Hulusi Akar: Yunanistan’a gerekli yanıtı birliklerimiz verdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Burada önemli açıklamalarda bulunan Hulusi Akar, konuşmalarında ABD ve Yunanistan’a net mesajlar verdi.

“Gerekli karşılık anında verilmiştir”

Yunanistan’ın NATO uçuşunu önleme girişimine değinen Bakan Akar’ın konuşmalarından satır başları;

“Komşumuz Yunanistan, istikrarsızlığı körükleyen provokatif eylem ve söylemleriyle yayılmacı ve saldırgan politikalarına maalesef devam etmekte. Her geçen gün bunlara yeni provokasyonlar eklemektedir. Son olarak Yunanistan tarafından planlı NATO tatbikatı sırasında silahsız olarak NATO görevi yapan uçaklarımıza radar kilidi atılmıştır. Tabii gerekli karşılık anında verilmiştir. Bu düşmanca tavır, Yunanistan’ın NATO’nun temel ilkelerini ve değerlerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir.

“Yunan siyasiler sağduyulu bir NATO müttefiki olarak davranmalı”

Bizim beklentimiz Yunan siyasilerin iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri, sağduyulu bir NATO müttefiki olarak davranmaları ve problemlerin diyalog yoluyla çözülmesine yoğunlaşmalarıdır.

Sonuç olarak Kıbrıs, Ege ve Doğu Akdeniz’de bizler Türkiye diyaloga açık olmakla birlikte hiçbir oldubittiye müsaade etmedik bugüne kadar, bundan sonra da etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve çok şükür buna da muktediriz.

Bu konuda başta ABD olmak üzere diğer NATO müttefiklerimizin tarafsız, objektif, makul, mantıklı yaklaşımını beklediğimizi de buradan özellikle belirtmek istiyoruz.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]