İngiliz donanması Karayipler’de 160 milyon $’lık kokain ele geçirdi!

Kraliyet Donanması ait RFA Argus isimli amfibi, Karayip sularında yedi haftada beş kokain baskını gerçekleştirdi.

Bu yılın başlarında kasırga nedeniyle oluşabilecek durumlara müdahale etmesi için bölgeye konuşlandırılan Argus, uyuşturucu kaçakçılarını durdurmak için ABD Donanması, ABD Sahil Güvenlik ve Hollanda Kraliyet Donanması güçleriyle birlikte önemli bir başarılara imza attı.

Geminin son iki baskınında 160 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen tonlarcan kokaini yakaladığı bildirildi. İlk olayda uyuşturucu kaçakçıları paketleri denize attılar. İkincisinde, denizden ve kaçakçıların teknesinden bir tondan fazla kokain çıkarıldığı belirtildi.

1.085 kg kokainin yakalanmasıyla sonuçlanan en son baskında ise Argus’un Wildcat helikopteri ile izi sürülen bir kaçakçı teknesinin yolunu kestiği açıklandı.

Argus’un, eylül ayından bu yana beş narkotikle mücadele operasyonu gerçekleştirdiği ve HMS Medway’in ise iki operasyon gerçekleştirdiği belirtildi. Gemiler Eylül başından bu yana 4,5 ton kokain ele geçirdiler. Toplam değerin ise yaklaşık 485 milyon dolar olduğu düşünülüyor.

Check Also

Akbelen’de Çevre Mücadelesinin 5. Günü!

740 dönümlük Akbelen Ormanı’nda ağaçların kesilmesine karşı koyan bölge halkı ve çevrecilerin nöbeti sürüyor. Bölgede …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]