İran, müzakereler başlamadan deniz tatbikatına başladı!

IRGC’nin haber kuruluşu Sepah News, örgütün Assaluyeh’de 700’den fazla gemi ile toplu bir geçit töreni düzenlediğini bildirdi. Ardından düzenlenen toplantıya Devrim Muhafızları Başkanı Tümgeneral Hossein Salami ve Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Başkanı Amiral Alireza Tangsiri katıldı.

Sapah News’e göre tatbikat, 3 Ocak 2020’de bir Amerikan drone saldırısında hayatını kaybeden IRGC’nin önceki komutanı Qasem Soleimani’ye düzenlenen suikastın birinci yıldönümü için başlayan bir hafta sürecek anmanın bir parçası.

İran Devrim Muhafızları Ordusu başkomutanı Hüsayin Salami; “Bu tatbikatın ana mesajı, hem silahlı kuvvetlerimizin hem de halkımızın bu ülkenin hayati çıkarlarını, özellikle Basra Körfezi’nin masmavi sularını ve İslami vatanımızın deniz sınırlarını her zaman savunmaya hazır olduğudur.” ifadelerini kullandı.

IRGC güçleri, Süleymani’nin ölüm yıl dönümünün ertesi günü 4 Ocak’ta Güney Koreli tanker Hankuk Chemi’ye el koydu. İran, geminin ele geçirilmesinin çevre kirliliğini önlemeyi amaçladığını iddia etti, ancak analistler bunun daha çok jeopolitik mesajlaşma ve olası bir takas girişimiyle ilgili olduğunu öne sürdüler.

Ayrıca Güney Kore hükümetinin, 2018’de Amerikan yaptırımları yeniden uygulandığında dondurulmuş olan 7 milyar dolarlık İran fonuna sahip olduğu biliniyor.

İran hükümeti Sözcüsü Ali Rabiei, “Eğer bir rehin alma varsa, bu eylem Güney Kore hükümetinin bize ait olan 7 milyar dolara gerekçesiz bir şekilde el koymuş olmasıdır” dedi.

Seul’den bir müzakereci ekibi, tankerin serbest bırakılmasıyla ilgili görüşmelere başlamak için Perşembe günü Tahran’a vardı.

Check Also

Kaspersky’den sosyal medyada stresi azaltmaya yönelik ipuçları

- Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı Anna Larkina: - "Kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini artıran Kaspersky çözümleri, dijital etkileşime bilinçli bir yaklaşımla, çevrim içi deneyimimizi bir stres kaynağından olumlu bir etkileşime dönüştürebilir"

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]