Hafta sonu mangal keyfi de hayal oldu

Bu yaz tatile çıkabilen vatandaşların sayısındaki ciddi azalmadan sonra, evinde kalıp hafta sonu mangal keyfi yapanların sayısı da azaldı.

Kırmızı ve beyaz etten domates ve bibere, mangal kömüründen tel ızgaraya kadar olan mangallık ürünlerin fiyatı, son bir yılda yüzde 40 ila yüzde 374 aralığında zamlandı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, satışlarda yıllık bazda yüzde 50 düşüş olduğunu söylerken; İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi ise şöyle dedi:

“Yaz aylarında mangal sezonu açılır ama fiyatların geldiği seviyeden dolayı insanlar maalesef alacak güçte değiller. Mangallık ürün satışlarında geçen yaza kıyasla yüzde 60-70 oranında düşüş var.”

Sozcu.com.tr’nin kasap ve marketlerden aldığı ortalama fiyatlar

ZAM ORANI YÜZDE 370’İ AŞIYOR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da ormanlık alanlara girişlerin 5 Temmuz-31 Temmuz tarihleri arasında yasaklandığını duyurmuştu. Ancak sektör temsilcilerine göre satışlardaki sert düşüş, azalan alım gücüyle doğrudan ilgili. Çünkü evinin terasında, bahçesinde mangal yapanların sayısında azalma var.

Sozcu.com.tr olarak kasap ve marketlerin et reyonlarından aldığımız ortalama fiyatlar şöyle:

Geçen yıl temmuz ayında iki kilosu 15 TL olan mangal kömürü, bu temmuzda 60 TL’ye çıktı. Aynı dönem aralığında bir kilo tavuk kanat 33 liradan 66 liraya çıkarken, bir kilo kasap köfte 53 liradan 136 liraya kadar yükseldi.

Domates, salatalık, biber fiyatlarındaki artış oranları ise bazı et ürünlerini sollamış durumda.
Son bir yılda domatesin kilogram fiyatı 4,75 TL’den 15 TL’ye; sivri biberin kilosu 5,25 TL’den 25 TL’ye çıktı.

En temel içeceklerden su fiyatları bile 2021-2022 Temmuz aralığında yüzde 142 oranında artmış durumda.

SATIŞLAR AZALDI, KASAPLAR BİR BİR KAPANIYOR

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, fiyatlardaki artışın temel nedeninin son bir yılda 3 kat artan yem fiyatları olduğuna dikkat çekti.

Yalçındağ, küçükbaş hayvanın üretim ve tüketimdeki payını artırarak bu sıkıntının bir miktar aşılabileceği önerisinde bulundu.

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi ise, esnafın maliyetlerdeki ciddi artışlar karşısında mağdur olduğunu söyledi ve “Halkın alım gücü düştüğü için satışlar oldukça azaldı. Birçok meslektaşım bu yüzden dükkanını kapatmak durumunda kaldı” dedi.

İstanbul’da geçen ay 17 kasabın kapandığı bilgisini veren Tüfekçi, esnafı en çok zorlayan maliyetlerden birinin elektrik faturası olduğunu anlattı.

ESNAFI EN ÇOK ELEKTRİK FATURASI ZORLUYOR

“Geçen sene bu dönemde 900-950 TL olan bir elektrik faturası bu yıl 3 bin 400-3 bin 650 TL arasında değişiyor” diyen Tüfekçi, şöyle devam etti:

“Esnaf halkın gözünde ürünü pahalıya satan kişi gibi gözüküyor ama maalesef esnafımız çok zor durumda.

Ufak bir buzdolabı, bir buzhanesi, bir kıyma makinesi ve ışıklandırması olan bir müessesenin elektrik faturası, kirasını geçmiş durumda. Kiracı olan meslektaşlarımız da hemen her gün dükkan sahiplerinin zam baskısıyla karşı karşıya.

Bunun dışında, bir karkası 100 liraya aldığı zaman bize maliyeti en az 146 lira civarında oluyor. Bu üstelik en küçük bir işletmenin maliyeti.

Hayvancılığın omurgasını oluşturan besicilere bakıyorsunuz, onlar da yem başta olmak üzere sürekli artan girdi maliyetleriyle baş etmeye çalışıyor ve her geçen gün besiciliği bırakanların sayısı artıyor.

Üreticiden perakendeciye ve tüketiciye kadar herkes mağdur. En temelden, hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin, üreticilerin desteklenmesi lazım.”

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]