnızca yolcuları etkilemeyecek. Dünyanın iki numaralı konteyner nakliye şirketi olan A.P. Moller-Maersk A/S bu eylemlerin yük hareketinde önemli bir kesintiye neden olacağı konusunda uyarıyor.

Kanada’da da demiryollarında grevler mevcut. Bununla birlikte on binlerce inşaat işçisi de bu yazın başlarında işten ayrıldı. Mayısta duraklamalar nedeniyle 1,1 milyon iş günü kaybı yaşandı ve bu, Kasım 1997’den bu yana en yüksek aylık toplam oldu.

Birçok ülkede yüksek yakıt maliyetini protesto eden kamyon şoförleri işçi ayaklanmalarının ön saflarında yer aldı.

Peru’daki kamyoncular bu ay ülke çapında grev düzenliyor. Arjantin’de şoförlerin kurduğu barikatlar haziranda bir hafta sürdü ve yaklaşık 350 bin ton mahsulün taşınmasının gecikmesine yol açtı. Güney Afrika’da da şoförler rekor düzeydeki yakıt fiyatlarına karşı yolları kapattı.

LİMANLAR PROTESTO ÜSLERİNE DÖNÜŞTÜ

ABD ekonomisi gözlemcileri, en çok Batı yakasındaki 22 binden fazla liman işçisinin dahil olduğu anlaşmazlıktan endişe duyuyor. Çalışanların sözleşmeleri temmuzda sona erdi ve yeni bir sözleşme için müzakere ediyorlar. Her iki taraf da Amerika’nın ithalatının neredeyse yarısını oluşturan limanları kapatabilecek kesintilerden kaçınmak istediklerini söylüyor.

Bununla birlikte Kaliforniya’nın en işlek limanı olan Oakland Limanı geçen hafta bazı kapılarını ve terminallerini kapatmak zorunda kaldı. Kamyoncular 70 bin şoförü etkileyebilecek iş kanunu protesto etmek için erişimi engelledi.

Alman limanlarında geçen hafta düzenlenen iki günlük grev de nakliyeyi zora soktu. Avrupa’nın en büyük ekonomisine zarar veren nakliye darboğazları kötüleşti.

Güney Kore’deyse tedarik zincirinde daralma yaşanırken gemi inşa endüstrisinde siparişler arttı. İşçiler, Geoje kentindeki Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co.’yu birkaç haftadır protesto ediyor, maaşlarına yüzde 30 zam ve iş yüklerinin hafifletilmesi talep ediyorlar. Eylemler üç geminin üretimini ve piyasaya sürülmesini şimdiden geciktirdi. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un bakanları sorunu çözmeye çağırdı. Bu hafta sonu itibariyle bir karara ulaşılacağı düşünülüyor.

HAVAYOLU ŞİRKETLERİNDE KAOS HAKİM

Hava ve demiryolu şirketleri pandemi döneminde işgücü piyasalarındaki sıkışma nedeniyle çoktandır personel sıkıntısı yaşıyor ve iş anlaşmazlıkları Avrupa’nın seyahat kaosunu alevlendiriyor. Ryanair, EasyJet Plc ve SAS gibi havayolu şirketlerin programları grevler nedeniyle sekteye uğradı.

Fransa’daki Charles de Gaulle Havalimanı’ndaki bir grev de uçuşların iptal edilmesine neden oldu.

Normalde rahat olan Jamaika’da bile uçuş denetçileri 12 Mayıs’ta düşük ücret ve uzun çalışma saatlerinden ötürü bir günlük grev düzenledi. Jamaika hava sahası kapatıldı ve 10 binden fazla kişinin seyahati aksadı.

ENERJİ KRİZİ

Norveç’teki petrol işçilerinin grevi, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kötüleşen Avrupa’daki arz sıkıntılarına yeni bir darbe indirebilirdi. Anlaşmazlık hükümetin zorunlu bir ücret kurulu önermesiyle çözülmüştü.

Norveç Çalışma Bakanlığı tüm Avrupa’da ciddi bir etki yaratma potansiyeli taşıdığı gerekçesiyle greve müdahale etmekten başka seçeneği olmadığını söylemişti. Grevin daha da alevlenmesi Norveç’in doğalgaz ihracatının yarısından fazlasını durdurabilirdi.

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatçılarından biri olan Avustralya’daysa, Shell Plc’nin ülkenin batısındaki üretim tesisinde işçiler yürüttükleri eylemi 4 Ağustos’a kadar uzattı. Eylemler nedeniyle üretim aksadı ve küresel arz darlığı arttı.

Öte yandan, Güney Afrika kamu kuruluşu Eskom Holdings SOC Ltd.’deki işçi grupları ülkedeki elektrik kesintilerini daha kötü hale getiren bir haftalık grevin ardından enflasyona ayak uyduran bir ücret artışı elde etti.

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]